UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

GAZETECİLERİN YURT DIŞINA ÇIKIŞLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME GELDİ!.. O YAZI OLMADAN ÇIKIŞ YOK!..

GAZETECİLERİN YURT DIŞINA ÇIKIŞLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME GELDİ!.. O YAZI OLMADAN ÇIKIŞ YOK!..

GAZETECİLERİN YURT DIŞINA ÇIKIŞLARI İÇİN YENİ DÜZENLEME GELDİ!.. O YAZI OLMADAN ÇIKIŞ YOK!..

Gri pasaportuyla yurt dışına çıkacak gazetecilerin, "Basın kartı taşıyan bu gazetecinin bu yurt dışına çıkışında sakınca yoktur" ifadesini içeren yazıyı, BYEGM'den alması şartıyla çıkışına izin verilecek. Yeni uygulamayı açıklayan BYEGM Yardımcısı Okutan, "Arkadaşlarımızın mağduriyet yaşamaması için bu yazıyı zamanında almalarını önemle rica ediyoruz" dedi.

Basın-Yayın Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Ekrem Okutan, 15 Temmuz akşamı gerçekleşen Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sonrasında, Türkiye'deki gazetecilerin yurt dışına çıkışları ve pasaport konusunda yaşadıkları sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Emniyet Genel Müdürlüğünün, gazetecilerin yurt dışına çıkışlarıyla alakalı OHAL çerçevesinde aldığı yeni kararı bulunduğunu, bu kapsamda havalimanlarına bir yazı gönderildiğini belirten Okutan, şunları söyledi: "Bundan böyle gri pasaportla yurt dışına çıkacak gazetecilerin, Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğünden aldıkları ve 'basın kartı taşıyan bu gazetecinin yurt dışına çıkışında sakınca yoktur' ifadesini içeren yazıyı BYEGM'den alması şartıyla, yurt dışına çıkışına izin veriliyor. Elinde pasaportu bulunan gazetecilerin yurt dışına çıkmadan önce mutlaka bu evrakı genel müdürlüğümüzden alması gerekiyor. Arkadaşlarımız gidiyor, mağduriyet yaşıyor. Bu mağduriyetin yaşanmaması için bu yazıyı, zamanında almalarını önemle rica ediyoruz." Okutan, şu an için bu uygulamanın OHAL süresi boyunca geçerli olacağını, sonrasına ilişkin alınmış bir karar olmadığını kaydetti.

Gazeteciler, yurt dışına çıkmak için BYEGM'den yazı alacak BYEGM'nin resmi internet sayfasında konuya ilişkin yapılan bilgilendirmeye göre, basın kartı sahibi basın mensuplarının yurt dışına çıkışlarında kolaylık sağlanması amacıyla, gri pasaport almalarının temini için Genel Müdürlük tarafından yurt dışı görev onayı düzenleniyor.

Öte yandan, Emniyet Genel Müdürlüğünün 23 Temmuz'da konuya ilişkin yazısında, hizmet damgalı pasaport hamillerinin yurt dışına çıkışlarında, görevlendiren kamu kurumunca düzenlenecek olan "pasaport hamilinin yurt dışına çıkmasına mahsur olmadığına ilişkin bir yazının ibraz edilmesi halinde, çıkış işlemleri yapılacak.

Bu bağlamda, BYEGM tarafından adlarına yurt dışı görev onayı düzenlenerek hizmet damgalı pasaport alan basın kartı sahibi basın mensuplarının, yurt dışına seyahat planlamalarında Genel Müdürlüğe yazılı olarak başvurmak suretiyle, bu yazıyı talep etmeleri gerekiyor.

Basın mensuplarından gelen taleplere ilişkin yapılan değerlendirmeler neticesinde, durumu uygun görülenlere, "yurt dışına çıkışlarına engel bulunmadığına dair bir yazı" düzenlenerek veriliyor.

AA

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERgazeteci  gri pasaport  yurt dışı  seyahat