Yandex Metrika
Uçankuş
ABD'DEN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI!

ABD'DEN KAŞIKÇI AÇIKLAMASI!

13/01/2019 17:38

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul'daki başkonsoloslukta öldürülmesi hakkında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Kabul edilemez ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'dan yeni cevaplar almaya çalışıyoruz" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Doğu ülkeleri ziyareti kapsamında Katar'ın başkenti  Doha'da mevkidaşı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile bir araya geldi.  İkili, görüşmenin ardından  ortak basın toplantısı düzenledi.

Katar ve ABD'nin Irak ve Afganistan dahil bölgedeki diğer sorunların  çözülmesi hususunda ortak çalıştığını söyleyen Pompeo, "Katar, ABD'nin 13 bin  askerini ağırlıyor ve bu nedenle Katar'a minnettarız." ifadelerini kullandı.

Pompeo, sözlerine şöyle devam etti:

"Katar ile Udeyd Hava Üssü'ndeki varlığımızın artırılması hususunda  mutabakata vardık. Katar, ABD'nin terörle mücadele çabalarını güçlendiriyor ve  DEAŞ ile mücadelede önemli bir üye."

Bin Selman'dan yeni cevaplar bekleniyor

Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine dair ise Pompeo,  "(Cinayet) Kabul edilemez ve Veliaht Prens Muhammed Bin Selman'dan yeni cevaplar  almaya çalışıyoruz." ifadesini kullandı.

Her iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin durumuna da değinen ABD'li  Bakan, "Aramızdaki ticari ilişkiler istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Bizimle  birlikte olan birçok Amerikalı iş adamının bu derin ilişkilerde etkisi var."  değerlendirmesinde bulundu.

Katar-Suudi Arabistan krizi

Basın toplantısında Pompeo'ya, Katar ve Suudi Arabistan öncülüğündeki bazı Arap ülkeleri arasında  yaşanan Körfez krizini çözmekle görevlendirilen Özel Temsilci ve ABD Merkez  Komutanlığı eski Başkanı Anthony Zinni'nin 8 Ocak'ta istifa etmesi hatırlatıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, istifanın Washington'ın krize yönelik  yaklaşım ve siyasetinde değişiklik olacağı anlamını taşımadığını belirtti.

Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve BAE, 5 Haziran 2017'de aldıkları  ortak kararla Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu. Bu  ülkeler Katar'a karşı ekonomik ve siyasi abluka uygulamaya başlamış, Kuveyt de bu  krizde ara buluculuk rolü üstlenmişti.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
SEREN’İN SENARYOSUNU ECE ERKEN BOZDU!İNENLER
 • SILA-AHMET KURAL
  1-SILA-AHMET KURAL
 • GÜLBEN ERGEN
  2-GÜLBEN ERGEN
 • ALİ KOÇ
  3-ALİ KOÇ
 • BÜLENT ERSOY
  4-BÜLENT ERSOY
 • HADİSE
  5-HADİSE
ÇIKANLAR

TOP MEKANLAR

TUĞBA ÜNSAL EVLENDİ Mİ?

ANKET
YILIN KAVGASINDA SİZCE KİM HAKLI?.. SILA MI, AHMET KURAL MI?..

- AHMET KURAL
- SILA


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter