UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

VERGİ BORCU OLANLAR DİKKAT!.. MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'DAN HERKESİ İLGİLENDİRECEK AÇIKLAMA!..

VERGİ BORCU OLANLAR DİKKAT!.. MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'DAN HERKESİ İLGİLENDİRECEK AÇIKLAMA!..

VERGİ BORCU OLANLAR DİKKAT!.. MALİYE BAKANI NACİ AĞBAL'DAN HERKESİ İLGİLENDİRECEK AÇIKLAMA!..

Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Vergi dairesine borcu olan vatandaşımız, peşin ödemek isterse vergi borcunun aslı dışındaki yurtiçi üfeye göre hesaplanacak tutarın %50`si silinecek" dedi.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, darbe girişimi nedeniyle reform takviminde aksamanın söz konusu olmadığını söyledi. Ağbal "Darbe girişimi öncesi başladığımız çalışmalara daha da fazla gayret göstererek devam ediyoruz. Yatırımcı güvenini artıracak gayretlerimiz var" dedi.

Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bilgi veren Ağbal, genel anlamda 13 milyon civarında vatandaşın düzenlemeden yararlanacağını söyledi.

'13 MİLYON VATANDAŞIMIZ DÜZENLEMELERDEN YARARLANACAK'

Bloomberg HT'nin sorularını yanıtlayan Ağbal, "Şu an bakanlık ve diğer bakanlar olarak daha fazla gayret göstererek, vatandaşımızın beklediği her adımı atacağız. Vergi ve prim borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin 13 milyon vatandaşımız düzenlemelerden doğrudan doğruya yararlanacak.

'BUGÜN KANUN TEKLİFİ MECLİS BAŞKANLIĞINA VERİLİYOR'

Bugün kanun teklifi meclis başkanlığına veriliyor, salı günü komisyonda görüşmelere başlıyoruz. Bu düzenleme çıktıktan sonra vatandaşlarımız ekim sonuna kadar müracaat etme hakkına sahip olacak" dedi.

Vergi Ağbal konuya dair "Vergi dairesine borcu olan vatandaşımız, 30 haziran 2016'dan önceki dönemlere ait vergi veya prim borcu varsa Ekim sonuna kadar vergi dairesine müracaat edecek ve vergi borçları için kasım, prim borçları için aralıktan itibaren 36 aya varan taksitler dahilinde bu borçlarını ödeyecek, isterse peşin ödeyecek" dedi.

Peşin ödemeyi teşvik etmek istediklerini belirten Ağbal, "Peşin ödemek istenirse, vergi borcunun aslı dışındaki yurtiçi üfeye göre hesaplanacak tutarın %50'sini tekrar sileceğiz. Yani örneğin 60 TL'si gecikmeli 160 liralık vergi borcu 115 TL'ye düşecek. Taksit olursa peşin ödeme indiriminden yararlanamayacaklar" dedi.

VARLIK BARIŞI

Ağbal varlık barışına dair ise şu değerlendirmeyi yaptı; "Yeni düzenlemeyle yurtiçi varlıklara da varlık barışı getirdik. Amacımız; vatandaşın gerek yurtdışında, gerek yurtiçindeki varlıklarını işletmenin kayıtlarına dahil ederek sermaye yapısını güçlendirmek" dedi. Varlık barışından yararlanmak isteyenlerden vergi alınmayacağını söyleyen Ağbal ayrıca "Yurtdışından getirilen varlıkları dilediğiniz gibi tasarruf edebilirsiniz, istenirse işletmeye dahil edilir, istenirse banka hesabında tutulur" dedi.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERNACİ AĞBAL  VERGİ