UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ERDOĞAN'DAN 'İDLİB' AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ikili anlaşmaların imza töreni ve ortak basın toplantısı düzendi.

ERDOĞAN'DAN 'İDLİB' AÇIKLAMASI

Kırım ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye olarak Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı bir kez daha altını çizmek istiyorum." dedi. İdlib ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan," Çok sabrettik, artık altından kalkılamaz bir duruma geldi" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'İdlib' açıklaması: Çok sabrettik, artık altından kalkılamaz bir duruma geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Şahsıma ve heyetime gösterilen misafirperverlikten ötürü değerli dostum Zelenskiy ve çalışma arkadaşlarına şükranlarımı sunuyorum. Türkiye olarak Kırım'ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı bir kez daha altını çizmek istiyorum.

İkili görüşmemizde gerek siyasi gerek askeri gerek ekonomi, turizm kültür, bu alanlarda yapmış olduğumuz görüşmenin çok çok verimli olduğuna inanıyorum.

Necip Hablemitoğlu'nun failinin Ukrayna'da olduğuna dair dosyaları verdik.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise, "İdlib'de Türk askerlerinin hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı dileğinde bulunuyorum. Askeri-mali iş birliği anlaşması sayesinde Ukrayna ordusu Türk ortaklarından yardım alacak. Bunun için minnettarız." dedi.

İDLİB

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Öncelikle İdlib konusundaki gelişmeler tabii her geçen gün ne yazık ki artık altından kalkınamaz bir duruma geldi. Çok sabrettik ve öyle ki rejimin maalesef Rusya'nın da görmezliğiyle yapmış olduğu varil bombalarıyla saldırılar neticesinde İdlib ki 3- 4 milyon insanın yaşadığı yer. Bu insanlar bizim sınırlarımıza doğru yürüdüler. Son gelen rakamlar maalesef bir milyona yakın insanlar sınırlarımıza doğru yürüyor. Çoluk, çocuk yaşlı hep birlikte onlarla beraber sınıra geliyor. Şu anda 4 milyona yakın Suriyeli var. Bunların 3.5 milyonu tamamıyla sınır bölgelerindeydi. Biz bunları ülkemizde misafir ediyoruz, konteyner kentlerde misafir ettik artık yavaş yavaş kendileri bir yerlere yerleşmeye başladılar. Gelecek olan 1 milyon insanı biz nerelere yerleştireceğiz. Çok kısa süre önce biliyorsunuz deprem geçirdik. Depremde 41 vatandaşımız hayatını kaybetti. Fakat 10 bine aşkın ağır hasarlı bina var. 10 bine aşkın ağır hasarlı binayı inşaa edeceğiz. Bu mülteciler ülkemize geliyor. Onun için karşı tedbirler almak durumunda kaldık. Suriye'de özellikle nasıl iskan ederiz bunun çalışmasını yapıyoruz.

Ne yazık ki bu sabah maalesef rejim güçleri yine İdlib'de hava saldırısına geçti ve bu hava saldırısı neticesinde 8 kişi 5'i de asker şehit oldu. Artık dedik ki olacak gibi değil ve karşı bu noktada cevaplar verildi. Şu anda kesinlikle bizde bu noktada gerek hava gerek kara olmak üzere yoğun bir şekilde bunlara gerekenleri yapıyoruz. Gereken bedelleri ödetiyoruz, ödetmeye de devam edeceğiz.

HEYETLERARASI GÖRÜŞME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, baş başa görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey 8. Toplantısı’na katılmak üzere Ukrayna’nın başkenti Kiev’de temaslarını sürdürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mariyinsky Sarayı’ndaki resmi karşılama töreninin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile baş başa görüşme gerçekleştirdi. Erdoğan ve Ukraynalı mevkidaşı Zelenskiy, ikili görüşmenin ardından heyetlerarası görüşmeye başkanlık etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğandan İdlib açıklaması: Çok sabrettik, artık altından kalkılamaz bir duruma geldi

Öte yandan, Erdoğan ile Zelenskiy’nin başkanlıklarında ilgili bakanların katılımıyla gerçekleştirilecek Türkiye-Ukrayna Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi Toplantısı’nda (YDSK) ikili ve bölgesel konular ele alınacak.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna ziyareti sırasında iki ülkenin yılda en az bir kere ortak bakanlar kurulu toplantısı yapacağını belirtti. 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERERDOĞAN  İBLİB  CUMHURBAŞKANI