UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İMZALAR ATILDI! ARTIK VATANDAŞ PARA ÖDEMEYECEK!..

Taburcu olduktan sonra tıbbi malzemeleri vatandaş satın alıyor sonra SGK'dan ödeme yapılıyordu. Artık vatandaş ihtiyaç duyudğu malzemeye ücretsiz erişebilecek

İMZALAR ATILDI! ARTIK VATANDAŞ PARA ÖDEMEYECEK!..

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile Türkiye Kamu  Hastaneleri Kurumu (TKHK) arasında, sigortalıların daha önce kendi imkanlarıyla  temin edip, bedelini daha sonra SGK'dan aldıkları tıbbi cihazların Sağlık  Bakanlığınca ücretsiz sağlanmasıyla ilgili protokol imzalandı.

 

"Evde Sağlık Hizmetlerinde Kullanılacak Tıbbi Cihaz ve Malzemelerin  Ödenmesine İlişkin Protokol"ün imza töreni SGK'nın Neşat Ertaş Toplantı Salonunda  düzenlendi.

 

Törene, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, SGK Başkanı Mehmet  Selim Bağlı ve ilgililer katıldı.

 

Sağlık hizmetlerinin önemli bir parçası olan evde bakım hizmetlerinin  gelecek dönemde daha da artacağını söyleyen Gümüş, geçen yıl 400 bin hanede evde  sağlık hizmeti sunumu yapıldığını bildirdi.

 

Gümüş, "Özellikle uzun dönem tedavi gerektiren hastalar için hastane  ortamından uzaklaşıp, kendi evlerinde ve kendi yakınlarının yanında sağlık  hizmetini alması onlar açısından önemli bir konfor ve önemli bir sağlık  göstergesi olacaktır. Bugün 400 bin olan rakam, eğer biz bu işi iyi bir şekilde kurgularsak önümüzdeki yıllarda 800 bine çıkabilir." dedi.

 

Protokolle uzun dönem bakım gereken hastalara, hastaneden taburcu  edilmeleri öncesinde evlerinde ihtiyaç duydukları tıbbi cihazları  sağlayacaklarını ifade eden Gümüş, protokolün ardından SGK'nın elindeki 200 bine  yakın cihazı da devraldıklarını bildirdi.

 

Gümüş, "Artık vatandaşlarımızın hastaneden taburcu olmasına,  sonrasında SGK'ya gitmesine gerek kalmadan, ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz ve  malzemelerle ilgili organizasyonları Sağlık Bakanlığı olarak biz yapacağız." diye  konuştu. Gümüş, organizasyonun bedelinin de SGK tarafından karşılanacağını  vurguladı.

 

Sağlık Bakanlığı olarak evde sağlık hizmetini daha vizyoner bir  şekilde organize etmeyi planladıklarını dile getiren Gümüş, tıbbi cihazların tek  elden yönetilmesinin bu konuda atılan önemli bir adım olduğunu söyledi.

 

"Şahıs ödemeleriyle ilgili sorunu ortadan kaldırıyoruz"

 

SGK Başkanı Bağlı da daha önce tıbbi cihaz ve malzemeye ihtiyacı olan  sigortalıların bu cihaz ile malzemeleri kendi imkanlarıyla satın aldıklarını,  ödemelerin bedelini SGK'dan karşıladıklarını anımsattı.

 

Protokolle tıbbi cihaz ve malzemelerin artık Sağlık Bakanlığınca  karşılanacağını, bunun ödemesini de SGK'nın Bakanlığa yapacağını vurgulayan  Bağlı, "Şahıs ödemeleriyle ilgili sorunu ortadan kaldırıyoruz. İlgili tarafa  doğrudan biz ödemeyi yapacağız, vatandaşı aradan çıkartacağız. Sağlık  Bakanlığına, mevcut işlerinin yanında bizim üzerimizdeki böyle bir yükü de  aldıkları için teşekkür ediyorum. Kendileri sosyal sorumluluk bilinciyle hareket  ettiler." değerlendirmesinde bulundu.

 

Konuşmaların ardından, "Evde Sağlık Hizmetlerinde Kullanılacak Tıbbi  Cihaz ve Malzemelerin Ödenmesine İlişkin Protokol" Gümüş ve Bağlı tarafından  imzalandı.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERsgk