Yandex Metrika
Uçankuş
METRODA BAŞÖRTÜLÜ KADINA HAKARET DAVASINDA KARAR ÇIKTI!

METRODA BAŞÖRTÜLÜ KADINA HAKARET DAVASINDA KARAR ÇIKTI!

07/05/2019 12:51

Bostancı Metro İstasyonunda, başörtülü bir kadına hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan sanık, "hakaret" suçunu, müştekinin mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından dolayı işlediği gerekçesiyle 1 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Anadolu 61. Asliye Ceza Mahkemesindeki duruşmada, müşteki Kerime  Pehlivan ve taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Atınç Manap'ın  gelmediği duruşmaya, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) avukatları ile  izleyiciler de katıldı.

Duruşmada söz verilen müşteki Kerime Pehlivan, şikayetinin devam  ettiğini belirterek, sanığın cezalandırılmasını istedi.

Pehlivan'ın avukatı İsa Mesih Şahin de sanığın sabıkasının bulunduğunu  ve suç işlemeye meyilli bir kişilik olduğunu belirterek, "Müvekkile sanığın  tükürdüğü kamera kayıtlarıyla açıktır. Sözlü ve fiili tacizde bulunduğu da  açıktır. Sanığın cezalandırılmasını talep ediyoruz." dedi.

Sanık Atınç Manap'ın avukatı Ayşen Koçak ise müvekkilinin beraatini  istedi.

Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme, sanığın "hakaret" suçunu  müşteki Pehlivan'ın "mensup olduğu dinin emir ve yasaklarına uygun davranmasından  dolayı" işlediğine kanaat getirerek sanığa önce 1 yıl 6 ay hapis cezası verdi.

Sanığın eylemini alenen işlediği gerekçesiyle verilen cezayı 1 yıl 9  aya çıkaran mahkeme, "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan ise  suçun unsurlarının oluşmaması nedeniyle sanık Atınç Manap'ın beraatine hükmetti.

Mahkeme, adli emanette bulunan müşteki Kerime Pehlivan'a ait siyah  renkli çarşafın da kendisine iade edilmesini kararlaştırdı.

"CEZA ALMASINDAN MEMNUNUM"

Duruşma sonrası basın mensuplarına açıklama yapan müşteki avukatı İsa  Mesih Şahin, "Bostancı metrosunda başörtülü bir kardeşimize dini inanışı,  düşüncesinden dolayı yapılan saldırıdan dolayı yakından tanıdığı Kerime Pehlivan  davası bugün neticelendi. Mahkeme sanığın hakaret suçundan 1 yıl 9 ay hapisle  cezalandırılmasına karar verdi." dedi.

Sanığa, Pehlivan'ın dini değerlerine yapılan hakaretten dolayı hapis  cezası verildiğini aktaran Şahin, şunları söyledi:

"Sanığa, yine TCK'nin 216. maddesi kapsamında da kamu barışını bozmaya  elverişli olmadığı için beraat kararı verildi. Tabii biz bu beraat kararı için  üst mercilerde itiraz hakkımızı kullanacağız.  Şurası çok önemli, kardeşimizin  başörtüsünden dolayı, dini inanış, yaşantısından dolayı hakaret cezasının  verilmiş olması kamu vicdanını kısmen olsa rahatlatma adına, adalet duygusunun  tesisi adına önemli bir karar."

Kerime Pehlivan'ın eşi Ömer Pehlivan da, "Fazla bir şey  söylemeyeceğim, avukatımız gerekli olan her şeyi söyledi. Gerekli itirazlarda  bulunacağız. 1 yıl 9 ay ceza almasından memnunum. Tabii itirazımız da olacak.  Artı olarak yansırsa daha mutlu oluruz." ifadesini kullandı.

Öte yandan duruşmayı izlemek üzere Anadolu Adalet Sarayı'na gelen  Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) üyeleri de, duruşma öncesinde "Kerime için  adalet" yazılı pankart açtı.

KADEM adına konuşan avukat Canan Sarı, toplumu ayrıştırmaya yönelik  kin ve nefret duygularıyla yapılan bu tarz olumsuz eylemlerin kişisel  özgürlüklere yönelik olması nedeniyle tehlikeli olduğunu vurgulayarak,  "Kendisinden farklı göründüğü veya düşündüğü için karşı tarafın kişisel  özgürlüğünü hiçe sayarak uygulanan şiddet eylemi, farklı olanlara gösterilen bir  tahammülsüzlük halidir." dedi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
BURAK ÖZÇİVİT AĞZINDAN KAÇIRDI

POP TOP 10
 • ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
  1- ZEHRA - CENNETTEN ÇİÇEK
 • OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
  2-OĞUZHAN KOÇ- KENDİME SARDIM
 • MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
  3-MUSTAFA CECELİ & SİNAN AKÇIL- DÜNYA SENİN
 • MERVE ÖZBEY - KÜL
  4-MERVE ÖZBEY - KÜL
 • İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
  5-İLYAS YALÇINTAŞ - DÜNYA SENİN
 • PİNHANİ - AŞK BİR MEVSİM
  6-PİNHANİ - AŞK BİR MEVSİM
 • ZELİŞ & TİMUÇİN UFUK - ZOR BU İŞLER
  7-ZELİŞ & TİMUÇİN UFUK - ZOR BU İŞLER
 • PINAR SÜER - BENDE KALSIN
  8-PINAR SÜER - BENDE KALSIN
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter