UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

PAPA, ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR OLAYLARI İÇİN ÖZÜR DİLEDİ!

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Franciscus, katolik din adamlarının karıştığı cinsel istismar skandalları için özür diledi.

PAPA, ÇOCUKLARA CİNSEL İSTİSMAR OLAYLARI İÇİN ÖZÜR DİLEDİ!

Papa Franciscus, İrlanda Cumhuriyeti'ne resmi ziyaretinin ikinci gününde ülkenin batısındaki Knock kentinde Katoliklerce kutsal kabul edilen bir alanda halka hitap etti.

Katolik kilisesine mensup din adamlarının karıştığı çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına değinen Papa, “İstismara uğrayan, masumiyetleri ellerinden alınan ve yaralanan genç insanların hikayeleri hepimizi etkiliyor.”  dedi.

“Bu açık yara bizden sağlam bir duruş ile gerçeği ve adaleti arayışımızda kararlı olmamızı talep ediyor” ifadesini kullanan Papa, “Bu günahlar ve Tanrı’nın ailesindeki pek çok kişinin duyduğu ihanete uğramışlık ve skandal  hissi için af diliyorum.” diye konuştu.

Papa dün de Dublin Kalesi'ndeki konuşmasında Katolik kilisesinin din  adamlarınca işlenen cinsel istismar suçlarıyla mücadelede başarısız kalmasından  utanç duyduğunu söylemişti.

Papa, Dublin’de cinsel istismar kurbanı 8 kişi ile de bir araya gelmişti.

Öte yandan İrlanda Başbakanı Leo Varadkar da Papa’nın ziyareti  dolayısıyla dün yaptığı konuşmada ABD’nin Pensilvanya eyaletinde ortaya çıkan  cinsel istismar skandalına değinmiş, Katolik kilisesinin kendisini korumak uğruna   bu istismar vakalarının üstünü örttüğünü söylemişti.  Varadkar cinsel istismar  olaylarıyla ilgili olarak "Bu, burada İrlanda’da trajik bir biçimde çok iyi  bildiğimiz bir hikaye." ifadesini kullanmıştı.

Nüfusunun kahir ekseriyeti Katolik olan İrlanda da kilisenin işlettiği  çocuk bakım evlerinde yaygın cinsel istismar olayları ortaya çıkarılmıştı.

Kamuoyunda tanınan bazı din adamlarının da karıştığı istismar vakaları  2010 yılında bir dizi rapora konu olmuş ancak çoğu din adamının yeri tayinler ile  değiştirilirken, pek az sayıda din adamı hakkında mahkumiyet kararı verilmişti.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERpapa  katolik  kilise