Yandex Metrika
Uçankuş
ÇOCUKLARI HİPNOZ EDEREK İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR!

ÇOCUKLARI HİPNOZ EDEREK İNTİHARA SÜRÜKLÜYOR!

02/02/2019 16:26

Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Ethem Ay, son günlerde yine intihar haberleriyle gündeme gelen Mavi Balina oyunu hakkında konuşarak "Oyun, çocuklarda bir çeşit hipnoz hali yaratmış olabilir" dedi.

Geçen günlerde Adana’da intihar eden 13 yaşındaki Emine Karadağ'ın Mavi Balina oyununun kurbanı olduğunun anlaşılması, dijital dünyanın çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Akdeniz Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda görev yapan ve hipnoz üzerine çalışmalar yürüten Dr. İbrahim Ethem Ay, 'Mavi Balina' adlı oyunu oynayan çocuklara birtakım telkinlerin verildiğini ve onların bu telkinlere uymalarının sağlandığını kaydetti.

Kendine ve çevresine küçük ölçekli zararlar vermeleri istenerek başlatılan süreçte, oyuncuların bir süre sonra kendilerini tüm telkinleri yerine getirir halde bulabildiğini aktaran Ay, "Bunun sonucunda telkine bağlılıkları onları intihara götüren süreçle noktalanıyor. Yapılan bilimsel araştırmalarda telkine yatkınlık, toplumun belli bir bölümünde doğal olarak daha yüksek. Telkine yatkın mizacı olanlarda bu oyunun daha ciddi tehlikelere yol açması mümkün" dedi.

BİLGİSAYAR BAŞINDA HİPNOZ

Hipnozun hayatın her alanında bir şekilde olduğunu ifade eden Dr. İbrahim Ethem Ay, "Bu konuya yıllarını verenlerin tecrübelerinden de edindiğimiz bilgilere göre iletişim aslında başlı başına hipnozdur. Mesele sizin karşınızdakini etkileme gücünüzde yani karşıdakini hipnoza alma kabiliyetiniz yüksekse insanlar sizi takip eder. Bilhassa belli sıkıntıları olan çocukların bu yolla sosyalleşme arzusu içinde olmaları, onları birer kurban haline getiriyor. Bilgisayar başında kendilerine verilen komutları yerine getirirken bir süre sonra her söyleneni kabul eder hale geliyor. Yani adeta bizim ’kritikal faktör’ dediğimiz eleştiri faktörü ortadan kalkıyor. Zihin verilen her komutu sorgulamadan kabul ediyor" diye konuştu.

TELEFON DOLANDIRICILIĞI İLE YÖNTEM OLARAK AYNI

Mavi Balina oyununda yaşananların aslında telefon dolandırıcılığı olayında da geçerli olduğuna dikkat çeken Dr. İbrahim Ethem Ay, "İyi bir üniversite bitirmiş, hayatta iyi yerlere gelmiş pek çok insanın dahi 'O anda boşta bulundum' diyerek paralarını telefon dolandırıcılarına kaptırdığına defalarca şahit olduk. Hatta bunlardan bazıları, bankada kendilerini durdurmak isteyen güvenlik güçlerine mukavemet ediyor ve halen telefondaki kişilerin hipnotik telkinleri onların üzerindeki tesirini devam ettiriyor" dedi.

Dr. İbrahim Ethem Ay, "Bu çocukları intihara sürükleyen şey, bir çeşit hipnotik mekanizma olarak düşünülebilir. Mavi Balina oyununun kurucusu Philipp Budeikin, modern zamanın Hasan Sabbahı’dır. Burada uyuşturucu olarak bilgisayar devreye giriyor. Ve bu çocukların intiharı, bu oyunun kurucuları için muhtemelen bir çeşit gövde gösterisi niteliği taşıyor" diye konuştu.

“ÇOCUK PSİKİYATRİSTLERİNDEN YARDIM ALINMALI”

Çocuklarının bu tür bir oyun oynadığını fark eden ebeveynlerin "Benim çocuğuma bir şey olmaz" diye düşünmeden bir uzmana başvurması gerektiğine dikkat çeken Dr. İbrahim Ethem Ay, "Bu oyunun, konunun uzmanları tarafından detaylı araştırılması gerekiyor. Psikiyatristler, çocuk psikiyatristleri, psikologlar hatta sosyologlardan kurulacak bir kurul bu konuyu ele almalı. Hipnoz konusuna yıllarını vermiş değerli hocalarımız var. Onlardan da bu komisyona katkı sağlamak isteyen olursa çok daha verimli sonuçlar elde edilebileceğini düşünüyorum. Çocuklarımızı yalnızca bu tür oyunları yasaklamak suretiyle koruyamayız" diye konuştu.

 
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
DEMET AKALIN’IN YERSİZ ÖFKESİ

POP TOP 10
 • ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
  1- ECE SEÇKİN - ACAYİP İYİ
 • HANDE YENER - BELA
  2-HANDE YENER - BELA
 • ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
  3-ZİYNET SALİ - KALBİM TATİLDE
 • SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
  4- SERDAR ORTAÇ - BİZ İSTEMEZSEK
 • OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
  5-OĞUZHAN KOÇ - KENDİME SARDIM
 • YALIN - OYUNBAZ
  6- YALIN - OYUNBAZ
 • ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
  7- ZEYNEP BASTIK - BİR DAHA
 • EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
  8-EMİR CAN İĞREK - SAMAN SARISI
 • IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
  9-IRMAK ARICI - YAĞMURUM OL
 • BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
  10-BURAY& FERİDE HİLAL AKIN & KÖKSAL - RAMPAPAPAM
GUPSE ÖZAY İLE BARIŞ ARDUÇ EVLENDİ!
Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter