UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

HUKUKÇULAR UYARIYOR!.. 'HER PLAJA GİRİŞ ÜCRETİ ÖDEMEYİN, ÖDEDİYSENİZ GERİ İSTEYİN"!..

HUKUKÇULAR UYARIYOR!.. 'HER PLAJA GİRİŞ ÜCRETİ ÖDEMEYİN, ÖDEDİYSENİZ GERİ İSTEYİN"!..

HUKUKÇULAR UYARIYOR!.. 'HER PLAJA GİRİŞ ÜCRETİ ÖDEMEYİN, ÖDEDİYSENİZ GERİ İSTEYİN"!..

Hukukçular plajlara girişlerde ücret talep edilmesinin yasal olmadığını açıklayarak, girişte para ödenmemesini istedi.  Avukat Cevat Kazma, "Denize 50 metreden daha yakın olarak konumlanan sahil işletmeleri yasalara aykırıdır. Bu alanlara giriş ücreti ödenmemesi gerekiyor. Eğer ücret ödenmişse de geri alınabiliyor" dedi.

Yaz aylarında yapılan tatillerde konaklama ve ulaşımdan sonraki en büyük gider kalemini plajlarda ödenen paralar oluşturuyor. Şezlong, şemsiye, duş, loca, yiyecek-içecek gibi hizmetler sunan bu alanlara giriş ücreti kişi başı 50 ila 1000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Ancak hukukçulara göre denize sıfır olarak konumlanan bu tür işletmeler bir hak ihlali yapıyor.

Avukat Cevat Kazma'ya göre, Kıyı Kanunu’nun 4. ve 5. maddeleri gereğince bu tür işletmelerin kıyı kenar şeridi ile arasında en az 50 metre mesafe bulunması gerekiyor.

"ÜCRET ÖDEMEYİN"

Bu mesafenin kanunen herkese açık bir alan olması gerektiğini vurgulayan Avukat Cevat Kazma, "Denize 50 metreden daha yakın sahil işletmelerinin verdiği hizmetler yasal değildir. Bu alanda denize girmek, güneşlenmek için giden kişilerden ücret alınamaz" diyerek, tatilcilerin bu alanlara giriş için ücret ödememesi gerektiğini söyledi.

"ÜCRET ÖDENDİYSE İADESİ TALEP EDİLEBİLİR"

Avukat Kazma, Kıyı Kanunu’nu ihlal eden işletmelerin aldıkları giriş ücretlerinin yasal olmadığını, tüketicilerin ödemiş oldukları ücretleri de Tüketici Hakem Heyetlerine başvurarak geri alabileceğini ifade etti.

Belediyelerin bu işletmelerden işgaliye adı altında kira parası aldığının altını çizen Cevat Kazma, belediyelerin de Kıyı Kanunu’nu açık bir şekilde ihlal ettiğini öne sürdü.

Cihan

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERhukukçu  plaj  ödeme