UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

O CAFE’NİN AVUKATI UÇANUŞ TV’DE MAGAZİN GÜNDEMİ'NE KONUŞTU!

Selçuk Yöntem’le davalık olan o Cafe’nin avukatı Uçankuş Tv’de İbrahim Karakuş’un sunduğu “Magazin Gündemi” programında konuştu.

O CAFE’NİN AVUKATI UÇANUŞ TV’DE MAGAZİN GÜNDEMİ'NE KONUŞTU!

Selçuk Yöntem ile bir Cafe’nin karşı karşıya gelmesine neden olan, mekânda tost yerken çekilen bir fotoğrafı olmuştu. Selçuk Yöntem’in fotoğrafı Magazin Gazetecileri Derneği’nin her yıl düzenlediği ödül töreni sonrası çıkarılan dergide ve cafenin menüsünde yer aldı. Bu durumun fark edilmesi sonrası konu yargıya taşındı.

ŞÖHRETTEN YARARLANMA İDDİASI

64 yaşındaki Selçuk Yöntem’in avukatı üç yıl önce İstanbul 4. Fikrî ve Sınaî Haklar Hukuk Mahkemesinde dava açtı. Dava başvuru dilekçesinde 300 bin TL maddi, 100 bin TL de manevi tazminat ödenmesi talep edildi. Dava dilekçesinde, Yöntem’in şöhretinden yararlanıldığı kaydedildi. Dava dilekçesinde, Yöntem’in söz konusu fotoğraf nedeni ile sosyal medyada alay konusu olduğu öne sürüldü. Davalı cafenin sahibi Fatih Güner adına yapılan savunmada ise, Yöntem’in fotoğrafının reklâm amaçlı kullanılmadığı belirtilerek davanın reddine karar verilmesi istendi. Savunmada, söz konusu fotoğrafın olduğu menünün 2 şubede 1,5-2 ay kadar kaldığı savunuldu.

424 BİN LİRA

İki yıl kadar süren davada üç ayrı bilirkişi raporu aldırdı. Raporların tamamında Yöntem’e yüklü bir maddi-manevi tazminat ödenmesi gerektiği kaydedildi. Mahkeme kararını geçen yılın başında verdi. Buna göre Yöntem’e 234 bin TL maddi, 50 bin TL de manevi tazminat ödenmesi kararlaştırıldı. Dava masrafları da davalı tarafın üstüne bırakıldı. Mahkemenin belirlediği tazminat tutarı, dosya masrafları ve işlenen faizle birlikte fatura 424 bin liraya çıktı.

KENDİ RIZASI İLE ÇEKİLDİ İDDİASI

Bu kararı, davalı Cafe’nin sahibi Fatih Güner temyiz etti. Güner, hükmedilen tazminat tutarı için “Yüreğim yandı” ifadesini kullanarak özetle şunları kaydetti:

“3 TL’ye, 5 TL’ye hamburger tost satarak bu tutarı ödemem gerekecek. Selçuk Yöntem’in kendi rızası ile çektirdiği bir resmin, bir derginin iç sayfasında yer alan nüshasının, 3-5 TL’ye hamburger satan bir işletmenin birkaç menüsünün iç sayfasında kullanılması dolayısıyla 250 bin TL ödenmesi isteniyor; böyle bir adalet olmaz.”

İTİRAZ

Davanın temyiz incelemesini Yargıtay 11. Hukuk Dairesi yaptı. Dairenin kararı kısa süre önce taraflara ulaştı. Daire, mahkemenin belirlediği maddi tazminat tutarında makul bir indirim yapılması gerektiği vurgulandı.

Kararda “… Davacının (Selçuk Yöntem) emek vermeden hazırlıksız çekilmiş bir fotoğrafının kullanımı nedeniyle maddi tazminat miktarında makul bir indirim yapılması gerekirken yazılı şekilde karar verilmesi doğru olmamış, kararın davalı (Cafe) yararına bozulması gerekmiştir” denildi.

İLK AÇIKLAMA UÇANKUŞ’A

Cafe’nin avukatı Levent Yazıcı ise bugün Magazin Gündemi programına katılarak olayı anlattı. Yazıcı ‘İstenilne meblağ çok fazla başka bir cafe olsaydı acaba bu kadar istenir miydi? Ünlü bir reklamda oynayıp 390 bin gibi bir ücret alıyorsunuz sıradan bir cafe’den istediğiniz miktar ise çok şaşırtıcı.’ dedi.

Levent Yazıcı, “Selçuk Yöntem, Türkiye’nin değerli ismi ama tazminat ücreti konusunda çevresindekilerin yönlendirmesiyle hareket ettiğini düşünüyorum” dedi.


Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERselçuk yöntem  bambi cafe