UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ÖLEN KİŞİNİN SESİNİ CAMİ HOPARLÖRÜNDEN DUYUNCA…

Trabzon'da beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede ölen gönüllü müezzin Şeref Güvenin (58), vasiyeti üzerine 1,5 ay önce kendi sesi ile kayda alınan 'sela' cami hoparlöründen yayınlandı.

ÖLEN KİŞİNİN SESİNİ CAMİ HOPARLÖRÜNDEN DUYUNCA…

Cenazeye giden cemaat cami hoparlöründen ölen kişinin sesini duyunca şoka girdi

Araklı ilçesi Kaymaklı Mahallesinde 4 çocuk babası, emekli Şeref Güven, Kaymaklı Merkez Camiinde çoğu kez gönüllü müezzinlik yaparak sela okudu. Güven, 1,5 ay önce okuduğu selayı kayda aldı, ölümü halinde cami hoparlöründen yayınlanmasını vasiyet etti. Güven, önceki hafta geçirdiği beyin kanaması sonucu tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Vasiyeti üzerine yakınları ses kaydını dün sabah Kaymaklı Merkez Camii imamı Murat Gençtürke götürdü. Şeref Güvenin kendi sesinden salası cami hoparlöründen yayınlandı. Şeref Güvenin sesinden kendi ölüm selası duyanları duygulandırdı. Güven, dün öğlen vakti kılınan cenaze namazının ardından Kaymaklı Mahallesindeki aile kabristanlığında toprağa verildi.

Güzel sesi olması nedeniyle vatandaşların Şeref Güven'den camide ezan okumasını istediğini anlatan Gürol Güven, Kendi sesi çok güzel olduğu için, köylüler tarafından sürekli cumalarda ezan okutulurdu. Genellikle ölüler için selaları babamın vermesi istenirdi. Ölmeden önce kendi vasiyetiydi. Öldüğünde kendi salasının da kendi sesinden olmasını istemişti. Biz de babamın isteğini kırmadık. Sağ olsun cami imamımız da bize müsaade etti. Sabah vakitlerinde selasını kendi sesinden verdik. Babam, köy halkı tarafından sevilen bir kişiydi. Bundan sonra da camide ezan ya da selaların ara ara babamın sesinden okunmasını istediler, biz de onun anısını bu şekilde yaşatacağız dedi.

‘VASİYET ETTİ

Babasının salasını ölmeden 1,5 ay önce kaydettiklerini söyleyen Gürol Güven, Vasiyetini sürekli, yıllardan beri söylerdi. Sela okuduğu zamanlarda ben de ölürsem salam benim sesimden okunsun derdi. Sesini köylülerimiz çok beğendiği için, köylüler bu sesleri telefonlarına kaydetmişti zaten. En son kayıt ise ölmeden 1,5 ay önce yapılmıştı. O ses kaydıyla biz selasını okuttuk diye konuştu.

Şeref Gürolun ağabeyi Mustafa Güven de Genelde cumalarda müezzinlik yapması ve selalarda sesi güzel olduğu için kendisinin okumasını isterlerdi. Kendi vasiyeti de bu yöndeydi. Ben ölürsem selamı kendim vereyim demişti. Bu vasiyeti de bizler yerine getirdik. Defnedilirken de kendi selasını kendisi verdi ifadelerini kullandı. 

Caminin imamı Murat Gençtürk ise Kendisinin sesi çok güzeldi, selaları, ezanları okuyordu. Cemaatimiz de bundan memnun olurdu. Öldüğü zaman kendi salasını kendisi okuması yönünde bir vasiyeti vardı. Biz de cemaat olarak bu konuda istişare ederek böyle bir karar aldık ve uyguladık dedi.

DUYUNCA ÇOK ŞAŞIRDIK

Mahallede oturan Naci Güven ise Bizim böyle bir vasiyeti olduğundan haberimiz yoktu. Sabah kendi sesinden sela duyunca çok şaşırdık. Sorduk, soruşturduk vasiyeti buymuş diye öğrendik diye konuştu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERtrabzon  müezzin