UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

"BU, GELİR GİDER DENGEMİZİ ALT ÜST EDER" BAKAN SOYLU'DAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ!..

"BU, GELİR GİDER DENGEMİZİ ALT ÜST EDER" BAKAN SOYLU'DAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ!..

"BU, GELİR GİDER DENGEMİZİ ALT ÜST EDER" BAKAN SOYLU'DAN EMEKLİLİKTE YAŞA TAKILANLARLA İLGİLİ DÜZENLEME HAKKINDA AÇIKLAMA GELDİ!..

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, "Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz." dedi.

Bakan Soylu, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının kamuda görevlendirilmesi ve mesleki yeterlilik konularında Bakanlık'ta düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Engelli memur atamalarına ilişkin bir soru üzerine de Soylu, "İlkokul, ortaokul eğitim seviyesinden bin 220 kişi, ortaöğretim seviyesinden 2 bin 514 kişi, ön lisans eğitim seviyesinden bin 340 kişi, lisans eğitim seviyesinden de bin 39 kişi olmak üzere, toplam 6 bin 113 engelli memur alımı yapılacaktır." bilgisini paylaştı.

Emeklilikte yaşa takılanlar

Emekliliğin insan hayatının önemli bir parçası olduğunu vurgulayan Bakan Süleyman Soylu, şöyle devam etti:

"Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili bir düzenleme yaptığımız andan itibaren, bugün itibarıyla söylüyorum, 1 milyon 700 bin kişiyi emekli yapmak zorundayız. 300-400 bin rakamları nereden çıkıyor, hiç bilmiyorum. Bizim böyle bir gücümüzün olmadığını söylemek istiyorum sadece. Bunu sürdürülebilir bir hale getiremeyiz. Biz aktif-pasif oranını artırmak yerine, bu oranı belki de Cumhuriyet tarihinin en negatif noktasına çekmiş oluruz. Yani çalışanların emeklilere oranı. Bizim projeksiyonlarımız inşallah 2050 yılı gibi bu rakamı 2,5'ların üzerine taşıyabilme gayretini gösterebilmektir. Sosyal güvenlik sistemimizin sürdürülebilirliği esastır. Emeklilikte ne kadar yaşa takılan var diye merak ederseniz, onu da söyleyeyim, 7 milyon 100 bin kişi. Bu süreç içerisinde peyderpey yaşı geldiğinde emeklilikte yaşa takılanlar... O zaman bizim sosyal güvenlik reformunun tamamen rafa kaldırılması ve tamamen geçmiş dönemlerde yaşadığımız emeklilikle ilgili sürecin Türkiye'de tekrar yaşanması ve gelir, gider dengemizin tamamen altüst olmasını getirebilecek bir sonuçtur."

Dünyada kişi başına milli geliri 30-40 bin dolar seviyesinde olan ülkelerin emeklilik yaşını 67-70’e çıkardıklarına işaret eden Soylu, "Bizden daha rahatlar, kişi başı gelir seviyeleri bizden daha yüksek ve sürekli emeklilik yaşını yükseltiyorlar. Sisteme erken emekliliği koyduğumuz andan itibaren bunu sürdürülebilir kılamayacağımızı bir kere daha üzülerek ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

Beklentileri olan vatandaşların bulunduğunu anlatan Bakan Soylu, "Ama bir devlet yapamayacağı bir şey için umut vermemelidir." değerlendirmesinde bulundu.

"Tüm iş yerlerinde iş sağlığı güvenliği zorunlu"

Soylu, 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanmasında sıkıntı çekilmemesi için yürürlük tarihinin bir kaç kez ötelendiğini ifade eden Soylu, son yürürlük tarihinin ise bugün olduğunu vurguladı.

Soylu, uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:

"1 Temmuz 2016 itibarıyla tüm kamu iş yerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale gelecek. 50'den az çalışanı olan az tehlikeli iş yerlerinde iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri zorunlu hale gelecek. Kamu kurumlarında bu yükümlülüklerin yerine getirilebilmesi için kurumda görevli mevcut belgeli personel içerisinden ya da diğer kamu kurumlarından belgeli personel görevlendirilebilecek veya yetkili Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) veya Toplum Sağlığı Merkezlerinden (TSMB) bu hizmeti alabilecek."

Soylu, bugünden itibaren 10'dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerlerinde, işveren veya işveren vekilinin, eğitim almak şartıyla iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini kendisinin yürütebileceğine işaret etti.

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

"Biz hem mesleki yeterlilik belgesi alma zorunluluğunu hem de iş sağlığı ve güvenliği konusundaki süreci ertelemedik. Ama başka bir şey getirdik. 1 Ocak 2017 tarihine kadar, bakanlığımız inisiyatif alarak bu 5-6 aylık süreci, bir izleme kontrol süreci olarak değerlendiriyoruz. 1 Ocak 2017 tarihine kadar müeyyidelerle ilgili izleme ve değerlendirme sürecimiz olacak."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, erken emeklilik beklentilerine kapıyı tamamen kapattı. Yaşa takılanlarla ilgili yapılacak olası bir düzenlemenin 1 milyon 700 bin kişinin emekli edilmesi anlamına geldiğini söyleyen Soylu, "Bu, gelir-gider dengemizi altüst eder" dedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERSÜLEYMAN SOYLU  BAKAN  EMEKLİ  AÇIKLAMA