Yandex Metrika
Uçankuş
ÇOCUKLARINIZ ÖĞRENEMİYORSA NEDENİ KULAK HASTALIĞI OLABİLİR!

ÇOCUKLARINIZ ÖĞRENEMİYORSA NEDENİ KULAK HASTALIĞI OLABİLİR!

15/09/2018 23:38

Okulların açılması ile birlikte binlerce çocuk okullara başlayacak. Ancak okulda yaşayacağı öğrenme kaybı ve dikkat eksikliği ile çocukları çok fazla sıkmayın. Nedeni ise kulak rahatsızlığı olabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, kulakta sıvı toplanması nedeniyle çocukların öğrenme kaybı ve dikkat eksikliği yaşayabileceğini ve yapılacak erken tedavi ile çocukların normale dönebileceklerini dile getirdi.

Okulların açılması ile birlikte milyonlarca çocuk okul sıralarını dolduracak. Özellikle ilkokul seviyesinde öğrencilerin ders temposu da okulların açılması ile başlayacak. Öğretmenleri anlatacak çocuklar ise öğretmenlerinin anlattığı dersleri anlamaya çalışacaklar. Ancak çocuğunuzda anlama ve öğrenme kaybı oluyorsa, dikkat eksikliği, baş ağrısı, duyma eksikliği gibi problemler yaşıyorsa nedeni kulak rahatsızlığı ve orta kulakta sıvı birikmesi olabilir. Öretmenin anlattığını duymada sorun yaşayan çocuklar mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurarak kulaklarında sorun olup olmadığı öğrenin.

Çocuklarda en sık görülen Orta Kulakta Sıvı Toplanması rahatsızlığı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, çocukların kulak yapısının yetişkinlere göre farklı olması nedeniyle Orta Kulak Sıvı Toplanmasının daha fazla görüldüğünü dile getirdi. Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu; “Çocuklar orta kulak iltihaplarına mehillidir. Orta kulak östaki borusu ile genze açılmaktadır. Bu yapının görevi orta kulağın havalanmasını ve drenajını sağlamaktadır. Östaki borusu çocuklarda erişkinlere göre daha yataydır. Sıvı birikintisi oluşması daha olasıdır. Yanlış bilinen bir bilgi ise deniz, havuz ve banyo yoluyla çocuklarda sıvı birikintisi ve iltihap oluşmaz çünkü o yaşlar da kulak zarı daha kalındır. işitme kayıplarının çocuklarda zihinsel ve sosyal alan da zorluk yaşamasına neden olabilir. Çocuklar öğrenmeye görerek ve duyarak başlar. Bu nedenle çocuklar için duyma ayrı bir öneme sahiptir. Çocuklar da işitme kaybının bir doğumsal sebepli olanları vardır. Oransal olarak belirtirsek bin doğumda beş çocuk işitme kaybı ile doğuyor. Yaş ilerledikçe geçirilen travmalar, enfeksiyonlar bu oranları %4’e kadar arttırmaktadır. İşitme kaybı ne kadar erken tespit edilirse çocuğun bilişsel, zihinsel ve sosyal gelişimini o kadar etkiler. Çünkü çocuklar duydukları ve gördükleri ile öğrenirler. Çocuklar 6 yaşından sonra duymayı öğrense bile konuşmayı öğrenemez. Bu yüzden doğumsal işitme kayıplarının ilk 6 ay için de tespit edilip tedavi edilmesi gerekiyor.

Çocuğun ilerleyen yaşlarında beliren işitme kayıplarında en sık rastlana ise orta kulak iltihabı. Hastalıkların birçok sebebi vardır fakat en belirgin sebebi orta kulakta sıvı toplanmasıdır. Özellikle çocuklar da sık rastlanmasının sebebi ise orta kulağın havalanmasını östaki borusu vasıtası ile havayı genizden alır. Çocuklar da östaki borusu daha dardır ve daha yataydır. Ve çocuklar biberonla yatarak beslenir. Geniz eti östaki borusunu tıkadığından dolayı sıvı toplanması görülür. Bu hastalıkta bariz bir ağrı olmaması, genel şikayetler dolgunluk, tıkanıklık, açılma, kapanma, işitme kaybıdır” dedi.

