Yandex Metrika
Uçankuş
‘GELDİ, GİYDİ, GİTTİ!!!’

‘GELDİ, GİYDİ, GİTTİ!!!’

09/11/2019 11:35

İzlerken, filmde söylendiği gibi ‘elleriniz titreyecek’!.. Fazla söze gerek yok! Atatürk’ü saygıyla anıyor ve ‘helal olsun Kiğılı’ diyoruz.

O’nun Kıyafeti Kiğılı 10 Kasım

- Bizim hikayemiz onun ebediyete ulaştığı 1938 yılına dayanıyor. Erkek giyim kategorisinde 81 yıllık öncü bir marka olarak gücümüzü ise yıllarını bu mesleğe adamış terzilerimizden ve tasarımcılarımızdan alıyoruz.

- Tam da bu nedenle, bu yılki 10 Kasım filmimizde Kiğılı’nın Atatürk’e bakış açısını onların gözünden, onların cümleleriyle vermek istedik. Yaklaşık 25 yıldır kıyafet diken, ayakkabı tasarlayan bu ustalara, “Peki, Atatürk’le aynı dönemde yaşasaydınız, ona nasıl bir kıyafet dikerdiniz?” diye sorduk. Bu soruya yanıt vermenin en çok yılların ustası olarak onlara yakışacağını düşündük.     

- Bugünün en iyi kıyafetlerini diken bu ustalar, ona dikecekleri kıyafetleri tarif edemedi. Kıyafetleri tarif edemediler; ama ağızlarından çıkan her bir sözcük, O’nu en güzel şekilde tarif etmenin, anlatmanın yolu oldu bize göre.

- Şimdiye kadar yüzlerce belki de binlerce gömlek dikmiş, O’nun kıyafetinin nasıl olması gerektiğini tarif eden, yılların ustası terzilerimize, Atatürk için bir gömlek tasarlamalarını istediğimizde; Ateş’ten gömlek giyen birine uygun bir tasarımı yapmanın ve hayal etmenin çok zor olduğunu dile getirdiler. Atatürk’ün kıyafetinin sadece bir giysi değil bir değer olduğunun altını çizdiler.

- Ayakkabı ustalarımızın da yanıtı farklı değildi. “Ben onun için bir ayakkabı tasarlasam bile, nice savaşlarda, Samsun’dan Erzurum’a Sivas’a, Anadolu’nun her köşesinde adım adım gezen bir ayakkabının değerinde olmaz ki...” diye yanıtladı soruyu.

- Erkek giyim kategorisinin öncü bir firması olarak, her yıl bu tarihte, Atatürk’ü klişe ve ezberlenmiş sözcüklerle değil, ona duyduğumuz saygı ve özlemi en içten duygularımızla ve bizim işimize uygun bir şekilde aktarmaya çalışıyoruz. Gelecek nesillerin onu, kararlılığı, cesareti, azmi ve mücadelesiyle hatırlaması en büyük temennimiz…      

- Çünkü filmin sonunda sevilen sanatçı Emre Kınay’ın seslendirdiği gibi, “Onun kıyafeti sadece bir ceket ya da sadece bir gömlek değildi. Onun ceketi, bu ülkenin yükünü taşıyan omuzlarına adeta bir zırh gibiydi. O, dört bir tarafı düşmanlarla sarılı bir ülkenin ateşten gömlek giymiş bir lideriydi”.  

 
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
TARKAN’DAN TEPKİ!

POP TOP 10
 • ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
  1- ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
 • OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
  2-OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
 • MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
  3-MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
 • MERVE ÖZBEY - KÜL
  4-MERVE ÖZBEY - KÜL
 • İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
  5-İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
 • PİNHANİ - AŞK BİR MEVSİM
  6-PİNHANİ - AŞK BİR MEVSİM
 • ZELİŞ & TİMUÇİN UFUK - ZOR BU İŞLER
  7-ZELİŞ & TİMUÇİN UFUK - ZOR BU İŞLER
 • PINAR SÜER - BENDE KALSIN
  8-PINAR SÜER - BENDE KALSIN
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter