Yandex Metrika
Uçankuş
BAKAN BİNALİ YILDIRIM, ANKARA-SİVAS HIZLI TREN PROJESİNİN HİZMETE AÇILACAĞI TARİHİ AÇIKLADI!..

BAKAN BİNALİ YILDIRIM, ANKARA-SİVAS HIZLI TREN PROJESİNİN HİZMETE AÇILACAĞI TARİHİ AÇIKLADI!..

25/02/2016 19:05

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Ankara-Sivas hızlı tren hattını 2018'in sonunda tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Ankara-Sivas hızlı tren projesinin en önemli ayaklarından biri tamamlandı.

5 bin 120 metrelik, Türkiye'nin en uzun hızlı tren tüneli olan Yozgat Akdağmadeni Tüneli'nde ışık göründü.

NTV Ankara İstihbarat Şefi Ahmet Ergen o noktada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile projeyi konuştu.

BAKAN YILDIRIM'A SORULAN SORULAR VE ALINAN CEVAPLAR ŞÖYLE:

Sayın Bakan, önce hayırlı olsun diyelim...

Bugün çok tarihi bir ana tanıklık ediyoruz. Ankara, Sivas Yozgat'ı da içine alan Türkiye'de yüksek hızlı tren hattının en uzun tünelinde bugün ışığı gördük. Son darbeyi de vurarak tüneli açtık.

Ankara-Sivas hızlı treni için önemli bir adım daha tamamlandı. Çalışmalar ne aşamada? Ankara-Sivas hızlı treni, ne zaman hizmete girecek?

Projenin altyapı hizmetleri yüzde 75'in üzerine bitti. Altyapı üstyapı yüzde 50'yi bulmuş durumdayız. Proje Türkiye'nin hızlı tren hatları içerisinde arazi şartları nedeniye en zor tüneli. 52 tane viyadük var. Aç kapa tünel 16 tane 207 tane alt geçit üst geçit var. 566 tane de menfez var. Hattın özelliği ne? Bu hat olmadan önce Ankara'dan Sivas'a 12 saatte gidiliyordu bu hat açıldığı zaman bu süre 2 saate düşecek. 1 saat gibi sürede Yozgat'tan ya Sivas'a ya Ankara'ya gidilecek. Burası Sivas ile Yozgat'ın birleştiği yer.

Tarihi İpek Yolu üzerinde modern demirağlarla Pekin'den Londra'ya kadar adım adım yapıyoruz. Marmaray bunun önemli bir halkasıydı. Bundan sonra Erzincan Erzurum Kars Kars Tiflis Bakü zaten bu sene bitecek kesintisiz Çin'in batısından çıkan bir tren Londra'ya kadar çok kısa bir sürede varmış olacak. Yüzyıllar boyunca kervanlara şahitlik etmiş bu topraklar hızlı trenlerle de insanlara yeni bir ufuk açacak.

Ankara Sivas Yozgat hızlı tren hattı 2020'ye kadar öngörülüyor ama hedefimiz hattı 2018'in sonunda tamamlamak. Bunun için de gece gündüz fedakarca çalışılıyor.

BU YIL ÖNCELİK VERİLECEK DİĞER PROJELER NELER?

Erzincan istikametinde de bir 50 km bölüm ihalesi yapılmak üzere. Konya'dan Karaman'a olan hızlı tren uzaması bu yıl sonunda bitirilmiş olacak. Bursa-Bilecik arası çalışmalar devam ediyor. İzmir'de Aliağa'dan Bergama istikametinde çalışmalar sürüyor. Torbalı'dan Selçuk'a devam ediyor. Demiryollarında adeta bir seferberlik başlattık. Karayollarında da bölünmüş yol tek yol çalışması ve yeni projeler devam edecek. Otoyol projelerimiz devreye girecek.

Ayrıca iki tane büyük projeyi bitireceğiz. Birisi Yavuz Sultan Selim Köprüsü'dür, diğeri de İzmit Körfezi dünyanın 4. büyük köprüsüdür. Ayrıca İstanbul'dan Bursa'ya kadar İstanbul Bursa Balıkesir Manisa İzmir otoyolunun İstanbul Bursa arasını da bu yıl sonuna kadar bitirmiş olacağız köprüler dahil. Yavuz Sultan Selim Köprüsü artı etrafındaki katılım yollarıyla beraber 215 km'lik bölümü bu sene içerisinde açacağız.

TAM TARİH VERMEK MÜMKÜN MÜ?

Ağustos ayının sonuna kadar Yavuz Sultan Selim ve bağlantı yolları tamamlanmış olacak açılışa hazır hale gelecek. Mayıs ayı sonunda da İzmit Körfez Köprüsü tamamlanmış olacak. Böylece İstanbul'dan

İznik'e kadar yolu açabileceğiz. Yılsonunda da Bursa'ya kadar bölümünü açacağız. Yine 2016 sonunda Avrasya Tüneli'ni açmış olacağız.

Yeniden hızlı tren projelerine dönersek. Ankara İstanbul arasında mevcut hatta ek ya da onun dışında yeni diyebileceğimiz daha kısa mesafeli süreli bir hattın haberlerini yapıyorduk ama gündemde mi? Yeni bir hat hızlı tren açısından olacak mı?

O ayrıca düşünülüyor. Ankara Ayaş üzerinden Akyazı'ya oradan da Yavuz Selim Köprüsü'ne uzanan sürat demiryolu projesidir. O projenin çalışmaları da devam ediyor. Ama o kısa vadeli gündemimizde olan bir proje değil. Daha orta ve uzun vadede gerçekleştireceğimiz bir projedir. Onun da çalışmaları devam ediyor.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
MİRAY SON NOKTAYI KOYDU!

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter