Yandex Metrika
Uçankuş
PROF. DR. ÖVGÜN AHMET ERCAN'DAN DEPREM UYARISI!

PROF. DR. ÖVGÜN AHMET ERCAN'DAN DEPREM UYARISI!

20/03/2019 11:31

Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, Denizli Acıpayam merkezli 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından Posta.com.tr'ye açıklamalarda bulundu.

Denizli Acıpayam merkezli bu sabah 09:34'te meydana gelen 5.5 büyüklüğündeki deprem İzmir ve Antalya'dan da hissedildi. 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından 7 dakika içerisinde 4.5 ve 4.8 büyüklüğünde iki artçı deprem daha meydana geldi. Prof.Dr. Övgün Ahmet Ercan da, Denizli'deki depremle ilgili çok önemli uyarılarda bulundu. 5.5 büyüklüğündeki depreme dikkat çeken Ercan, Denizli'de 7 üzerinde daha yıkıcı bir depremin kuvvetli bir ihtimal olduğunu ancak tarih noktasında bir tahminde bulunmanın zor olduğunu söyledi.

İşte Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan'ın yaptığı açıklamalar:

İki hafta önce yaptığım açıklamada Türkiye'de deprem olacak bölgeler arasında Denizli'yi de saymıştım. 2019 Türkiye'de deprem yılı olacak diye de belirtmiştim. Bu depremler baş göstermeye başladı. Denizli, Türkiye'de deprem olacak yerlerde ön sıralarda olan bir kent. Burada iki tane ana kırık kuşağı var biri Gediz Çukuru biri de Büyük Menderes kırığının kesim yeri Denizli'dir. Aynı zamanda Fethiye'den Denizli'ye gelen bir kırık daha vardır. Pamukkale çukurunun önünde birleşir ve büyük bir çukur yapmıştır. Denizli'deki depremin ana nedeni gerginliğin aşırı derecede birikmiş olmasıdır. Gerginlik deprem olarak boşaldı. Bu kırıkları oynatan ana olay gerginliktir.

"7.3 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM OLABİLİR"

18 Mart'tan beri öncü depremler olmaya başlamıştı. Bu demektir ki 'deprem geliyorum' demeye başladı ve deprem oldu. Bu deprem küçük boyutta bir deprem. Acaba burada beklenen deprem bu mudur? Bu bölgedeki depremler 7.3'e kadar deprem üretebilir. 

"DAHA BÜYÜK BİR DEPREM BEKLENTİMİZ VAR"

5.5'lik deprem bölgeyi rahatlatmaz. Bölgedeki daha büyük bir deprem için gerilmenin olduğunu gösteriyor. Daha büyük bir deprem beklentimiz var. Tarihi noktasında net bir şey söyleyemeyiz. Bu konuda daha sağlıklı veri almak için gezici jeofizik takımının olması gerekiyor. Denizli'de 7 üstü bir deprem olacak mıdır, olacaktır. Bugün deprem kerpiç evleri yıkmıştır ama gelecek deprem kötü yapılmış betonarme yapıları yıkacaktır. Denizli'deki sanayi sitesinin ovada kurulması da büyük hatadır. Sanayi bölgesinin dağlık bölgeye çekilmesi gerekiyor.

 
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÜNLÜ OYUNCU ESKİ SEVGİLİSİNE GERİ DÖNDÜ

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter