UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CAMİYİ BİR ANDA TERK ETTİ

İran'ın dini lideri Ali Hamaney, 8 yıl sonra dün başkent Tahran'da cuma namazı kıldırdı. Cuma namazına ise bir anda namazdan ayrılan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani damga vurdu.

CAMİYİ BİR ANDA TERK ETTİ

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, 8 yıl aradan sonra başkent Tahran'da bulunan İmam Humeyni Musalla Cami'nde cuma namazı kıldırdı.

Hamaney namaz sonrası yaptığı konuşmada ABD Başkanı Donald Trump'a "palyaço" şeklinde seslenerek, Trump'ın İran'daki göstericilere gönderdiği destek mesajlarına tepki gösterdi. Hamaney, "Eğer halkın yanında olsanız da bu, milleti arkadan hançerlemek için olacaktır" dedi.

BİR ANDA CAMİYİ TERK ETTİ

Sosyal medyada yayılan görüntüler İran'da şok etkisi yarattı. Namaz sırasında Ali Hamaney'in arkasında saf tutan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, duaya kalmayarak İmam Humeyni Musalla Cami'ni terk etti. Ü

NEDEN TERK ETTİ?

Ruhani'nin son dönemde İran'da yapılan hükümet karşıtı protestolar ve hükümeti istifaya çağıran sloganlar nedeniyle camiyi terk ettiğini iddia ediliyor. Bazı kesimler ise bu hareketi, ABD ile yaşanan gerilim ve Ukrayna uçağının düşürülmesi sonrası Tahran yönetimi arasında çatlak oluştuğunun ilk sinyali olarak yorumladı.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERiran  cami  tahran  namaz  cumhurbaşkanı  lider  hasan ruhani