Yandex Metrika
Uçankuş
AĞAÇLARIN RÖNTGENİ VE TOMOGRAFİSİ ÇEKİLDİ!

AĞAÇLARIN RÖNTGENİ VE TOMOGRAFİSİ ÇEKİLDİ!

08/10/2019 17:52

Bahçelievler Belediyesi, ilçe genelinde yağmur ve fırtınadan etkilenen ağaçların tomografisinin çekilmesi için İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Orman Fakültesi’yle iş birliği yaptı.

Bahçelievler Belediyesi, caddelerde ve kamusal alanlarda ağaç devrilmesiyle oluşan kazaların önüne geçmek için İstanbul Üniversitesi ve Cerrahpaşa Orman Fakültesi’yle birlikte başlattığı tomografi ve röntgenlerle riskli ağaçları belirleme çalışmalarını tamamladı. Yapılan çalışma ile ağaçlarda dışarıdan görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümler ses dalgalarıyla tespit edildi.

Ağaç analizlerinde Sonıc tomografi kullanıldı

Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yeşil ve Öğretim Üyesi Dr. Necmettin Şentürk, Bahçelievler Milli Egemenlik Parkı içerisindeki bulunan asırlık Sakız, Halep Çamı ve Kavak ağaçlarının tomografisini çekerek incelemede bulundu.   Ağaçların incelenmesinde ‘Sonik Tomografi’ sistemini anlatan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yeşil ise “Bahçelievler ilçesi içerisinde özellikle yoğun kullanım alanları olan parklarda, çocuk oyun alanlarında, sokaklarda 40 cm çapın üzerindeki bazı ağaçları değerlendirdik. Bizlere dışarıdan bakıldığında sağlıklı göründüğü halde içlerindeki çürükleri tespit edebilmemiz için Sonic Tomografi sistemini kullanıyoruz’ dedi.

Direnci zayıf ağaçlara müdahale

Riskli ağaçların tespit edilmesi projesi için 1 aydır çalışan İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Öğretim Üyesi bilim insanları, tomografisi çekilen ağaçlardan elde edilen bilimsel verilere göre; ağaç bakım, restorasyon ve destekleme yöntemleri ile kurtarılabilecek durumda ise budama işlemi ile tepe tacını küçültme, mekanik olarak destekleme çalışmaları ve hasarlı kısımlarda mantar dokularının temizlenerek macun ile doldurma çalışmaları gibi tedavi yöntemleri ile ağaçların yaşam ömürlerinin uzatılması sağlanacak. Ağaç kurtarılamayacak durumda ise, can ve mal kaybına zarar vermemesi için kesim çalışmalarına başlanacak. Bahçelievler Belediye Başkanı Dr. Hakan Bahadır, ‘Bahçelievler’de başlattığımız kontrollerimizde yaklaşık 175 adet ağacı inceledik. Ağacı, yeşili seviyoruz, ilçemizdeki ağaç sayısını arttırmak istiyoruz, hedefimiz daha sağlıklı ağaçlar yetiştirmek’ dedi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÜNLÜ ŞARKICI İSYAN ETTİ

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter