UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CBC SPORCULARA YAPILAN CİNSEL TACİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTTI!

Resmi yayın kuruluşu CBC tarafından yapılan bir araştırmayla, Kanada’da son 20 yılda 222 antrenörün 18 yaş altındaki 600’den fazla sporcuya cinsel tacizde bulunduğu ortaya çıktı.

CBC SPORCULARA YAPILAN CİNSEL TACİZİ GÜN YÜZÜNE ÇIKARTTI!

Kanada'da amatör spor kulüplerinde görev yapan 222 antrenörün son 20 yılda 18 yaşın altındaki 600'den fazla sporcuya cinsel tacizde bulunmaktan mahkum edildiği belirlendi.

Kanada'nın resmi yayın kuruluşu CBC tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre, halen 34 spor takımının antrenörünün davaları mahkemelerde devam ediyor.

Kanada genelindeki binlerce mahkeme kaydının tarandığı soruşturma, Kanada’da amatör atletik antrenörler tarafından işlenen cinsel suçların ayrıntılı bir veri tabanını da ilk kez ortaya koydu.

YAŞ ARALIĞI 9 İLE 17 OLARAK BELİRLENDİ

Suçlamalar arasında cinsel saldırı, cinsel istismar, çocuk pornografisi yapma veya bulundurma gibi suçlar yer aldı.

Antrenörlerinin kurbanı olan 600'den fazla genç sporcunun yaş aralığı ise 9 ile 17 olarak belirlendi.

1998 ile 2018 yılları arasındaki ceza alan vakaların incelendiği araştırma için CBC’nin görüşlerine başvurduğu eski bir olimpiyat kürek sporcusu olan Winnipeg Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Sandra Kirby, yıllardır sporda cinsel istismarla ilgili sorunları incelediğini belirterek, “Bunlar benim için buzdağının sadece görünen kısmı.’’ ifadesini kullandı.

Kirby, cinsel istismarın çok az bildirilen bir suç olduğunu, kimsenin ortaya çıkmasını istemediğini vurgulayarak, daha binlerce başka vaka olabileceğini tahmin ettiğini söyledi.

SPOR SİSTEMİNDE BÜYÜK REFORM YAPILMALI

Profesör KirbyKanada'daki spor organizasyonlarının bu bulguları görmezden gelemeyeceğini ve spora katılan her çocuğun güvenli bir deneyim yaşamasını sağlamak için genel spor sisteminde büyük bir reform yapılması gerektiğini kaydetti.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERCinsel istismar  kanada  cbc  sporcu