Yandex Metrika
Uçankuş
BDDK'DA GÖREVLİ 29 MURAKIP GÖZALTINA ALINDI!.. BİRÇOK İŞ ADAMI VE VAKFIN HESAPLARI USULSÜZ SORGULANMIŞ!..

BDDK'DA GÖREVLİ 29 MURAKIP GÖZALTINA ALINDI!.. BİRÇOK İŞ ADAMI VE VAKFIN HESAPLARI USULSÜZ SORGULANMIŞ!..

19/08/2016 10:17

17-25 Aralık sürecinde banka hesaplarını usulsüz takip edilmesiyle ilgili soruşturma açıldı. 29 yeminli banka murakıbı gözaltına alındı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, takipsizlikle sonuçlanan 17-25 Aralık soruşturmalarında adı geçen işadamlarının da arasında bulunduğu birçok kişi ile bazı vakıfların banka hesaplarının usulsüz olarak incelenmesiyle ilgili soruşturma başlattı. FETÖ/PDY'ye yönelik yapılan soruşturmayla bağlantılı olarak yürütülen soruşturma kapsamında 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 arasında hesaplarda usulsüz sorgulama yaptığı öne sürülen 29 yeminli banka murakıbı gözaltına alındı.

BDDK tarafından hazırlanan rapor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda yer alan tespitlere göre; hesaplardaki sorgulamaların 2013 yılının Haziran, Kasım, Aralık aylarında yoğun olarak yapıldığı belirtildi.

BDDK'a (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından hazırlanan rapor İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. Raporda yer alan tespitlerde, hesaplarında usulsüz sorgulama yapılan kişi ve firmalar hakkında bankalardaki hesaplarında, 2013 yılının Haziran, Kasım, Aralık aylarında yoğun sorgulamalar yapıldığı belirtildi.

ÖZEL KALEM MÜDÜRÜNÜN HESABI SORGULANMIŞ

Raporda, işadamlarının yanı sıra Emine Erdoğan'ın özel kalem Müdürü Ela Çakıcı, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıcı, Recep Tayyip Erdoğan Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi Abdulkadir Kart gibi kişilerin hesaplarında sorgulamalar yapılması ve TÜRGEV, İHH gibi vakıf ve derneklerin hesaplarının da birçok kez sorgulanmasının dikkat çekici olduğu vurgulandı.

17 BANKADAKİ HESAPLAR SORGULANMIŞ

17 bankada, 50'ye yakın yeminli murakkıp ve yeminli murakıp yardımcısı tarafından, 1 Ocak 2013 ile 30 Haziran 2014 döneminde 221 kişi için 5270 adet sorgulama yapıldığı belirtildi. Bunlardan dikkat çeken 60 gerçek ve tüzel kişi hesabına ise raporda yer verildi.

VAKIF VE DERNEK HESAPLARI DA SORGULANDI

Raporda Yeminli murakıplar tarafından bankalarda yerinde denetim yapılırken vakıf ve dernek statüsündeki kişiler hakkında özel bir inceleme yapılmasının sık karşılaşılan bir durum olmadığı belirtildi. Raporda, TÜRGEV'in (Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı) hesabının 22 kez sorgulanırken, İHH (İnsan Hak ve Hürriyetleri ve İnsani Yardım Vakfı)12 kez murakkıplar tarafından sorgulandığı belirlendi. TMSF prim şube incelemelerinde, MASAK yükümlülüklerine uyum denetimi kapsamında ve Cumhuriyet Başsavcılıklarından gelen görevlendirmelerde bu mahiyetteki kuruluşların hesap hareketlerinin incelenmesinin talep edilebildiği vurgulandı. Bu vakıf, dernek statüsündeki kuruluşlar hakkında, bankalarda hangi saikler ile sorgulama yapıldığının da araştırılması gerektiği ifade edildi.

EN YOĞUN SORGULAMA ARALIK 2013

En yoğun sorgulamanın 2013 yılının Aralık ayında yapıldığı grafiklerle anlatılan raporda, hesaplarında usulsüz sorgulama yapılan işadamları ve şirketlerin bazıları şunlar:

Kalyon İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. 20 Aralık ile 23 Aralık arasında 34 defa sorgulandı. Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin hesapları üzerinde yapılan sorgulamalarda özellik 13 farklı bankada, 13 farklı bankalar yenimli murakıbı tarafından 18 günde 355 defada sorgulama yapıldığı belirtildi. Hedef Alliance Holding A.Ş. 4 farklı bankalar yeminli murakıbı tarafınan 69 defa sorgulandı.

