UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ KATILDIĞI DAVETTE EĞİTİM SİSTEMİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN TÜM SORULARI YANITLADI!..

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ KATILDIĞI DAVETTE EĞİTİM SİSTEMİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN TÜM SORULARI YANITLADI!..

MİLLİ EĞİTİM BAKANI İSMET YILMAZ KATILDIĞI DAVETTE EĞİTİM SİSTEMİYLE İLGİLİ MERAK EDİLEN TÜM SORULARI YANITLADI!..

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz,"Van'ın Erciş ilçesinde, Muş'un Varto ilçesinde, Ağrı'nın Diyadin, Şırnak'ın İdil ilçesinde, Tunceli'nin Çemişkezek ve Sivas'ın Kangal ilçesinde 120 sorunun 120'si de yapılmışsa demek ki fırsat eşitliğini sağladık" dedi.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği tarafından düzenlenen sahur programından esnaflar ile bir araya geldi. Kentteki bir düğün salonunda düzenlenen programa Sivas Valisi Davut Gül, AK Parti Sivas Milletvekilleri Hilmi Bilgin, Selim Dursun, Mehmet Habip Soluk, Belediye Başkanı Sami Aydın, Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Beşir Köksal ve çok sayıda esnaf katıldı. Esnaflara hitap eden Yılmaz,"Duanızla, desteğinizle birlikte Türkiye'yi daha güzel, daha iyi yapmak için çalışıyoruz. Bunu canı gönülden inanarak söylüyorum. Muhakkak ki her şeyi yapmadık, her problemi çözmedik. Türkiye zor bir dönemden de geçiyor. Ama şundan eminim ki Türkiye geçmişle kıyaslanamayacak derecede her alanda çok daha iyi, çok daha güçlü. İşte muhtemeldir ki bu güç başkalarını rahatsız ediyor da, Türkiye'yi adeta kendi problemleriyle uğraşır hale getirmek için adeta 7 düvel yerli işbirlikçileri maşalarını kullanaraktan bizim enerjimizi boşa harcatmak istiyorlar. Ama bu milletin birliği, beraberliği ve ferasetiyle bu zor günleri hep beraber aşacağız."dedi.

"HER 3 ÖĞRETMENDEN 2'Sİ BİZİM DÖNEMİMİZDE ATANDI"

Eğitimde reformlar yapıldığını belirten Bakan Yılmaz, "Eğitim ve sağlık öyle bir şey ki ne kadar yaparsanız yapın mutlaka yeni bir şeyler ister. Dolayısıyla eğitimde ve sağlıkta 'Yaptım yüzde yüz reform oldu. Bundan sonra hiçbir şey gerekmez. Tren rayında' diyebilmek mümkün değil. Sadece biz değil. Bakın Norveç, Japonya, Finlandiya, Amerika eğitim reformunu konuşur. Dünyanın lideri olan ülkeler eğitim reformunu konuşurken Türkiye'nin eğitim reformunu konuşmaması mümkün mü? Mümkün değil. Dolayısıyla Türkiye'de de eğimde yapılanlar çok fazla ama yinede yapılması gerekenler var. Beklentiler çok fazla. Allah nasip ederse önümüzdeki dönemde de bu beklentileri karşılayacağız. Bugün gördüğünüz her 3 öğretmenden 2'si bizim dönemimizde atandı. Eğitimin temel ayağı altyapı olacak, müfredat olacak, öğretmen olacak. Çünkü öğretmen olmayınca eğitim olmaz. Öğretmen olmayınca müfredata ne yazarsan ne yaz öğrenciye aktarımı mümkün olmaz. Dolayısıyla öğretmen atamasıyla çok büyük bir şey yapıldı."diye konuştu.

"OKULUMUZUN SINIFLARINI BİLGİ OTOYOLLARIYLA BAĞLADIK"

Eğitimde fırsat eşitliğin sağlandığını 950 bin noktada bulunan okulların sınıflarını bilgi otoyoluyla bağlandığını aktaran Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü.

"Eğer öğretmenimiz ve öğrencimiz meraklı olursa, gayretli olursa istediği bilgiye ulaşabilir. Niçin bilgiye ulaşacak bilgi otoyollarında? Fırsat eşitliğini sağlayabilmek için. En son bir TEOG sınavı yapıldı. Yaklaşık 980 gibi öğrenci 120 bin sorunun 120'sini de yaptı. Birinciler nereden çıktı. Van'ın Erciş ilçesinden çıktı. İl merkezlerini söylemiyorum. Van'ın Erciş ilçesinde, Muş'un Varto ilçesinde, Ağrı'nın Diyadin, Şırnak'ın İdil ilçesinde, Tunceli'nin Çemişkezek ve Sivas'ın Kangal ilçesinde 120 sorunun 120'si de yapılmışsa demek ki fırsat eşitliğini sağladık. Bazıları bunların istisna olduğunu söylüyor. Eğer bir tane olsaydı istisna olurdu. Muş'un Varto ilçesindeki Ezgi kızımıza bakın. Mezra da yaşıyor. Taşımalı eğitimle köyden alıp okula getiriyoruz. Ve hiçbir özel kursa da gitmemiştir. Devletin vermiş olduğu desteklerle 120 sorunun 120'sinede yaptım diyor. Fırsat eşitliğinin sağladık mı? Hamdolsun sağladık. Ama istiyoruz ki bunu daha da çok artıralım. Dolayısıyla Türkiye'ninde Sivas'ında eğitimde önü açıktır. Yarına umutla bakabiliriz. Çünkü eğitimdir bizi çağdaş uygarlık seviyesinin üzerine çıkaracak, eğitimdir bizi yoksulluktan kurtaracak, eğitimdir bizi terörden kurtaracak. Dolayısıyla inşallah önümüzdeki dönem içerisinde hem Türkiye'nin eğitim problemini çözeceğiz. Hemde Sivas'ın eğitim kalitesini artıracağız. Ama bunu hep birlikte yapacağız."

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERMEB  BAKAN  İSMET YILMAZ  EĞİTİM