UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ABD'DEN 4 ÜLKEYE FLAŞ KATAR ÇAĞRISI!

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır'a çağrıda bulunarak Katar'a uygulanan ablukayı hafifletmelerini istedi.

ABD'DEN 4 ÜLKEYE FLAŞ KATAR ÇAĞRISI!

Tillerson, Katar ve bazı Arap ülkeleri arasında diplomatik krize  ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı binasında basın açıklaması yaptı.

Katar'a uygulanan ablukanın ABD'nin askeri çabalarını ve DEAŞ'la  mücadaleyi engellediğini belirten Tillerson, "Suudi Arabistan, Birleşik Arap  Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır'a Katar'a karşı uygulanan ablukayı hafifletmeleri  çağrısında bulunuyoruz.” dedi.

TILLERSON ŞUNLARI KAYDETTİ:

"Bu kuşatmanın insani sonuçları var. Yetersiz gıdanın olduğunu,  ailelerin zorla birbirinden ayrıldığını ve çocukların okullarına gidemediğini  görüyoruz. Bunların özellikle ramazan ayında istenmeyen sonuçlar olduğuna  inanıyoruz, bunlar bir an önce çözülmelidir."

ABD'nin, Kuveyt ile arabuluculuğu destekleyeceğini dile getiren  Tillerson, çözüm için gerekli adımların atılabileceğini söyledi.

 Tillerson, "Biz sakin ve akıllı bir diyalog kurulması çağrısında  bulunuyoruz. Tarafların ilişkilerini güçlendirmesi için beklentiler net ve  (tarafların) hesap verebilir olmalı. Bölgede daha fazla gerginlik olmamasını  istiyoruz." diye konuştu.

Konuşmasında Katar'a da seslenen Tillerson, diğer Arap ülkelerinin  kaygılarına kulak verilmesi çağrısında bulundu.

Tillerson, "Katar daha önce siyasetten şiddete geçen bazı grupları  destekledi. Buna çözüm olarak adımlar attı fakat daha fazla çaba göstermesi  gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERABD  KATAR