UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ABD GÜÇLERİ, RUS ASKERLERİNİN YOLUNU KESTİ

Suriye'de ABD ve Rus askerleri ilk kez karşı karşıya geldi. Terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgelerde varlık gösteren ABD güçleri, Rus askerlerinin yolunu keserek, Haseke ilindeki petrol sahasına ulaşmalarını önledi.

ABD GÜÇLERİ, RUS ASKERLERİNİN YOLUNU KESTİ

Suriye'nin Haseke bölgesinin kuzeydoğusunda YPG/PKK işgalinde olan Rümeylan beldesindeki petrol sahasında ABD ile Rusya'nın örtülü çekişmesi ilk kez çatışmanın eşiğinden döndü.

AA'nın güvenilir kaynaklarından aldığı bilgiye göre, ABD askerleri, Rümeylan yakınlarındaki Cul Ağı beldesinde petrol sahasının bulunduğu bölgeye ilerleyen Rus askeri devriyesini yolunu keserek durdurdu.

ABD askerlerinin, Haseke'nin kuzeybatısındaki Amuda ilçesinden gelen Rus devriyesinden dönmesini istemesi üzerine taraflar arasında kısa süreli gerginlik oldu.

ABD'nin hava üssünün yer aldığı Rümeylan'a ulaşması engellenen Rus askerleri, daha sonra geldiği noktaya döndü.

YPG/PKK'lı teröristler de 3 gün önce Rümeylan petrol sahası yakınlarında askeri nokta inşa etmek amacıyla gönderilen Rus konvoyunun Kamışlı ilçesinde yolunu keserek, bölgeye ulaşmasını engellemişti. Bunun üzerine konvoy yolunu değiştirerek Malikiye ilçesinin Rümeylan yerine, Esed rejiminin kontrolündeki Kamışlı Havaalanı'na gitmişti.

PETROL SAHALARI ABD'NİN KONTROLÜNDE

ABD, Barış Pınarı Harekatı'nın başlamasıyla birlikte harekat bölgesindeki üslerini boşaltırken, petrol sahaları civarında yerleşmeye öncelik verdi.

ABD güçleri, halihazırda Suriye'de Haseke, Rakka ve Deyrizor illerinde YPG/PKK işgalindeki bölgelerde toplam 11 üs ve askeri noktada bulunuyor.

ABD ordusu, YPG/PKK'lı teröristlerin işgalindeki petrol sahalarında bulunan askeri üs ve noktalarına da sürekli takviye asker sevk ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump da ülkenin doğusundaki petrol sahalarını güvence altına aldıklarını ve burada bir miktar ABD askerinin kalacağını söylemişti.

ABD RUSYA'NIN PARALI ORDUSUNU VURMUŞTU

ABD, 2018'de Deyrizor'a saldıran rejim yanlısı askerlere karşı saldırı gerçekleştirmişti. O saldırıda ölenler arasında, Rusya'nın 40 kişilik paralı asker timinin de bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERabd  rusya  petrol  donald trump