UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FACEBOOK VE TWITTER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI!..

FACEBOOK VE TWITTER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI!..

FACEBOOK VE TWITTER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI!..

Avrupa Birliği (AB),  Facebook ve  Twitter gibi internet sitelerinde yer alan nefret söylemlerinin kaldırılması için harekete geçti.

"AVRUPA'DA ONLINE NEFRET SÖYLEMİ ENDİŞE VERİCİ BİR HAL ALDI"

Konu, AB Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı'nda ele alındı. AB Komisyonunun Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova, düzenlediği basın toplantısında,  Avrupa'da online nefret söyleminin endişe verici bir hal aldığını kaydederek, teknoloji şirketlerinin harekete geçme sorumluluğu bulunduğunu söyledi.

AB ÜYELERİ PRENSİPTE ANLAŞMAYA VARDI

AB Komisyonunun teknoloji şirketleri, üye devletler ve sivil toplumla yakın bir diyalog içerisinde olduğunu ifade eden AB yetkilisi, nefret söylemi içeren paylaşımların kaldırılmasını öngören düzenlemede prensipte anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

"HAZİRAN GİBİ TEKNOLOJİ ŞİRKETLERİYLE MUTABAKATA VARMAK İSTİYORUZ"

Haziran gibi, teknoloji şirketleriyle mutabakata varmak istediklerini ifade eden Jourova, önlemlerin konuşma ve ifade özgürlüğüne saygı göstereceğini, amaçlarının da bunları sınırlama değil, nefret suçuyla mücadele olduğunu vurguladı.

NEFRET SÖYLEMİ İÇERİKLER KALDIRILACAK

Prensipte varılan anlaşmaya göre, teknoloji şirketleri ihbar üzerine, ırk, renk din, ulus ve etnik köken temelli şiddet ve nefret içeren söylemleri, uluslararası ve AB yasaları kapsamında kaldıracak. Şirketler, yazıları hızlı bir şekilde gözden geçirecek. Teknoloji şirketleri, nefret söylemi içeriklerinin kaldırılması ile ilgili referans sağlayacak sivil toplum ortaklarıyla irtibat halinde olacak.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERavrupa birliği  facebook  twitter