UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU'NDA TASFİYELER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!..

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU'NDA TASFİYELER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!..

YÜKSEK ÖĞRETİM KURULU'NDA TASFİYELER HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR!..

Kamuda, FETÖ/PDY’yle ilişkili 60 binin üzerinde memurun açığa alınmasının ardından, tasfiyeler eğitim camiasında hız kesmeden devam ediyor. Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), ilk etapta devlet üniversitelerinde görev yapan 4 bin akademisyeni FETÖ/PDY üyeliğinden açığa alacağı belirtiliyor. 

YÖK, aralarında Boğaziçi, İstanbul Teknik, ODTÜ ve Yıldız Teknik üniversitelerinin de bulunduğu 20 devlet üniversitesine yapılacak rektör atamalarında adayları “paralel” incelemesinden geçirecek.

YÖK önceki gün devlet ve vakıf üniversitelerinde görev yapan bin 577 dekanın istifasını istemişti. 

YÖK, istifasını sunan bütün dekanları MİT yardımıyla soruşturacak. Paralel yapıyla bağlantısı tespit edilen dekanlar tekrar atanmayacak ve bunlar hakkında soruşturma açılacak. YÖK, rektörlere de paralel yapı soruşturması başlatacak. Önceki gün YÖK’te yapılan toplantıya 193 üniversiteden 165 rektör çağrıldı. Paralel yapıyla bağlantılı olan 28 rektör toplantıya davet edilmemişti. 

YÖK, Türkiye genelinde tüm üniversitelerin rektörlerine yurtdışına çıkış yasağı getirdi. Yurtdışında görevli olanlar “acil” koduyla geri çağrıldı. YÖK, tüm üniversitelere birer yazı göndererek üniversite rektörlerinden, üniversitelerindeki paralel devlet yapılanması ile ilgili 5 Ağustos’a kadar rapor göndermesini istedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERDEKAN  YÖK  DARBECİ