UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

500 BİN LİRA DEĞERİNDEKİ KOLEKSİYON, GÖRENLERİ GEÇMİŞE SÜRÜKLÜYOR!..

500 BİN LİRA DEĞERİNDEKİ KOLEKSİYON, GÖRENLERİ GEÇMİŞE SÜRÜKLÜYOR!..

500 BİN LİRA DEĞERİNDEKİ KOLEKSİYON, GÖRENLERİ GEÇMİŞE SÜRÜKLÜYOR!..

Elazığ'da cep telefonu satışı yapan Cumali Koruyucu, Türkiye'de kullanılan ilk cep telefonu serisinden başlamak üzere topladığı binden fazla ürünle 500 bin liralık koleksiyon yaptı.

Teknolojinin gelişmesi ile hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen, günlük hayatımızın her anında kullandığımız cep telefonlarının özellikleri de her gün yeniden değişerek karşımıza çıkıyor. Teknolojinin tüm imkanları kullanılarak piyasaya sürülen yeni dokunmatik cep telefonları; ilk kullanılan tuşlu, uzun antenli, sim kartsız uydudan alınan sinyal ile çalışan cep telefonlarını çoktan unutturdu.

NE ARARSAN VAR

Elazığ'da cep telefonu satışı yapan iş yeri sahibi Cumali Koruyucu, Türkiye'de kullanılan ilk cep telefonu serisinden başlamak üzere binden fazla tuşlu, antenli, eski model cep telefonunu bir araya getirerek cep telefonu koleksiyonu yaptı. Dükkanın vitrininde ve 3 dolapta sergilenen cep telefonlarının içinde her marka ve modeli bulmak mümkün. Müşterilerin ve yoldan geçenlerin ilgisini çeken cep telefonu koleksiyonunun piyasa değeri yaklaşık 500 bin lira olduğu tahmin ediliyor.

ÇOĞU KULLANILMADI, HEPSİ ÇALIŞIYOR

Koruyucu, cihazların yarısından fazlasına kart bile takılmadığını hepsinin çalışır vaziyette olduğunu ifade etti. İş yeri sahibi, şunları kaydetti: "Bin adetin üzerinde cihazı iki yılda topladım. Cihazların hepsi kusursuz çalışıyor. Yüzde elliye yakını sıfır, kart bile takılmamış. Bu cihazları tek tek almak isteyenler oluyor ama tek satmak istemiyorum.

Yüksek fiyatlarda alıcılar var ama vermek istemiyorum. Koleksiyonu bozmak istemiyorum. Hepsini birden toplu satmayı düşünüyorum. Caddeden geçip vitrinde görenler içeri gelip cihazları görünce şaşkına dönüyorlar. Bu kadar eski telefonun bir arada olup çalışması imkansız. Koleksiyondaki telefonların hepsi çalışır vaziyette. Bu koleksiyonu bir buçuk, iki yıl arasında oluşturdum. Koleksiyonun maddi değeri yaklaşık 500 bin TL. Toplu almak isteyenler maddi güçleri yetmediği için alamıyorlar."

"BÖYLE KOLEKSİYON YOK"

Bu şekilde eski telefonlardan oluşturulan koleksiyon sayısının Türkiye'de çok az olduğunu belirten Cumali Koruyucu: "Yeni model telefonları herkes alabilir ancak bu telefonları başka yerde bulma imkanınız yok.

Elazığ'da bu eski cep telefonu koleksiyoncusu birkaç kişi var onlarda da az sayıda cihaz var. Türkiye'de görüştüğüm kişilerde yüz, iki yüz adet cihaz var. Bin adetin üzerinde cihazın kimsede olduğunu zannetmiyorum." diye konuştu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERtelefon  koleksiyon  cep telefonu