UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU!

Temmuz ayı memura ve emekliye zam oranları netlik kazandı. Milyonlarca kişinin merakla beklediği rakamlar, TÜFE oranlarına göre değişkenlik kazandı. Enflasyonda meydana gelen değişim sebebiyle farklılık kazanan temmuz ayı memur ve emekliye zam oranları, vatandaşlarla paylaşıldı. İşte, en düşük memur ve emekli maaşları

EMEKLİ VE MEMUR TEMMUZ ZAMMI BELLİ OLDU!

Emekli ve memur maaşlarında temmuz zammı belli oldu... Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından zam oranları kesinleşti. Piyasa beklentileri, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde oldu ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü. Milyonlarca emekli ve memur, unvan ve derecelerine göre farklı oranlarda zam alacak. Peki temmuz zammı ile birlikte memur maaşları ne kadar oldu?

Haziran ayı enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından, memur ve memur emeklisi ile işçi emeklisine yapılacak zam oranları kesinleşti. Buna göre en düşük memur maaşı 2 bin 721 TL oldu. En düşük emekli aylığı ise bin 330 TL oldu.

Piyasa beklentileri, TÜFE’de yüzde 0.1 oranında artış yönündeydi ancak gerçekleşme düşüş yönünde oldu ve TÜFE haziranda yüzde 0.27 oranında düştü.

Bu sonuçla, mayıs sonu itibarıyla yüzde 11.72 olan TÜFE'deki artış yüzde 10.9’a geriledi. 6 aylık TÜFE artışı da yüzde 5.89 olarak gerçekleşti.

Böylece milyonlarca memur ve memur emeklisine yapılacak enflasyon farkı da netleşmiş oldu. Yıl başında yüzde 3 zam alan memur ve memur emeklileri, ortaya çıkan 2.9 puanlık farkı temmuz ayında yapılacak zamla alacak.

İşçi emeklilerinin geriye dönük 6 aydaki enflasyon kadar aldıkları zam da yüzde 5.89 oldu. 

Konu ile ilgili Maliye Bakanlığından yapılan açıklamada ise şöyle denildi:

2017 yılı Ocak ayından geçerli olmak üzere kamu görevlileri ile emeklilerinin tamamının maaş ve ücretlerinde %3 oranında artış sağlanmıştır. Aynı dönemde SSK ve Bağ-Kur emekli aylıkları ise bir önceki dönem gerçekleşen enflasyona bağlı olarak %4.73 oranında artırılmıştır.

 

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 2 BİN 721 TL

 

2017 yılı Temmuz ayından geçerli olmak üzere ise kamu çalışanlarının maaş ve ücretlerinde %4 oranında genel zam öngörülmüştü. 2017 yılı ilk altı ayında enflasyon %5,89 gerçekleşmiştir. Gerçekleşen bu enflasyon oranından kaynaklı olarak ilave %2,92 artış ile birlikte kamu çalışanlarının aylık ve ücretlerinde Temmuz ayından geçerli olmak üzere toplamda %6,92 oranında artış yapılmıştır. Bu çerçevede aile yardımı ödeneği dahil en düşük memur maaşı 2.558 TL’den 2.721 TL’ye yükselmiştir.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERemekli  memur  zam  temmuz  maaş