Yandex Metrika
Uçankuş
ÇOCUKLARINIZ ÖĞRENEMİYORSA NEDENİ KULAK HASTALIĞI OLABİLİR!

ÇOCUKLARINIZ ÖĞRENEMİYORSA NEDENİ KULAK HASTALIĞI OLABİLİR!

15/09/2018 23:38

Okulların açılması ile birlikte binlerce çocuk okullara başlayacak. Ancak okulda yaşayacağı öğrenme kaybı ve dikkat eksikliği ile çocukları çok fazla sıkmayın. Nedeni ise kulak rahatsızlığı olabilir. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, kulakta sıvı toplanması nedeniyle çocukların öğrenme kaybı ve dikkat eksikliği yaşayabileceğini ve yapılacak erken tedavi ile çocukların normale dönebileceklerini dile getirdi.

Okulların açılması ile birlikte milyonlarca çocuk okul sıralarını dolduracak. Özellikle ilkokul seviyesinde öğrencilerin ders temposu da okulların açılması ile başlayacak. Öğretmenleri anlatacak çocuklar ise öğretmenlerinin anlattığı dersleri anlamaya çalışacaklar. Ancak çocuğunuzda anlama ve öğrenme kaybı oluyorsa, dikkat eksikliği, baş ağrısı, duyma eksikliği gibi problemler yaşıyorsa nedeni kulak rahatsızlığı ve orta kulakta sıvı birikmesi olabilir. Öretmenin anlattığını duymada sorun yaşayan çocuklar mutlaka kulak burun boğaz uzmanına başvurarak kulaklarında sorun olup olmadığı öğrenin.

Çocuklarda en sık görülen Orta Kulakta Sıvı Toplanması rahatsızlığı ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, çocukların kulak yapısının yetişkinlere göre farklı olması nedeniyle Orta Kulak Sıvı Toplanmasının daha fazla görüldüğünü dile getirdi. Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu; “Çocuklar orta kulak iltihaplarına mehillidir. Orta kulak östaki borusu ile genze açılmaktadır. Bu yapının görevi orta kulağın havalanmasını ve drenajını sağlamaktadır. Östaki borusu çocuklarda erişkinlere göre daha yataydır. Sıvı birikintisi oluşması daha olasıdır. Yanlış bilinen bir bilgi ise deniz, havuz ve banyo yoluyla çocuklarda sıvı birikintisi ve iltihap oluşmaz çünkü o yaşlar da kulak zarı daha kalındır. işitme kayıplarının çocuklarda zihinsel ve sosyal alan da zorluk yaşamasına neden olabilir. Çocuklar öğrenmeye görerek ve duyarak başlar. Bu nedenle çocuklar için duyma ayrı bir öneme sahiptir. Çocuklar da işitme kaybının bir doğumsal sebepli olanları vardır. Oransal olarak belirtirsek bin doğumda beş çocuk işitme kaybı ile doğuyor. Yaş ilerledikçe geçirilen travmalar, enfeksiyonlar bu oranları %4’e kadar arttırmaktadır. İşitme kaybı ne kadar erken tespit edilirse çocuğun bilişsel, zihinsel ve sosyal gelişimini o kadar etkiler. Çünkü çocuklar duydukları ve gördükleri ile öğrenirler. Çocuklar 6 yaşından sonra duymayı öğrense bile konuşmayı öğrenemez. Bu yüzden doğumsal işitme kayıplarının ilk 6 ay için de tespit edilip tedavi edilmesi gerekiyor.

Çocuğun ilerleyen yaşlarında beliren işitme kayıplarında en sık rastlana ise orta kulak iltihabı. Hastalıkların birçok sebebi vardır fakat en belirgin sebebi orta kulakta sıvı toplanmasıdır. Özellikle çocuklar da sık rastlanmasının sebebi ise orta kulağın havalanmasını östaki borusu vasıtası ile havayı genizden alır. Çocuklar da östaki borusu daha dardır ve daha yataydır. Ve çocuklar biberonla yatarak beslenir. Geniz eti östaki borusunu tıkadığından dolayı sıvı toplanması görülür. Bu hastalıkta bariz bir ağrı olmaması, genel şikayetler dolgunluk, tıkanıklık, açılma, kapanma, işitme kaybıdır” dedi.

Aileler ve öğretmenler daha hassas olmalı

Ailelerin ve okulda öğretmenlerin çocukların duymasında, öğrenmesinde ve konuşmasında sorun olduğuna daha fazla dikkat etmesi gerektiğini dile getiren Op. Dr. Ali Fuat Şaşoğlu, hastalığın geç tedavisinde geç kalınacağını ve tedavinin işe yaramayacağını da ifade etti. Op. Dr. Şaşoğlu; “Ailenin ya da öğretmenlerin çocukta en ufak bir işitme kaybı hissetmesi halin de mutlaka çocuklarını bir Kulak Burun Boğaz hekimine getirmeleri tavsiye edilir. Sıvı toplanmasının dışarıdan kaçan hiçbir suyla bağlantısı yoktur. Denizle, havuzla, banyoyla hiçbir bağlantısı yoktur. Sıvı içerde kendiliğinden oluşur. Eğer orta kulakta sıvı birikmesinin teşhisi erken konmaz ise orta kulakta çökmeler ve tedavisi olmayan boyutlara ulaşır. Eğer işitme kaybı bariz ilerlemiş ise veya kulak zarında çökmeler başlamışsa kulak zarının üstüne ufak bir tüp takılıyor. Bu işlem en sık yapılan müdahalelerden biridir. En fazla iki üç dakika süren bir operasyondur” dedi.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÜNLÜ İSİMDEN SEVGİLİSİNE İLGİNÇ UYARI!İNENLER
 • SEREN SERENGİL
  1-SEREN SERENGİL
 • AYŞE HATUN ÖNAL
  2-AYŞE HATUN ÖNAL
 • DENİZ ÇAKIR
  3-DENİZ ÇAKIR
 • ESİN ÖVET
  4-ESİN ÖVET
 • ESENNUR EZGİ
  5-ESENNUR EZGİ
ÇIKANLAR
 • CEM YILMAZ
  1-CEM YILMAZ
 • ENİS ARIKAN
  2-ENİS ARIKAN
 • GAMZE ÖZÇELİK
  3-GAMZE ÖZÇELİK
 • ECE ERKEN
  4-ECE ERKEN
 • ŞAHİN KENDİRCİ
  5-ŞAHİN KENDİRCİ

TOP MEKANLAR

BİR UÇANKUŞ KLASİĞİ! İŞTE İNENLER ÇIKANLAR LİSTEMİZ!

ANKET
YILIN KAVGASINDA SİZCE KİM HAKLI?.. SILA MI, AHMET KURAL MI?..

- AHMET KURAL
- SILA


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter