UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

O KADAR DEĞERLİ Kİ BUNU BULAN KÖŞEYİ DÖNÜYOR!

Denizli’nin Kale ilçesinde damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen ve kuzugöbeği olarak adlandırılan mantarın toplama sezonunun açılması ile vatandaşlar bulunduğu alana akın etmeye başladı.

O KADAR DEĞERLİ Kİ BUNU BULAN KÖŞEYİ DÖNÜYOR!

Denizli’nin Kale ilçesinde kuzugöbeği döneminin başlamasıyla vatandaşlar mantarın yoğun olarak bulunduğu yerlere akın etmeye başladı.

Kale ilçesi Esenkaya mahalle sakinleri de aile üyeleri ile birlikte dağ, bayır demeden her yerde kuzugöbeği toplamaya çıktı.

Nadir rastlanan bir mantar türü olduğu için kilogram (kg) fiyatı yaklaşık 100 TL’den alıcı bulan mantarı toplayan vatandaşlar kuzugöbeğini çoğunlukla kendi tüketimleri için kullanırken, arta kalanı ise özel olarak talepte bulunan vatandaşlara satıyorlar.

Çevre halkı ile birlikte şehir içi ve şehir dışından gelen vatandaşlarında son günlerde uğrak mekanı haline gelen Esenkaya mahallesinde mantarın en çok ise Deli Ahmet diye adlandırılan dere yatağı çevresinde bulunduğu öğrenildi.

Lezzeti ve faydası öğrenildikten sonra artan rağbet üzerine kuzugöbeği için daha fazla vatandaş geldiğini ifade eden bölge halkı merkezden ve şehir dışından gelenler ile birlikte kuzugöbeği toplandığını söylediler.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERmantar  kuzugöbeği