UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU ÖNEMLİ BİR MAKALE KALEME ALDI!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Türk-Alman ilişkilerinde zorlu bir yılın geride bırakıldığını belirterek, "Ortak çıkarlar merceğinden Türk- Alman ilişkileri için yeni yaklaşımlar geliştirmenin zamanıdır.” diye konuştu.

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU ÖNEMLİ BİR MAKALE KALEME ALDI!

Mevlüt Çavuşoğlu Alman Funke Medya Grubu için kaleme aldığı makalesinde Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkilerin önemini vurguladı.

Çavuşoğlu makalesinde Türkiye'deki 16 Nisan Anayasa referandumu ile 24 Eylül'deki Almanya Federal Meclis seçimleri süreçlerinde yükselen tansiyonun iki ülke arasındaki sorunların soğukkanlılıkla ele alınmasını güçleştirdiğine işaret etti. Çavuşoğlu, 3 Eylül'de Başbakan Angela Merkel ile Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Martin Schulz arasındaki seçim tartışmasında Türkiye temasının Brexit veya Transatlantik ilişkiler gibi önemli dış politika konularının ve önemli ulusal meselelerin çok önüne geçmiş olmasını eleştirdi.

Türkiye'nin AB üyelik sürecindeki tıkanıklığın aşılmasının herkesin çıkarına olduğunu dile getiren Dışişleri Bakanı, diğer yandan Gümrük Birliği'nin güncellenmesi konusunun Türkiye'ye karşı bir koz olarak kullanılmasını doğru bulmadıklarını ve kabul etmediklerini vurguladı.

Türkiye'nin AB'nin dördüncü büyük ihracat pazarı olduğuna dikkati çeken Çavuşoğlu dolayısıyla bu güncellemenin her iki tarafın da çıkarına olacağını anımsattı.

Çavuşoğlu Almanya'daki 3.5 milyonluk Türk toplumunun iki ülke arasında dostluk köprüsü kurmasının önemini vurgulamak istediğini, iki tarafın da olumlu gündemi hakim kıldığı ölçüde, Almanya'daki Türklerin toplumsal katılımlarını da teşvik etmiş olunacağına ve bu köprünün çok daha güçlü hale getirileceğine inandığını kaydetti.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERmevlüt çavuşoğlu  makale