Yandex Metrika
Uçankuş
MECLİS ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI DEVREYE GİRİYOR!

MECLİS ÇOCUK İSTİSMARINA KARŞI DEVREYE GİRİYOR!

13/07/2019 14:48

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, çocuk istismarına bünyesinde kurduğu alt komisyonla kökten çözüm arayacak.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, çocuğa yönelik istismar konusunda kamuoyuna yansıyan olayların sonunun gelmemesi üzerine konuya daha derinden bir bakış açısıyla yaklaşmak amacıyla bir alt komisyon kurulmasını kararlaştırdı.

Kurulan komisyona başkan seçilen AK Parti Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, AA Muhabirine komisyonun kurulma amacı ve hedefleri noktasında değerlendirmede bulundu.

Çocukların toplumun göz bebeği, ailelerin göz aydınlığı ve cennet kokusu olduğunun altını çizen Katırcıoğlu, milletler nezdinde de çocukların en önemli cevherler olduğunun kabul edildiğini dile getirdi.

Ülkeler için çocukların bulunmaz kaynak niteliğinde olduğunu, iyi yetiştirilen bir genç neslin o ülkeleri güçlü kıldığını vurgulayan Katırcıoğlu, "Biz de en iyi cevherimiz çocuklarımızın yaşanacak sıkıntılarını bertaraf etmek, minimum düzeye düşürmek amacıyla bu yola çıktık. Sıfır hata prensibi ile yetişen iyi bir nesil yetiştirebilmek için kolları sıvadık." dedi.

Katırcıoğlu, başta istismarlar olmak üzere çocuk işçiliği, mülteci, cezaevindeki bulunan, bilişim alanında bağımlılıkları olan ve çalışan ailelerin çocuklarının karşılaştıkları olumsuzlukların çok sık medyaya yansıdığını söyledi.

Bu olumsuzlukların sıfır seviyesine nasıl çekilebileceği konusunda yapılan istişareler doğrultusunda Çocuk Hakları Alt Komisyonu kurulması kararının alındığını belirten Katırcıoğlu, şöyle devam etti:

"Mevzuatımızda, kanuni düzenlemelerde, yönetmeliklerde dünya ülkelerinden daha ileri noktadayız ama hala böyle vakaların yaşanıyor olması bizi bu konuya daha yakından bir bakış, daha derinden bir inceleme gerekliliğine itti. Diğer siyasi partilerden de sık sık bu sorunların araştırılması için teklifler geliyordu. Bunları değerlendirdik.

Daha önce başkanlığını yaptığım Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda çocuk vakalarıyla çalışmalar yapmış, teklifimizi sunmuştuk. Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın başkanlığını yaptığı Bakanlık düzeyinde bir komisyon da oluşturulmuştu. Bu komisyon çocuk istismarı ile ilgili bir kanun tasarısını KEFEK‘ten geçirdi, Meclise ineceği süreçte erken seçim kararı alındı ve orada kaldı.

Şimdi kanuni düzenlemelerde mi, bu düzenlemeleri hayata geçirme de mi, aile olarak çocuk ilişkilerinde mi sıkıntı var; bir MR çekimi olacak. Bu çalışma muhakkak bir düzenleme isteyebilir, belki bir toplumsal farkındalık, belki hep beraber medyasıyla, üniversitesiyle hep birlikte hareket etmemiz gerekebilecek. O ruhu yakalarsak toplumsal meselelerimizin çözümü noktasında bir sonuç çıkacağına inanıyorum."

"ORTAK BAKIŞ MEVZUATA DAHİ GEREK BIRAKMAZ"

Toplumsal meselelerle ilgili konuların kendisinin çalışma alanı olduğunu belirten Katırcıoğlu, mevzuatın, çözüm noktasında tek başına yetersiz kaldığını söylemenin yanlış olmayacağını ifade etti.

Toplumsal sorunlara iktidar ile muhalefetin birlikte bakması halinde mevzuata dahi gerek olmayacağının altını çizen Katırcıoğlu, şunları söyledi:

"Biz toplumsal meselelere hep birlikte bakıp, birlikte kabullenebilirsek çok çabuk çözüme ulaşabiliyoruz. Kanunu hassasiyetle okuyup ona göre yorum yapabilirsek çok çabuk çözüm üretebiliyoruz. Beraber bakabilmek, amasız, fakatsız, lakinsiz, siyasi görüşsüz, ideolojisiz, kimliksiz... Bu komisyonda o sinerjiyi gördüm. Muhalefetin, toplumsal meselelerimizi siyasi bir cephane gibi görüp iktidarı bombalamak için kullanmaktan vazgeçeceği bir komisyon olacağız. Bu bir normalleşmedir.

Geldiğimiz noktada genel kurullardaki konuşmalara, siyasi parti genel başkanlarının açıklamalarına, milletvekillerinin açıklamalarına baktığımızda aslında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin bizi en çok heyecanlandıran kısmı toplumsal meselelerde birleştirme oldu. Bu sistem farklılıklarımızı ortadan kaldırarak değerlerimiz üzerinde beraber hareket edebilme kabiliyetini getirecek. Biz buna inanıyoruz. Sahada da hep bunu görüyorum.

Katırcıoğlu, milletin talebi neyse söylemlerin de o yöne evrilmeye başladığını, bunun daha da normalleşeceğini belirterek, şöyle dedi:

"İddia ediyorum, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oculuğumuzu, buculuğumuzu artık ortadan kaldıracak. Kürt müyüz, Türk müyüz, Laz mıyız, Çerkez miyiz, sağcı mıyız, solcu muyuz hiç önemi yok. Bizim için ayrılıklara sebep olan bütün unsurları ortadan kaldıracak bir sürece adım attığımız bir sistem. Özellikle çok iyi takip edersek sosyal demokrat bir partinin söylemlerinde muhafazakar bir dili kullanması en güzel örneklerden birisi. Bu beni heyecanlandırıyor. Milletim için çok iyi bir şey. Bunu bu komisyonda da yaşayacağız. Devam eden birkaç komisyon daha var ve hepsinde de bu bahsettiğim hava var. Bu güzel bir şey."
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ADRIANA LIMA-EMİR UYAR AŞKINDA FLAŞ GELİŞME!

POP TOP 10
 • BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
  1- BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
 • BURAY-KABAHAT BENDE
  2- BURAY-KABAHAT BENDE
 • YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
  3-YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
 • DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
  4- DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
 • ZARA-KURTULDUM
  5- ZARA-KURTULDUM
 • BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
  6- BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
 • SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
  7- SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
 • MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
  8- MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
 • EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
  9- EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
 • EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT
  10- EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT


İNENLER
 • YAĞMUR SARNIÇ - EMRE AŞIK
  1- YAĞMUR SARNIÇ - EMRE AŞIK
 • HAMDİ ALKAN - SELEN GÖRGÜZEL
  2- HAMDİ ALKAN - SELEN GÖRGÜZEL
 • ALİ KOÇ
  3- ALİ KOÇ
 • ÜNLÜ DAVALARI
  4- ÜNLÜ DAVALARI
 • ALEYNA TİLKİ
  5- ALEYNA TİLKİ
ÇIKANLAR
 • CEM YILMAZ - DEFNE SAMYELİ
  1- CEM YILMAZ - DEFNE SAMYELİ
 • SİNAN AKÇIL
  2- SİNAN AKÇIL
 • MESUT ÖZİL - AMİNE GÜLŞE
  3- MESUT ÖZİL - AMİNE GÜLŞE
 • ALİŞAN - BUSE VAROL
  4- ALİŞAN - BUSE VAROL
 • İBRAHİM KUTLUAY
  5- İBRAHİM KUTLUAY

TOP MEKANLAR

DEMET AKALIN’DAN "TIKLANMAYI YUTMUYORUZ" TEPKİSİ!

ANKET
FAVORİ TATİL YERİNİZ NERESİ?

BODRUM
ÇEŞME
MARMARİS
AVŞA ADASI
ŞİLE
ANTALYA
GÖCEK
FETHİYE
KAŞ
AYVALIK
BOZCAADA
ALANYA


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter