Yandex Metrika
Uçankuş
LAND ROVER’I DİZE GETİREN TÜRK!

LAND ROVER’I DİZE GETİREN TÜRK!

18/04/2019 14:18

İş insanı ve avukat Engin Yakut, İngiliz otomotiv devi Land Rover’a karşı verdiği hukuk mücadelesini 7 yıl sonra kazandı.

Davanın kazanılmasından sonra, konuya ilişkin bir basın toplantısı düzenlendi. Basın Toplantısına, DMW Uluslararası Diplomatlar Birliği Onursal Başkanı Gunther Meinel’de katıldı. 

“Engin Yakut 7 yıl önce, Land Rover’dan sıfır kilometre Autobiography aldı. Ancak araç, çok kısa bir zamanda beklenmedik şekilde arızalandı ve Range Rover servisine çekildi. Yapılan incelemelerde, araçta “üretim hatası olduğu” tespit edildi ve durum bir “rapor” haline getirildi.

Bunun üzerine Engin Yakut, Land Rover’ın Türkiye Distribütörüne başvurdu ancak distribütör; “aracın kendilerinden satın alınmadığını söyleyerek, sorumluluk kabul etmeyeceğini beyan etti.” 

Engin Yakut Yılmadı ve bu kez de İngiltere’deki merkeze bir “resmi yazı” yazarak, mağduriyetinin giderilmesini istedi. Land Rover yanıt bile vermedi. Bunun üzerine, tekrar ihtarname çekti ve görüşme talep etti. Ancak hiç birine yanıt alamadı.

Yapmış olduğu bütün iyi niyetli girişimlere rağmen, gerekli ilgiyi görmeyen Engin Yakut, hukuk mücadelesine başladı ve Türkiye’de Tüketici Mahkemesine Maddi Tazminat ve Toplatma Davası açtı dava açtı.

7 yıl süren davanın ardından, yapılan incelemeler, bilirkişi raporları üretim hatası olduğunu tespit etti. Üstelik bu sıradan bir hata değil, hem sürücü, hem de yollardaki diğer araçlar için tehlike yaratan bir üretim hatasıdır. Sonuç ürkütücüdür ve Land Rover davayı kaybetti. 

Dava sonucunda, Tüketici Mahkemesi, mağduriyetin giderilmesi ve tüm masrafların ve pert olan aracın bedelinin tüketiciye ödenmesine karar verdi. Engin Yakut haklı olarak verdiği “hukuk mücadelesini” Şubat 2019’da kazanmış oldu. 28 Şubat’ta kazanılan dava, aslında sıradan bir dava değildir. 1981’de Ford davasından sonra, bir tüketicinin dünya otomobil üreticisine karşı kazandığı 2. Davadır ve bu yönüyle de “hukuk tarihine” geçmiştir. 

Davanın kazanılması ile birlikte, davanın sonuçları, tüm dünya medyasında büyük yankı bulmuştur. ABD, Almanya, Rusya, Hindistan, Çin gibi ülkelerin haber ajansları tarafından kullanılan haber, dünya genelinde çok önemli 700’den fazla gazete, dergi, sosyal medya ağlarında yayınlanmış, 14 binden fazla haber editörü ve gazeteci tarafından okunmuştur.

Ayrıca tam 1 milyar 266 milyon okuyucu tarafından da tıklanmıştır.

HUKUK MÜCADELESİ’NDE SIRA AVRUPA BİRLİĞİ’NDE

Engin Yakut, Türkiye’de kazandığı davayla yetinmeyerek, konuyu Avrupa Birliği’ne taşıdı. Türkiye’de görülen davada mahkemeye sunulan, “başka araçlarda da seri üretim hataları olabilir” raporu üzerine, davayı bu kez Avrupa Birliği (AB)’ne taşımaya karar verdi. Zira Türkiye ile AB arasında var olan Ankara Anlaşması ve bu anlaşmaya bağlı olarak imzalanan, 1/95 Sayılı Ortaklık Konseyi Kararı ile 1 Ocak 1996’da yürürlüğe giren Gümrük Birliği buna imkân vermektedir.  