Mehmet Cengiz'in hesaplarının 30 Mayıs 2013 tarihinde 15 defa sorgulandığı, Mustafa Latif Topbaş'ın hesapları ise iki farklı bankada üç farklı bankalar yeminli murakıbı tarafından 8 farklı günde 106 defa sorgulandığı tespit edildi. Ethem sancak'ın hesaplarında 4 farklı bankada 5 farklı bankalar yeminli murakıbı tarafından 81 defa sorgulandı.

HANGİ AMAÇLA YAPILDI

Raporda, yapılan sorgulama sonuçlarının BDDK denetim elemanlarına tanımlanan e-postalar üzerinden dışarıya çıkarıldığına dair bir bilgiye rastlanılmadığı belirtilerek sorgulama sonuçlarının çıktı almak veya kaydedilmek gibi başka yollarla banka dışına çıkarılıp çıkarılmadığı hususunda kesin bir bilgi verilemediği bu nedenle sorgulamanın hangi saiklerle yapıldığınını daha da önem kazandığı ifade edildi.

CUMHURBAŞKANINA YAKIN KİŞİLERİ DE SORGULANMIŞ

BDDK tarafından gönderilen raporda şu tespitlere yer verildi:

"Bahsi geçen gerçek kişi sorgulamalarının müşterilerin mevduat hesaplarına odaklanması, sorguların sayı ve sıklığı, belirli dönemler ve birbirine yakın veya aynı tarihler itibariyle birden fazla bankada gerçekleştirilmesi, aynı bankada aynı denetim elemanı tarafından aynı müşteri için farklı tarihlerde dahi sorgulama yapılması, bazı gerçek kişilerin hesapları üzerinde sorgulama yapılan banka sayısı ve tarihleri dikkate alındığında koordineli bir sorgulama faaliyeti yütürüldüğü izleniminin edinilmesi, ayrıca anılan gerçek kişilerden bazılarının o dönem Başbakanlık görevini icra eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın kişiler olduğunun anlaşılması yine bazı gerçek kişilerin adının daha sonra kamuoyunda 17-25 Aralık soruşturmaları olarak geçen soruşturmalarda geçmesi dikkat çekici bulunmuştur."
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
MERT’İN BOĞAZINDAN İKİ KAPAK ÇIKTI!

POP TOP 10
 • MURDA & EZHEL - AYA
  1-MURDA & EZHEL - AYA
 • SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
  2-SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
 • BURAY - TAC MAHAL
  3-BURAY - TAC MAHAL
 • FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
  4-FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
 • BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
  5-BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
 • NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
  6-NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
 • İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
  7-İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
 • TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
  8-TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
 • SILA – KARANFİL
  9-SILA – KARANFİL
 • ERSAY ÜNER - NOKTA
  10-ERSAY ÜNER - NOKTA


İNENLER
 • KOTON
  1-KOTON
 • SEN ANLAT KARADENİZ
  2-SEN ANLAT KARADENİZ
 • BEREN SAAT
  3- BEREN SAAT
 • VODAFONE
  4-VODAFONE
 • CEM YILMAZ
  5-CEM YILMAZ
ÇIKANLAR
 • TÜRKİYE
  1-TÜRKİYE
 • SABANCI
  2-SABANCI
 • MUCİZE DOKTOR
  3-MUCİZE DOKTOR
 • ORKİD
  4-ORKİD
 • KENAN İMİRZALIOĞLU
  5-KENAN İMİRZALIOĞLU

TOP MEKANLAR

BÜŞRA PEKİN VE ERSAY ÜNER AŞKI NEDEN BİTTİ? İŞTE AYRILIK SEBEBİ!

ANKET
HANGİ ÜNLÜ ÇİFTİN BOŞANMASINA ŞAŞIRDINIZ?

A-) Burcu Esmersoy – Berk Suyabatmaz
B-) Ezgi Eyüboğlu – Kaan Yıldırım
C-) Işın Karaca – Tuğrul Odabaş
D-) Uraz Kaygılaroğlu – Melis İşiten


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2019 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter