UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

CANAN KARATAY BU SEFER DE “ZEYTİN” DİYE SAYIKLADI!..

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bu yıl birincisi düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nde kadınların zeytinyağı ile yaptığı yemekler yarıştı. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise zeytinin önemine vurgu yaptı.

CANAN KARATAY BU SEFER DE “ZEYTİN” DİYE SAYIKLADI!..

Hatay’ın Altınözü ilçesinde bu yıl birincisi düzenlenen Zeytin ve Zeytinyağı Festivali’nde kadınlar, zeytinyağı ile yaptıkları yemeklerle yarıştı. 15 Temmuz Milli İrade Parkında gerçekleşen festival etkinliklerinde yemek yarışması ve Canan Karatay sempozyumu düzenlendi. Programa, Hatay Valisi Erdal Ata, Altınözü kaymakamı Bülent Uygur, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı ve protokol üyeleri katıldı. İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise Altınözü’nde düzenlenen Zeytinyağı ve Zeytin Festivalinde gerçekleştirilen sempozyuma katılarak zeytinin öneminden bahsetti.

Jüri’de bulunan Mutfak Araştırmacısı, Gazeteci, Yazar Nedim Atilla, festivalde zeytinyağı ile yapılmış 87 yemek çeşidinin yarıştığını söyleyerek, “Gerçekten 87 tane yemek yarışıyor. Hepsi zeytinyağı ile yapılmış. Bu Türkiye’de bizim kolay kolay görebildiğimiz bir şey değil. Ben aslen Ayvalık’lıyım. Ayvalık’ta zeytinyağı bölgesi ama bir yemek yarışmasında bu kadar çok çeşit katılmaz. Gerçekten katılan bütün hanımları girişte kutladım. Öncelikle medeni cesaretlerinden dolayı kutladım. Sonra Altınözü Kaymakamlığını ve Altınözü Belediyesini kutladım. Bu zeytinyağına çok önemli bir hizmettir. Bunu gerçekleştirdikleri içinde biz jüri üyeleri ve arkadaşlarla beraber gerçekten çok sevinç duyduk. Çok başarılı bir program olduğunu düşünüyoruz. Biz ilk etapta bulgur işlerini ve hamur işlerini tadıyoruz sonra dolmanın tadına bakıyoruz. Jürinin işi çok zor, çok kolay değil yani bütün bunların hakkını vermek” dedi.

Prof. Dr. Canan Karatay ise 2015 yılında Suriye’de 6-7 yıldır savaş olmasına rağmen Türkiye’den daha fazla zeytin ihracat edildiğini söyleyerek, “Altınözü’nün geleneksel zeytinlerini bozdurmayın. Kurulacak sanayi sitelerinde livyera tesisleri kurdurtmayın. Çünkü livyera zeytinyağı en kötü zeytinyağı, en tehlikeli zeytinyağı. Türkiye zeytinyağı ve zeytin üretiminde dünyada dördüncü, beşinci, ihracatta acaba neden geriyiz. Çünkü kimse kalkıp livyerayayı almıyor. Herkes akıllanmış. Yunanistan bizden daha çok zeytinyağı satıyor, 11 Milyon kişilik yer. Onun için ben rica ediyorum. Mümkün olduğu kadar mestprodaction denen olaya geçtiğimiz zaman maalesef kalitede düşüyor. Bu kaliteyi düşürmemeye çalışın. Ona göre teknoloji, ona göre geliştirme yine öneriyorum o zaman dünyada birinci oluruz. İhracatta da üretimde de. 2015 yılında Suriye’de 6-7 yıldır savaş olduğu halde Türkiye’den daha fazla zeytin ihracat ettiğini biliyor musunuz? İşte bu bize ayıptır. Çünkü bu bizim zeytinlerimiz ilaçlı. Altınözü’nün ve Mut’un zeytinleri de havadan ilaçlama yapılmıyor. Onun için çok önemli. Toroslar'dan gelen meltemlerden besleniyor o zeytinler. Kıymetini bilin ben bir kalp profesörü olarak merakımdan dolayı ortaya çıkarmışım. Onun için siz bir cennetin içinde yaşıyorsunuz” dedi.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!..

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERcanan karatay  zeytin