Halkbank ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen festivalin Kapanış ve Ödül Töreni 30 Nisan Pazar günü akşamı Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda Şinasi Sahnesi'nde gerçekleştirildi.
Ulusal Uzun kategorisinde yarışan 11 film; Onur Ünlü, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Olena Yershova Yıldız'dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: GENCO - Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ALBÜM - Mehmet Can Mertoğlu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: MARTI- Erkan Tunç
En İyi Yönetmen: REHA ERDEM - Koca Dünya
Jüri Özel Ödülü: KAYGI - Ceylan Özgün Özçelik
En İyi Kadın Oyuncu: SONGÜL ÖDEN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Erkek Oyuncu: TOLGA TEKİN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: İREM SAK - Martı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: MUSAB EKİCİ- Babamın Kanatları
En İyi Görüntü Yönetmeni: TÜRKSOY GÖLEBEYİ - Taş
En İyi Sanat Yönetmeni: Kaygı – KEREM ARDAHAN, SILA KARACA
En İyi Kurgu: Babamın Kanatları – UMUT SAKALLIOĞLU, KIVANÇ SEZER
En İyi Özgün Müzik: BAJAR - Babamın Kanatları
En İyi Ses Tasarımı: Koca Dünya – REHA ERDEM, HERVE GUYADER
ULUSAL BELGESEL FİLM
Ali Öz, Hakan Karsak, Nebil Özgentürk, Tuluhan Tekelioğlu ve Zeynep Santıroğlu Sutherland'den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçiciler Kurulu'nun 17 yapımı değerlendirmesi sonucu bu kategorinin kazananları şöyle oldu:
Birincilik Ödülü: AH, Mustafa Ünlü
İkincilik Ödülü: LÜFER, Mert Gökalp
Üçüncülük Ödülü: VANK'IN ÇOCUKLARI, Nezahat Gündoğan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ÜÇYÜZBİR, Alican Mansuroğlu
ULUSAL KISA FİLM
Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz, Pelin Esmer ve Raffi Movsisyan'dan oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Seçiciler Kurulu'nun 34 film arasından yaptığı seçim sonucu şöyle oldu:
Birincilik Ödülü: KOT FARKI, Ayris Alptekin
İkincilik Ödülü: GÜNEY KUTBU, Emin Akpınar
Üçüncülük Ödülü: TAVŞAN KANI, Yağmur Altan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: PATATES OLMASIN, Melisa Üneri
Genç sinemacıların teşvik edilmesi bakımından festivalin ayrı bir önem verdiği Ulusal kısa ve belgesel yarışmalarının kazananlarına bu yıl para ödülü de verildi. En İyi Kısa Film seçilen “Kot Farkı”10 bin TL, “Güney Kutbu” 5 bin TL, “Tavşan Kanı” 2.500 TL ödül kazanırken, En İyi Belgesel seçilen “Ah” filmi 20 bin TL, “Lüfer” 10 bin TL, “Vank'ın Çocukları” 5 Bin TL ödüle layık görüldü.
Halkbank ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen festivalin Kapanış ve Ödül Töreni 30 Nisan Pazar günü akşamı Özge Uzun ve Ünsal Ünlü sunuculuğunda Şinasi Sahnesi'nde gerçekleştirildi.
Ulusal Uzun kategorisinde yarışan 11 film; Onur Ünlü, Nihal Yalçın, Emrah Serbes, Hasan Akbulut, Olena Yershova Yıldız'dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi.
İşte, 28. AUFF'de ödül alanlar:
ULUSAL UZUN FİLM YARIŞMASI
En İyi Film: GENCO - Yönetmen: Ali Kemal Çınar, Yapımcı: Çekdar Erkıran
Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: ALBÜM - Mehmet Can Mertoğlu
Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: MARTI- Erkan Tunç
En İyi Yönetmen: REHA ERDEM - Koca Dünya
Jüri Özel Ödülü: KAYGI - Ceylan Özgün Özçelik
En İyi Kadın Oyuncu: SONGÜL ÖDEN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Erkek Oyuncu: TOLGA TEKİN - Rüzgarda Salınan Nilüfer
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: İREM SAK - Martı
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: MUSAB EKİCİ- Babamın Kanatları
En İyi Görüntü Yönetmeni: TÜRKSOY GÖLEBEYİ - Taş
En İyi Sanat Yönetmeni: Kaygı – KEREM ARDAHAN, SILA KARACA
En İyi Kurgu: Babamın Kanatları – UMUT SAKALLIOĞLU, KIVANÇ SEZER
En İyi Özgün Müzik: BAJAR - Babamın Kanatları
En İyi Ses Tasarımı: Koca Dünya – REHA ERDEM, HERVE GUYADER
ULUSAL BELGESEL FİLM
Ali Öz, Hakan Karsak, Nebil Özgentürk, Tuluhan Tekelioğlu ve Zeynep Santıroğlu Sutherland'den oluşan Ulusal Belgesel Film Yarışması Seçiciler Kurulu'nun 17 yapımı değerlendirmesi sonucu bu kategorinin kazananları şöyle oldu:
Birincilik Ödülü: AH, Mustafa Ünlü
İkincilik Ödülü: LÜFER, Mert Gökalp
Üçüncülük Ödülü: VANK'IN ÇOCUKLARI, Nezahat Gündoğan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: ÜÇYÜZBİR, Alican Mansuroğlu
ULUSAL KISA FİLM
Ahmet Rıfat Şungar, Esme Madra, Nesra Gürbüz, Pelin Esmer ve Raffi Movsisyan'dan oluşan Ulusal Kısa Film Yarışması Seçiciler Kurulu'nun 34 film arasından yaptığı seçim sonucu şöyle oldu:
Birincilik Ödülü: KOT FARKI, Ayris Alptekin
İkincilik Ödülü: GÜNEY KUTBU, Emin Akpınar
Üçüncülük Ödülü: TAVŞAN KANI, Yağmur Altan
Seçiciler Kurulu Özel Ödülü: PATATES OLMASIN, Melisa Üneri
Genç sinemacıların teşvik edilmesi bakımından festivalin ayrı bir önem verdiği Ulusal kısa ve belgesel yarışmalarının kazananlarına bu yıl para ödülü de verildi. En İyi Kısa Film seçilen “Kot Farkı”10 bin TL, “Güney Kutbu” 5 bin TL, “Tavşan Kanı” 2.500 TL ödül kazanırken, En İyi Belgesel seçilen “Ah” filmi 20 bin TL, “Lüfer” 10 bin TL, “Vank'ın Çocukları” 5 Bin TL ödüle layık görüldü.