Konuyla alakalı AB Adalet Divanı’na başvuran Engin Yakut, AB Parlementosu, AB Komisyonu ve AB Tüketiciler Birliği’ne başvurarak, soruşturma açılmasını talep etti. Dilekçesinde; “İngiliz Land Rover Company’nin savunmasının alınmasını, arızalı olan araçların dünya genelinde toplatılmasını ve bu araçlardaki ISO 9000 ve CE Sertifikalarının iptalini” istedi. Adalet Divanı, başvuruyu kabul etti ve inceleme başlatmak için, delillerin dosyaya eklenmesini istedi.

TÜRKİYE’DEKİ DAVADA 2. RAUND BAŞLADI

 Türkiye’deki davayı kazanmakla yetinmeyerek, arızalı araçların insan hayatı için tehlike arz ettiğini savunan ve konunun incelenmesi gerektiğini vurgulayan Engin Yakut, 2013-2019 arasında görülen davada, Distribütör firmanın “mahkemeye yalan beyanda bulunduğunu ve özel evrakta sahtecilik yaptığını’’ ispat ettiğini, bundan dolayı da işin peşin bırakmayacağını belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Öncelikle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na başvurdu. Bunun üzerine Bakanlık da inceleme başlattı. Aynı şekilde (Gümrük)Ticaret Bakanlığı’na da müracaat eden Yakut, “Distribütör’ün bu arızaları gizlemek amacıyla, başka ticari unvanlar kullanarak, Türkiye’ye 2192 adet motor ve şanzıman yedek parçaları ithal ettiğini” belgeleriyle mahkemeye sundu. Range Rover Vogue SUV model araçların motor ve şanzımanlarında ülke genelinde seri hata olduğu gerekçesiyle  “Gümrük Müfettişleri tarafından soruşturma başlatılması için” dilekçe verdi.  

Engin Yakut’un uluslararası platforma taşınan Land Rover Davası, bir tüketicinin vermiş olduğu hukuk mücadelesinin eşsiz bir örneğidir. 
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
TÜRKİYE EMİNE BULUT'UN KATİLİNİ UNUTMA!

POP TOP 10
 • BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
  1- BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
 • BURAY-KABAHAT BENDE
  2- BURAY-KABAHAT BENDE
 • YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
  3-YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
 • DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
  4- DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
 • ZARA-KURTULDUM
  5- ZARA-KURTULDUM
 • BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
  6- BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
 • SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
  7- SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
 • MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
  8- MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
 • EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
  9- EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
 • EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT
  10- EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT


İNENLER
 • KENAN İMİRZALIOĞLU
  1.KENAN İMİRZALIOĞLU
 • POP MÜZİĞİ
  2.POP MÜZİĞİ
 • CAN YAMAN
  3.CAN YAMAN
 • DEMET ŞENER
  4.DEMET ŞENER
 • BEREN SAAT
  5.BEREN SAAT
ÇIKANLAR
 • NORM ENDER
  1.NORM ENDER
 • RAP MÜZİK
  2.RAP MÜZİK
 • BARIŞ ARDUÇ
  3.BARIŞ ARDUÇ
 • MURAT CEMCİR
  4.MURAT CEMCİR
 • BURAK ÖZÇİVİT
  5.BURAK ÖZÇİVİT

TOP MEKANLAR

HALE SOYGAZİ'YE FLAŞ HABER! ADLİ TIP SONUCU AÇIKLADI!

ANKET
FAVORİ TATİL YERİNİZ NERESİ?

BODRUM
ÇEŞME
MARMARİS
AVŞA ADASI
ŞİLE
ANTALYA
GÖCEK
FETHİYE
KAŞ
AYVALIK
BOZCAADA
ALANYA


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter