UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GECESİ CUMHURBAŞKANLIĞI ALAY KOMUTANLIĞI'NDA HAİNLERİN PLANI ELE GEÇİRİLDİ!..

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GECESİ CUMHURBAŞKANLIĞI ALAY KOMUTANLIĞI'NDA HAİNLERİN PLANI ELE GEÇİRİLDİ!..

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ GECESİ CUMHURBAŞKANLIĞI ALAY KOMUTANLIĞI'NDA HAİNLERİN PLANI ELE GEÇİRİLDİ!..

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip İşçimen’in koordinasyonunda Savcı Ali Alper Saylan tarafından FET֒cü subayların darbe girişimi sırasında kritik rol üstlenen Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı’na ilişkin yürütülen soruşturmada, önemli bilgilere ulaşıldı. Muhafız Alayı’nda haftalar önce darbe hazırlıklarının gizlilik içerisinde başlatıldığı öğrenildi. Alay Komutanı Kutsi Barış ile Cumhurbaşkanlığı Başyaveri Albay Ali Yazıcı’nın sık sık bir araya geldiği, güvenlik kameralarından ve ifadelerden tespit edildi. Bu toplantılara rütbeli subayların da zaman zaman katıldığı belirtildi.

15 İSİM FİRARİ

Savcı Saylan’ın talimatıyla Muhafız Alayı’nda Ankara KOM Şubesi ekiplerince ayrıntılı arama faaliyeti gerçekleştirildi. Bu aramalarda Genelkurmay baskınında görev alan 33 Özel Kuvvet personeline ilişkin bilgilere ulaşıldı. Bu isimlerin darbe girişimi öncesinde sivil araçları ve sivil kıyafetleri ile alaya gittikleri tespit edildi. Araçlarda bulunan kişisel eşyadan 33 ismin tamamının kimliği tespit edildi. Bunlardan 17’si yakalanırken, 15’i halen firari. 1 başçavuşun ise Genelkurmay Karargâhı’nda hayatını kaybettiği belirlendi.

KOMUTANIN ARACINDAN ÇIKTI

Polisin darbe girişiminde aktif rol alan Alay Komutanı Yardımcısı Ekrem Işık’ın resmi aracında yaptığı aramada, 2 ayrı harekât planına ulaşıldı. Bunlardan ilki “Köşk Muhafız Komando Birlik Komutanlığı Alarm Planı”, diğeri ise “Pars Planı”. Savcılık incelemesinde Alarm Planı’nın, girişim öncesi yaşanacak hareketliliğin ortaya çıkmaması için bir tatbikat planı gibi hazırlanıp birliğe dağıtıldığı belirlendi. Gerçek planınsa ‘Pars’ olduğu öğrenildi.

 KAN GRUPLARI DA VAR

Planda, Genelkurmay, Çankaya Köşkü ve lojmanları ile TRT’de görevlendirilecek personelin isimlerine tek tek yer veriliyor. Planda, kullanılacak askeri mühimmatın yanı sıra personelin kan grupları da yer alıyor. Planda, TRT baskını için 103+121 kişilik 2 ayrı ekip, Genelkurmay için 108, Başbakanlık ve üst düzey bürokratların lojmanlarının içinde yer aldığı Çankaya Köşkü içinse 105 kişilik ekibin oluşturulduğu görüldü. 100 kişilik de destek ekibi oluşturulduğu saptandı.

HABERTÜRK

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERDARBE  DETAY  GELİŞME