UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

UZMANLARDAN GRİP AŞISI UYARISI!

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, grip ve salgın hastalıklar konusunda kronik hastalığı olanlar için tehlikeli dönemler olduğunu belirtti ve uyardı.

UZMANLARDAN  GRİP AŞISI  UYARISI!

Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, yapılan araştırmada sonbaharın son dönemlerinin kronik hastalığı olanlar için en tehlikeli dönemler olduğunu söyledi. Bronşit, astımı olanlar ve 65 yaş üstü olanların vakalara dikkat etmeleri gerektiğini belirten Şenyiğit, maske takma ve grip aşısı yapmanın bu tür olgularda koruyucu olduğunu kaydetti.

Sonbaharın son demlerinde bu dönemler esasında kronik hastalığı olanlar için en tehlikeli dönemler olduğunu belirten Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, “Biliyorsunuz tabii yine Doğu Anadolu Bölgesi'nde bir karasal iklim mevcuttur gündüzleri 28, 29, 30 dereceyi bulurken gece bu bazen 8, 10 dereceye kadar iniyor. Dolayısıyla bu dönemlerde mutlaka giyimin çok dikkatli seçilmesi gerekiyor. Bu bahara uygun olarak. Eğer soğuk bir ortama getirecekse özellikle kronik hastalığı olanlar için mesela koah olanlar için yani bronşit olanlar için astımı olanlar için 65 yaş üstü vakalar için düşkün hastalar için daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Kalabalık ortamlara girildiği zaman özellikle çok dikkat etmek lazım. Çünkü kalabalık ortamlarda enfeksiyon kapma riski son derece yüksektir. Biz özellikle şu anda grip dönemindeyiz. Bu ay, gelecek ay, sonraki ay. Bu şekilde grip hastalığında her yıl olduğu gibi bir artış beklenir. Daha önce ağır gribal enfeksiyon geçirenler, çok sık enfeksiyon geçirenlerin çok dikkat etmesi gerekiyor. Burada bir iki noktaya çok dikkat edilmesini istiyorum. Birincisi maske takma meselesi maske bu tür olgularda hakikaten çok koruyucudur. Mesela bu dönemlerde Japonya'da veya diğer birtakım ülkelerde çekilen bazı filmleri veya günlük hayattaki bazı durumlara baktığımız zaman da metrodan çıkanlar, metroya girenler birçok kişide aslında maske taktığını görebilirsiniz. Ama bizde maalesef toplumumuzda bu yadırganıyor. Maske takan kişiler sanki ağır bir hastalığı varmış gibi acınacak bir halde görülüyor ve bu da tabi incitici bir durum oluşturabiliyor. Şimdi dolayısıyla bu tür riski olan hastaların dışarıda maske ile dolaşmalarını da çok büyük bir fayda var. İkincisi aşı ile ilgili aşının çok tehlikeli olduğu, aşının vücut direncini düşürdüğünü, erkek çocuklarında kısırlığa yol açtığı, dolayısıyla aşırı kötü olduğu yönünde bir takım büyük sıkıntılar mevcut. Geçen yüzyılın başlarında ortalama yaşam süresi 47 yıl civarında iken 47,7 yıl gibi iken kadın ve erkeklerden. Günümüzde bu kadınlarda 80 yaşında erkeklerde ise 75 yaşında çıkmıştır ve inanın bunun yüzde 30’dan daha fazlası sadece aşıya bağlıdır. Aşının koruyucu özelliğini unutmamamız lazım. O halde gribal enfeksiyonlardan diğer enfeksiyonlardan korunmak için mutlaka hekimin önerdiği şekilde aşılarımızı yapmamız lazım” dedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERdoktor  aşı  grip aşısı  hastane