UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA DARBE GİRİŞİMİ OPERASYONUYLA İLGİLİ SON RAKAMLARI AÇIKLADI!..

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA DARBE GİRİŞİMİ OPERASYONUYLA İLGİLİ SON RAKAMLARI AÇIKLADI!..

İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA DARBE GİRİŞİMİ OPERASYONUYLA İLGİLİ SON RAKAMLARI AÇIKLADI!..

İçişleri Bakanı Efkan Ala A Haber'de darbe girişimine ilişkin A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtlıyor. Bakan Ala'nın konuşmasından notlar şöyle:

FETÖ/PDY darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında 15 bin 846 kişinin gözaltına alındığını bunların 10 bin 12'sinin asker var. 8 bin 113 kişi tutuklandı. Kırmızı alarm devam ediyor. Büyük bir kısmı yakalandı.

Jandarma İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Jandarma Komutanlığı'nın başına bir valinin atanıp atanmayacağı konusunda net bir karar yok. Sahil Güvenlik Komutanlığı da İçişleri Bakanlığına bağlanacak.

Darbeleri tarihimizden silip atmak lazım. Güçleri dağıtmak lazım. Ayrı ayrı olmalı ve ayrı ayrı hizmet vermeliler.

Bir savaş durumunda da mecliste bunlarla ilgili karar verilir.

JANDARMANIN BAŞINA VALİ ATANIRSA...

Jandarma Komutanlığının başına atanacak vali şu anda Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkilerine sahip olacak. Teki ve sorumlulukta bir şey değişmeyecek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ne iş yapar. Denizlerdeki asayişi sağlar, kaçakçılıkla mücadele eder. Onu da İçişleri Bakanlığı'na bağlıyoruz.

Şu anda Türkiye'nin alacağı insiyatiflerle okullar konusunda, eğitim konusunda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda Başkomutanımız bir konsept oluşturacak ve ona göre kararlar alınacak.

ASKERİ LİSELER KAPATILACAK MI?

Benim görüşüm 13-14 yaşındaki çocukları bu şekilde yetiştirmek doğru değil. Askeriyede her yetkide insana ihtiyaç oluyor. Doktor da tamirci de. Asker sürekli eğitim ister. Sürekli eğitimi de yapın.

Ancak ilk şekillenmeler normal okullarda olmalı ki diğer konularda çok daha verimli olsunlar.

Üst kademede tam yetki hükümette olmalı.

Sistem başaşağı duruyor. Önemli olması gerekenler formalite, formalite olması gerekenler çok önemli. Bu böyle yürümez.

BUNDAN SONRA ATILACAK ADIMLAR

Bir bu işi yapanların cezalandırılması, ikincisi bu tehlikenin ortadan kaldırılması için gerekli önlemlerin alınması. Bunun için gerekli çalışmalar yapılıyor.

İnsanlarımız kendi hayatlarına devam edecek. Bu OHAL kararı FETÖ'ye yönelik uygulanıyor.

OHAL UZAR MI?

Geldiğimiz noktaya bağlı. İhtiyaç duyulursa uzatılabilir ama amacımız uzatmamak. Ona ihtiyaç duymayacak şekilde planlarımızı yaptık.

GEÇMİŞTEKİ OLAYLAR

Fenerbahçe, Rus uçağı ve Uludere olayı... Bu olaylarda FETÖ parmağı olabilir. Hatırlarsanız 6-7 Ekim olaylarında da onların parmağı çıktı. Hepsi yakalandı. Terör olaylarında bile bazıları hakkında soruşturma açtık. MEsela istihbarat yetkilileri alınmış ama gerekli yerlere bildirmemiş. Bunları tespit ettik ve soruşturmalar açtık.

Bir bomba saldırısı ile ilgili yaşanan gözaltı olayında şöyle bir olay yaşadık. İfadesinde bir isim veriyor. Ve verdiği isim devletin içinden bir isim çıkabiliyor. FETÖ, Türkiye'nin Boko Haram'ıdır.

Düşünün Hrant Dink cinayeti ile ilgili bir gözaltı dün akşam oldu. Kanaatim orada da FETÖ parmağı var.

1 DOLARLIK BANKNOTLAR

Bunların içerisinde bir haberleşme biçimi bu olay. 1 dolarlık banknotlardaki harfler kendi aralarında rütbe. Böyle akıldışı bir örgüt. Akla hayale gelmeyecek haberleşme yöntemleri var. Hepsini söyleyemiyoruz. Soruşturmaların sonunda onlar da deşifre olacak. Anlatamayız tedbir alırlar.

FETÖ ELEBAŞISININ 3. BİR ÜLKEYE GÖNDERİLMESİ KONUSU

Bizim ABD ile ilişkilerimiz var. Ciddi ikili ilişkilerimiz var. Son cümlem şudur. ABD bunu kesinlikle iade etmelidir. Şöyle düşünün 11 Eylül saldırısını gerçekleştiren kişi Türkiye'de olsa ve biz onu başka bir ülkeye gönderse ABD halkının bize karşı tutumu ne olursa bizim halkımızın ABD'ye karşı tutumu da o olur.

Baş teröristi orada tutmak kabul edilemez.

GÜVENLİK BİRİMLERİNİN YERLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Ankara Özel Harekatta 50 şehidimiz var. Onlar terörle mücadeleden yeni gelmişlerdi. Onlara lazer güdümlü füze attılar. Sayın Cumhurbaşkanımız buraya bizzat el koydu ve orayı eski halinden çok daha iyi bir hale getirecek.

TÜRKİYE'DE 1 NUMARA KİM?

Her bir olay için bir imam atamışlar. Türkiye'de 1'den fazla 1 numara var. Kendisinden sonraki herkes 10. sıradaki 1 numara.

İDAM CEZASI TBMM'DEN ÇIKAR MI?

Milletimiz bunların en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyor. Kamuoyu tartışıyor. Sonucu en yakın zamanda göreceğiz.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERDARBE  EFKAN ALA  AÇIKLAMA  BAKAN