UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

BİR GARİP TAVSİYE!.. “İÇ ÇAMAŞIRINIZA METAL KAŞIK SAKLAYIN!”

İsveç’in Göteborg kenti, memleketlerine götürülerek zorla evlendirilmek ya da sünnet edilmek istenen kızlara, iç çamaşırlarına metal kaşık saklama tavsiyesi verdi.

BİR GARİP TAVSİYE!.. “İÇ ÇAMAŞIRINIZA METAL KAŞIK SAKLAYIN!”

Kuzey Avrupa ülkesi İsveç’in en büyük ikinci kenti Göteborg’un namusla ilgili cinayet ve şiddetten sorumlu yetkilisi Katarina Idegard, bütün dünyanın dikkatini çeken bir açıklama yaptı.

Memleketlerine götürülerek zorla evlendirilmek ya da sünnet edilmek istenen kızlara, iç çamaşırlarına metal kaşık saklama tavsiyesi veren Idegard, havaalanı çalışanlarını bu konuda uyardıklarını söyledi. Mağdur kadınlara, “Kenara çekileceksiniz ve o zaman özel olarak konuşabilirsiniz. Bu sizin son şansınız” diye seslendi.

Kaç kızın zorla evlendirilmek için ülkeden götürüldüğü konusunda resmi bir veri yok. Ancak geçen sene ülkede 139 kız zorla evlendirilmemek için oluşturulan telefon hattını aradı.

Zorla evlendirmek ya da sünnet etmek İsveç’te yasadışı. Bu eylemler yurtdışında da yapılsa, İsveç ceza verebiliyor.

2015’te yapılan bir araştırmada, İsveç’te yaşayan 38 bin kız ya da kadının zorla sünnet edilmiş olduğu ortaya konulmuştu. Mağdurların çoğunun Somali, Eritre, Etiyopya, Mısır ve Gambiya’da doğmuş kadınlar olduğu yine aynı araştırma sonucunda belirtilmişti.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERİSVEÇ