UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

TÜRK BİLİM İNSANI TIPTA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!

Türk bilim insanı Dr. Özge Ceyhan Birsoy, çok önemli bir çalışmaya imza attı. Yürütülen çalışma sayesinde dünyaya gözlerini yeni açan bebeklerin topuk kanından bugünkü gibi sadece birkaç hastalık değil, genetik bozukluktan kaynaklanan binlercesi tespit edilebilecek.

TÜRK BİLİM İNSANI TIPTA ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTI!

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Harvard Üniversitesi'nde yürütülen "Yenidoğan Bebeklerde Tüm Genom Çözümlenmesi" araştırması kapsamında binlerce hastalık taranabilirken belirli hastalıkların tedavisinde hangi ilaç grubundan fayda sağlanabileceği de tespit edilebiliyor.

ABD Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde öğretim görevlisi Dr. Özge Ceyhan Birsoy, birçok hastalığın tanı ve tedavisinde kişiye özgü DNA yapısının en önemli parametre olduğunu söyledi.

DNA'nın çözümlenmesiyle kalp ve damar hastalıkları, metabolik hastalıklar, genetik kanserler gibi birçok hastalık riskinin belirlenebileceğini vurgulayan Birsoy, özellikle bebeklik döneminde bunun ortaya konmasının, kişinin sağlığına ve ileriki yaşantısına ne gibi etkileri olduğunun incelendiğini anlattı.

Dr. Birsoy, son 5 yıldır bu proje üzerinde çalıştığını belirterek söz konusu projeye Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğu dönemde başladığını, halen çalışmalarına Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi'nde devam ettiğini anlattı.

TOPUK KANINDAN HANGİ HASTALIKLARA BAKILIYOR?

Birçok ülkede çeşitli hastalıklar açısından bebeklere dünyaya geldiği ilk günlerde yenidoğan taramaları yapıldığını anımsatan Birsoy, rutin taramaların ülkeden ülkeye farklılık gösterebildiğini dile getirdi.

Birsoy, doğumdan hemen sonra topuktan alınan bir damla kanla genellikle tedavi edilmediğinde gelişim geriliği yaratabilen kalıtsal metabolik hastalık "fenilketonuri", daha çok solunum ve sindirim sistemlerini etkileyen "kistik fibrozis", tiroit bezinin az çalışmasıyla görülen "hipotiroid" ve gelişim geriliği, kas zayıflığı ve sinir sistemi bozukluklarına yol açabilen metabolik hastalık "biyotinidaz eksikliği" gibi hastalıkların belirlenebildiğini aktardı.

 

YENİ ÇALIŞMANIN FARKI NE?

Mevcut taramaların ancak birkaç hastalık için yapılabildiğinin altını çizen Birsoy, "Oysa yürüttüğümüz araştırma kapsamında, bebeğin dünyaya geldiğinde topuğundan alınan kanla gen bozukluğuna bağlı gelişen birkaç hastalık için değil, genetik bozukluktan kaynaklanabilen binlerce hastalık açısından tarama yapılabiliyor.

Dünyada ilk kez 'tüm genom' taraması yöntemi, yenidoğan bebeklerde hastalık risklerini öngörmek amacıyla uygulandı" dedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERDNA  genetik