Yandex Metrika
Uçankuş
GENÇLERİN KAFATASINDA BÜYÜME SAPTANDI!

GENÇLERİN KAFATASINDA BÜYÜME SAPTANDI!

21/11/2019 16:38

Avustralya'daki Sunshine Coast Üniversitesi'nde yapılan araştırmalar, yaşları büyük ölçüde 18-30 yaşları arasındaki genç yetişkinlerin kafataslarının arkasında alışılmadık bir büyüme geliştiğini keşfetti.

Olağandışı kemik büyümelerinin veya kemik mahmuzlarının yalnızca yaşlılık döneminde görüldüğü bilinen bir gerçektir, ancak David Shahar ve Mark G. L. Sayers tarafından yapılan çalışmada yeni ve şok edici detaylar ortaya atılmıştır. Her iki cinsiyetteki 1.200 kişiden veri toplandıktan ve toplanan bu veriler analiz edildikten sonra, 18-86 yaş arasında uzantı kemiklerin ve aka kemik mahmuzlarının artık genç yaşlardan itibaren görülebildiği ve bu durumun gün geçtikçe artış gösterdiği bulunmuştur.

İlginçtir ki, bu kemik mahmuzları kafataslarının arkasında büyüyor ve boynuz gibi görünüyorlar. Çeşitli medya kuruluşları gençlerin cep telefonlarını ve diğer teknolojiyi uzun süredir yanlış kullandıkları için kafataslarının arkasında “boynuz” yetiştiğini bildirdi. Bu çıkan yeni kemikler boynuz gibi görünseler de, aslında boynuz değiller ve tabii ki bunun tek suçlusu da cep telefonları değil.

Bu kemik yapıları daha önce sadece yaşlılarda görülüyordu. Şimdiyse bir şeyler değişiyor ve bu şeyler büyük değişimlere neden oluyor. Araştırmaya göre “mekanik yük”, uzun süre teknolojik aletlere maruz kalmış kemik mahmuzlarından kaynaklanıyor. Ancak, bu yalnızca bilim adamları tarafından yapılmış potansiyel bir varsayım.

Bu boynuz benzeri kemik mahmuzu, 18-29 yaş arası kişilerin %40'ından fazlasında bulunmuştur ve oldukça şok edici bir durumdur. Aynı meselenin olası bir başka nedeni de duruş bozukluğu olabilir. Kötü vücut duruşunun iskelet yapımızın şeklini etkilediği zaten bilinmektedir. Belki bazı genç erişkinlerde, boyun ve omurga bu nedenden dolayı o kadar iltihaplanmıştır ki, vücut onları desteklemek için yeni kemikler geliştirir.

Kötü duruşun başlıca nedeni yaşlılıktır ve kemik mahmuzlarının neden yaşlılarda yaygın olarak bulunduğunu bizlere açıklar. Ancak diğer önemli nedenlerin de masa başı işleri, yüksek topuklu ayakkabılar, teknoloji, ağır çanta taşıma ve zayıf beslenme olduğu belirtilmektedir. Dikkatli baktığınızda, tüm bu faktörlerin yeni genç nesillerin hayatlarının günlük bir parçası olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Elbette masa başı işlerimizden vazgeçemeyiz veya teknoloji ile aramıza mesafe koyamayız, ancak günlük faaliyetlerimizin vücudumuzu hayal ettiğimizden daha şiddetli bir şekilde etkilediğini kesinlikle aklımızda tutabiliriz. İşteyken aralıklarla gerinmeyi deneyin, telefonunuzu kullanırken dik durun ve muhakkak mola verin. Çalışma, kemik mahmuzlarının henüz herhangi bir zararına ulaşamasa da, gelecekte olumlu ya da olumsuz nelerin ortaya çıkabileceğini düşünmekte ve bilinçlenmekte fayda var!
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
EBRU ŞAHİN VE CEDİ OSMAN SOBELENDİ!

POP TOP 10
 • ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
  1- ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
 • SERDAR ORTAÇ- BİZ İSTEMEZSEK
  2-SERDAR ORTAÇ- BİZ İSTEMEZSEK
 • OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
  3-OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
 • MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
  4-MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
 • MERVE ÖZBEY - KÜL
  5-MERVE ÖZBEY - KÜL
 • İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
  6-İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
 • ZEYNEP BASTIK- HER MEVSİM YAZIM
  7- ZEYNEP BASTIK- HER MEVSİM YAZIM
 • IRMAK ARICI- YAĞMURUM OL
  8-IRMAK ARICI- YAĞMURUM OL
 • TİMUÇİN UFUK& ZELİŞ - ZOR BU İŞLER
  9-TİMUÇİN UFUK& ZELİŞ - ZOR BU İŞLER
 • BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
  10-BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
ALAY KONUSU OLDU
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter