UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

KATİL ZANLISI ATALAY FİLİZ'E BÜYÜK ŞOK!.. İSTİFA DİLEKÇESİNİ MAHKEMEYE GÖNDERDİ!..

KATİL ZANLISI ATALAY FİLİZ'E BÜYÜK ŞOK!.. İSTİFA DİLEKÇESİNİ MAHKEMEYE GÖNDERDİ!..

KATİL ZANLISI ATALAY FİLİZ'E BÜYÜK ŞOK!.. İSTİFA DİLEKÇESİNİ MAHKEMEYE GÖNDERDİ!..

Öğretmen Fatma Kayıkçı ile Göktuğ Demirarslan ve kız arkadaşı Elena Radchikova’yı öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan Atalay Filiz’in avukatı Vildan Yirmibeşoğlu, dosyadan çekildi. Filiz’in güvendiği ve yanında olmasını istediği tek isim olan Yirmibeşoğlu, vekaletten istifa dilekçesini noter kanalıyla mahkemeye gönderdi.

İstanbul ve Ankara’daki 3 cinayetin zanlısı olarak aranırken, İzmir’de bindiği minibüste yakalan ve bu cinayetler nedeniyle tutuklanan  Atalay Filiz’e bir darbe de  avukatından geldi.  Kadın hakları savunucusu ünlü Avukat Vildan Yirmibeşoğlu, Atalay Filiz  dosyasından çekildi. Yirmibeşoğlu, Filiz’i savunmayacağını mahkemeye bildirdi.

Dosyadan çekilmesiyle ilgili milliyet.com. tr’ye açıklama yapan Yirmibeşoğlu şunları söyledi: “Baronun atamasıyla müdafisi olduğum, Atalay Filiz ile ilgili CMK süreci tamamlanmış, daha sonar Ankara Batı 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bir duruşmaya girdim. Daha sonra aynı mahkemeye sonraki duruşmalara girmeyeceğimi  bildirdim. Ayrıca 28 Haziran Salı günü noter kanalıyla vekaletten istifa dilekçesi verdim.  Artık Atalay Filiz ile ilgili temsil ilişkim bulunmuyor.”

TEK ONA GÜVENMİŞTİ

Türkiye'nin haftalarca konuştuğu seri cinayet zanlısı Atalay Filiz, ailesinin gönderdiği, kendisinin de arkadaşı olan avukatı kabul etmemişti. Bunun üzerine İstanbul Barosu, kanunen avukat görevlendirmesi yapmıştı. Baro’nun Atalay Filiz için atadığı avukat ise kadın hakları, kadınlara yönelik şiddet, taciz, töre cinayetlerine ilişkin çalışmalarıyla da öne çıkan Avukat. Fatma Vildan Yirmibeşoğlu olmuştu.

CMK kapsamında ataması yapılan Av. Yirmibeşoğlu, Filiz’in sorgusunda yanında bulunmuş ve Filiz’I "İradesi tutsak altına alınmış şekilde, gizli güçlerden kendisine verilen gizli talimatlar ve şifreler doğrultusunda hareket etmiştir" diye savunduğu belirtilmişti.

Yirmibeşoğlu’nun Filiz’in avukatlığını yapı yapmayacağı tartışılırken,

Üç kişinin katil zanlısı Atalay Filiz Ankara'da işlediği cinayetlerle ilgili davada vereceği ifade öncesi avukat krizi çıkarmış ve yanında Yirmbeşoğlu’nun olmasını istemişti. Bunun üzerine sorgunun uzamaması için devreye hakim girmiş ve Yirmebşoğlu da  tutuklu bulunduğu cezaevine gidip Filiz’in savunmasını üstlenmişti.

AKIL SAĞLIĞI RAPORU İSTEDİ

Filiz’in yanında hazır bulunan avukatı Fatma Vildan Yirmibeşoğlu, müvekkilinin eylemi kendisinin yapmadığını, başkası tarafından yaptırıldığına dair beyanda bulunduğunu hatırlatarak, cezai ehliyetinin olup olmadığının araştırılmasını istedi. Mahkeme Başkanı Altınay, sanık Filiz’e “Senin böyle bir talebin var mı?” diye sordu. Filiz, “Ben bu tür bir sorunum olduğunu düşünmüyorum. Benim akli melekelerim yerindedir. Silah almadan önce de akıl ve fiziki sağlığımın yerinde olduğuna dair rapor aldım. Ben daha önce ruhi açıdan herhangi bir tedavi görmedim” dedi. Filiz, hâkimin, “seni sevk edersek gider misin” sorusuna da, “kanunlar ne derse onu yaparım” yanıtını vermişti.

İLK RAPOR ÇIKTI

Hafta başında Adli Tıp Kurumu’na sevk edilen Filiz ile ilgili ilk rapor akıl sağlığının yerinde olduğuna dair çıkmıştı.

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13