UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DEHŞETİ YAŞADI! “12 YAŞINDAYDIM, DELİL KALMASIN DEDİLER…”

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 2017’de tarla meselesi yüzünden akraba olan iki ailenin 2 kişinin öldüğü, 1 çocuğun yaralandığı silahlı, tüfekli kavgasıyla ilgili ‘kasten öldürmeye iştirak’ suçundan açılan davada 3 tutuksuz sanık ilk kez hakim karşısına çıktı.

DEHŞETİ YAŞADI! “12 YAŞINDAYDIM,  DELİL KALMASIN  DEDİLER…”

19 Nisan 2017’de Pınarbaşı ilçesi Tahtalı köyünde tarlada iki aile arasında tartışma çıktı. Tartışma büyüyerek kavgaya dönüşünce av tüfeği kullanıldı.

Av tüfeği ile vurularak yaralanan Mustafa Ç. (26) olay yerinde hayatını kaybederken, tabanca ile yaralanan Murat Ç. ve olay tarihinde 12 yaşında olan M.C.Ç. Pınarbaşı Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Burada ilk tedavisi yapılan yaralılardan Murat Ç. ambulansla Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne, çocuk M.C.Ç. de Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne sevk edildi. Yaralılardan Murat Ç, hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Olayda ölen Murat Ç. ile Mustafa ǒnin birbirlerini vurdukları iddiası ile açılan davada S.Ç. M.Ç. ve Y.Ç. isimli kadın hakkında da ‘kasten öldürmeye iştirak’ suçundan dava açıldı.

Olay tarihinde 12 yaşında olan ve yaralanan çocuk, mahkemede "Bir kadın ile bir erkek sesinin de ‘çocuğu da vurun, delil kalmasın’ dediğini duydum, sonra beni de vurdular" dedi.

POLİSTEN GÜVENLİK ÖNLEMİ

2 yıl sonra Kayseri 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk celsesinde tutuksuz sanıklar S.Ç.(25), M.Ç. (30) ve kadın Y.Ç.(61) ile olayda yaralanan çocuk M.C.Ç.(14), şikayetçi babası R.Ç. ve avukatlar hazır bulundu. Dava öncesi polis ekipleri adliye içerisinde güvenlik önlemleri aldı.

Tutuksuz yargılanan kadın sanık Y.Ç. "Biz tarlayı bakmaya gittik. O sırada bize küfür ederek iki kişi geldi. Ben havaya sıkılan silah sesini duyunca şuurum bozuldu, kaçarak aracın içine saklandım. Daha sonra araçtan çıktığımda 3 kişi yerde yatıyordu. Ben hiç kimseye ‘çocuğu da vur, tanık kalmasın’ diye bir şey asla söylemedim. Bana iftira atıyorlar" diye konuştu.

 Pedagog eşliğinde savunma yapan 14 yaşındaki çocuk M.C.Ç. şunları söyledi: "Ağabeyim Mustafa ile traktörle tarlaya ilaç atmaya gittik, ilaç malzemelerinin ağzını kapattık, işimiz bitti. Murat küfür ederek geldi, havaya ateş etti. Abim de ‘bu ne diyor’ diye yanına giderken, ağabeyimin elinde tabanca vardı. Murat’a doğru ateş etti. Murat yere düştü, daha sonra S.Ç. koşarak geldi, çömelerek iki üç adım mesafeden tüfek ile ağabeyim Mustafa’ya ateş etti, ağabeyim yere düştü. Y.Ç. isimli kadın ile bir erkek sesinin de ‘çocuğu da vurun, delil kalmasın’ dediğini duydum. O ara M.Ç. de bana ateş etti, öyle yaralandım."

Tanık olarak dinlenen A.Ç. 2011 yılından beri ölen Murat’ın ailesi ile husumetleri olduklarını, sürekli ölümler, yaralanmalar olduğunu söyledi. 3 tanığın dinlendiği davada mağdur avukatı, 3 sanığın da tutuklanmasını talep etti. Mahkeme heyeti verdiği ara kararda mağdur avukatının tutuklama talebini reddederek, duruşmayı eksikliklerin giderilmesi için mayıs ayına erteledi. 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERcinayet  dava