UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

YENİ KİMLİKLERİN DAĞITIMINA BAŞLANDI! İŞTE YENİ KİMLİKLERE SAHİP OLABİLMEK İÇİN ADIM ADIM YAPMANIZ GEREKENLER!..

YENİ KİMLİKLERİN DAĞITIMINA BAŞLANDI! İŞTE YENİ KİMLİKLERE SAHİP OLABİLMEK İÇİN ADIM ADIM YAPMANIZ GEREKENLER!..

YENİ KİMLİKLERİN DAĞITIMINA BAŞLANDI! İŞTE YENİ KİMLİKLERE SAHİP OLABİLMEK İÇİN ADIM ADIM YAPMANIZ GEREKENLER!..

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, yeni kimlik kartlarının dağıtımına Kırıkkale'den başladı.

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel  Müdürlüğü tarafından yürütülen Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) Projesi  kapsamında yeni kimlik kartlarının dağıtımı için başvurular Kırıkkale'den  başladı.

Vali Ali Kolat, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğünde düzenlenen  törende yaptığı konuşmada, yeni kimlik kartlarını vermek üzere bugün ilk  kayıtların alındığını söyledi.

Kırıkkale'nin proje kapsamında daha önce pilot il olarak ilan  edildiğini anımsatan Kolat, "Yeni kimlikler için İçişleri Bakanlığı Nüfus ve  Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, TÜBİTAK ve Merkez Bankası çok güzel  çalışmalar yaptı. Çok güzel, güvenlikli ve elektronik bir kimlik kartı ortaya  çıkarıldı. Artık bunun taklidi, tahrifi, kopyalanması kesinlikle mümkün değil.  Müracaatlar merkez ve ilçe nüfus müdürlüklerine yapılacak. Sadece Kırıkkale'de  oturanlar ve Kırıkkale nüfusuna kayıtlı olanlar müracaat edebilecek. İnternet  üzerinden ve ALO 199 aranarak da müracaat yapılabiliyor. Yeni kimlikler hafif  turkuaz renginde. 7'den 70'e herkesin kaydını alıyoruz" diye konuştu.

Kırıkkale'nin tek kadın muhtarı Yuva Mahallesi muhtarı Adile İnce de  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak heyecanlandığını ve Sabah saat 07.30'da  gelip başvurusunu yaptığını ifade etti.

Kırıkkale Valisi Kolat ve eşi İlksen Kolat'ın yanı sıra kayıtlara göre  Kırıkkale'nin en yaşlı vatandaşı olan 109 yaşındaki Arzu Sınıroğlu ile yeni doğan  Metehan Torlak isimli bebeğin de kimlik başvuruları alındı.

YENİ KİMLİK KARTLARI NEREDEN ALINACAK?

İlk olarak pilot il seçilen Kırıkkale'de başlayan yeni kimlik  başvuruları, nüfus müdürlüklerine yapılıyor.

Başvuru için nüfus cüzdanı veya tanıtıcı kimlik belgesi ve 15 yaşından  büyükler için son altı ay içinde çekilmiş bir adet biyometrik fotoğraf isteniyor. 

NE KADAR?

Kimlik kartı bedeli olarak kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle  düzenlenen kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle 15 lira, kayıp nedeniyle  düzenlenen kimlik kartı için 30 lira talep ediliyor.

NASIL TESLİM EDİLECEK?

Kimlik kartları, başvuru sırasında belirtilen adrese PTT kargo ile  teslim edilecek. Başvuru sırasında kapalı bir zarf içerisinde verilen kimlik  doğrulama amacıyla kullanılacak olan PIN şifresi, kimlik kartı teslim aldıktan  sonra nüfus müdürlüklerinde bulunan kiosklardan değiştirilebilecek.

Sahip olduğu fiziksel, görsel ve elektronik yüksek güvenlik  özellikleri sayesinde taklit edilebilmesi neredeyse imkansız olan kimlik kartı  sayesinde vatandaşların kimlik sahteciliğinden kaynaklı hak kaybı ve  suistimallerden korunması sağlanacak.

10 yıllık kulanım ömrüne sahip olacak kimlik kartlarının yıl sonuna  kadar tüm illere yaygınlaştırılması ve 3 yıl içinde tüm vatandaşlara dağıtılması  hedefleniyor.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERçipli kimlik  kırıkkale