Aileler ve öğretmenler daha hassas olmalı

Ailelerin ve okulda öğretmenlerin çocukların duymasında, öğrenmesinde ve konuşmasında sorun olduğuna daha fazla dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, hastalığın geç tedavisinde geç kalınacağını ve tedavinin işe yaramayacağını da ifade etti. Op. Dr. Şaşoğlu; “Ailenin ya da öğretmenlerin çocukta en ufak bir işitme kaybı hissetmesi halin de mutlaka çocuklarını bir Kulak Burun Boğaz hekimine getirmeleri tavsiye edilir. Sıvı toplanmasının dışarıdan kaçan hiçbir suyla bağlantısı yoktur. Denizle, havuzla, banyoyla hiçbir bağlantısı yoktur. Sıvı içerde kendiliğinden oluşur. Eğer orta kulakta sıvı birikmesinin teşhisi erken konmaz ise orta kulakta çökmeler ve tedavisi olmayan boyutlara ulaşır. Eğer işitme kaybı bariz ilerlemiş ise veya kulak zarında çökmeler başlamışsa kulak zarının üstüne ufak bir tüp takılıyor. Bu işlem en sık yapılan müdahalelerden biridir. En fazla iki üç dakika süren bir operasyondur” dedi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ADRIANA LIMA-EMİR UYAR AŞKINDA FLAŞ GELİŞME!

POP TOP 10
 • BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
  1- BEN FERO – BİLADERİM İÇİN
 • BURAY-KABAHAT BENDE
  2- BURAY-KABAHAT BENDE
 • YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
  3-YALIN-DEVA BİZE SEVİŞLER
 • DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
  4- DEMET AKALIN-N’APIYORSAN YAP
 • ZARA-KURTULDUM
  5- ZARA-KURTULDUM
 • BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
  6- BİLAL SONSES&BENGÜ –İÇİMDEN GELMİYOR
 • SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
  7- SELAMİ ŞAHİN-BAŞTAN BAŞA SEN
 • MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
  8- MABEL MATİZ- MENDİLİMDE KIRMIZIN VAR
 • EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
  9- EBRU GÜNDEŞ-AŞIK
 • EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT
  10- EYLEM AKTAŞ- YÜREĞİMDEN TUT


İNENLER
 • YAĞMUR SARNIÇ - EMRE AŞIK
  1- YAĞMUR SARNIÇ - EMRE AŞIK
 • HAMDİ ALKAN - SELEN GÖRGÜZEL
  2- HAMDİ ALKAN - SELEN GÖRGÜZEL
 • ALİ KOÇ
  3- ALİ KOÇ
 • ÜNLÜ DAVALARI
  4- ÜNLÜ DAVALARI
 • ALEYNA TİLKİ
  5- ALEYNA TİLKİ
ÇIKANLAR
 • CEM YILMAZ - DEFNE SAMYELİ
  1- CEM YILMAZ - DEFNE SAMYELİ
 • SİNAN AKÇIL
  2- SİNAN AKÇIL
 • MESUT ÖZİL - AMİNE GÜLŞE
  3- MESUT ÖZİL - AMİNE GÜLŞE
 • ALİŞAN - BUSE VAROL
  4- ALİŞAN - BUSE VAROL
 • İBRAHİM KUTLUAY
  5- İBRAHİM KUTLUAY

TOP MEKANLAR

DEMET AKALIN’DAN "TIKLANMAYI YUTMUYORUZ" TEPKİSİ!

ANKET
FAVORİ TATİL YERİNİZ NERESİ?

BODRUM
ÇEŞME
MARMARİS
AVŞA ADASI
ŞİLE
ANTALYA
GÖCEK
FETHİYE
KAŞ
AYVALIK
BOZCAADA
ALANYA


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter