UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANININ KULESİ BAKIN HANGİ ÇİÇEKTEN ESİNLENEREK TASARLANDI?..

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANININ KULESİ BAKIN HANGİ ÇİÇEKTEN ESİNLENEREK TASARLANDI?..

ÜÇÜNCÜ HAVALİMANININ KULESİ BAKIN HANGİ ÇİÇEKTEN ESİNLENEREK TASARLANDI?..

İstanbul'da yapımı devam eden 3. havalimanının 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' için dünyanın alanında önemli isimlerinin katıldığı "Konsept Tasarım Yarışması" sonuçlandı. Yarışmayı 'lale' figüründen esinlenerek tasarladığı çalışmasıyla AECOM ve Pininfarina kazandı.

3. havalimanını işletecek İstanbul Grand Airport'un (İGA) CEO'su Yusuf Akçayoğlu, 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' için dünyanın önde gelen tasarımcılarını davet ederek başlattıkları konsept tasarım yarışmasında birinci olan AECOM ve Pininfarina'nın 'lale' çiçeğinden esinlenerek tasarladığı 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin, İstanbul'un yeni havalimanına simgesel anlamda çok şey katacağını belirtti.
Akçayoğlu, "Dünyanın en büyük havacılık merkezi projelerinden biri olarak kabul gören ve Türkiye'nin uluslararası havacılık sektöründeki rolünü zirveye taşıyacak olan İstanbul yeni havalimanının en önemli unsurlarından biri olan 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'nin tasarımını, açtığımız uluslararası bir yarışmayla belirlemek istedik. Bu alanda dünyanın önemli firmaları yarışmaya birbirinden değerli tasarımlarıyla katıldı. Zorlu bir seçim sürecinden sonra, AECOM ve Pininfarina'nın 'lale' çiçeğinden esinlenerek tasarladığı konsept kule tasarımını seçtik. Kulenin yapımına önümüzdeki yılın Mayıs ayında başlayacağız. 'Hava Trafik Kontrol Kulesi'ni 2017 yılının Ekim ayında tamamlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

ELİPTİK BİR KULE İÇERİYOR

AECOM ve Pininfarina'nın otomotiv ve havacılık tasarımında kullanılan aerodinamik biçimleri çağrıştıran tasarımı, yeni havalimanını kullanacak tüm yolcuların görebileceği eliptik bir kule içeriyor. Kule, yüzyıllardır İstanbul'un simgesi haline gelen ve Türk tarihinde kültürel öneme sahip lale figüründen esinlenerek tasarlandı.

HEYECAN VE IŞILTI 

AECOM'un Avrupa, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika Mimarlık Ofisleri Genel Müdürü Jennifer Dixon, tasarımla ilgili olarak, "Bu yarışma için Pininfarina'nın dinamizm ve romantizmi harmanlayan ve otomotiv tasarımından esinlenen mimari üslubu ile AECOM'un havacılık mimarisi alanındaki yeteneğini birleştirmek istedik. AECOM ve Pininfarina ekibi Avrupa ile Asya'yı birbirine bağlayan kavşakta modern hava yolculuğuna dair heyecan ve ışıltıyı alevlendirecek hem estetik hem de son derece işlevsel bir çalışma ortaya koydu" ifadelerini kullandı.

SAF VE ANITSAL ESTETİK

AECOM Küresel Havacılık Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Direktörü Bernardo Gogna da, “Bu yarışmada farklı bir tasarım sektörünün uzmanlığıyla AECOM'un şirket için mimarlık ve mühendislik yeteneklerini birleştirmeyi amaçladık. Hedefimiz, Pininfarina'nın gelenek ve zanaâtten beslenen değerlerini havacılık dünyasına taşımaktı. Böylelikle saf ve anıtsal bir estetiği gerçek inovasyonla harmanladığımız bir çalışma elde ettik" dedi.
Pininfarina'nın Yönetim Kurulu Başkanı Paolo Pininfarina ise "İstanbul'un yeni havalimanı için yapılacak 'Hava Trafik Kontrol Kulesi' İstanbul'un simgesi olmaya aday anıtsal bir yapı. Tüm diğer projelerimizde olduğu gibi, bu projede de ortağımızın tasarım kimliğini yansıtan bir fikir geliştirirken, yeni bir estetik bakış açısı oluşturmak istedik. Otomobilden süper yatlara, lüks ürünlerden mobilyaya uzanan 85 yıllık tasarım tecrübemizin verdiği imkânları, dünya çapında gerçekleştirdiğimiz projelerle elde ettiğimiz mimarlık bilgisiyle benzersiz biçimde harmanlayarak, kendine özgü bir karaktere sahip, teknolojik olarak gelişmiş bir yapı ortaya koyduk" diye konuştu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13