UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

YAPILAN YENİ BİR ARAŞTIRMA, DİŞÇİYE GİTMEKTEN KORKANLARA YARDIMCI OLABİLECEK BİR YÖNTEME İŞARET EDİYOR!..

YAPILAN YENİ BİR ARAŞTIRMA, DİŞÇİYE GİTMEKTEN KORKANLARA YARDIMCI OLABİLECEK BİR YÖNTEME İŞARET EDİYOR!..

YAPILAN YENİ BİR ARAŞTIRMA, DİŞÇİYE GİTMEKTEN KORKANLARA YARDIMCI OLABİLECEK BİR YÖNTEME İŞARET EDİYOR!..

Yapılan yeni bir araştırma, dişçiye gitmekten korkanlara yardımcı olabilecek bir yönteme işaret ediyor.

Araştırmacılara göre Bilişsel Davranış Terapisi, dişçi korkusu çekenlerin yatıştırıcı almadan bu korkuyu atlatmalarına yardımcı olabilir.

Londra'daki King's College ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçları İngiliz diş hekimliği dergisi British Dental Journal'da yayımlandı.

Dişçiye gitmekten korkan 130 kişi üzerinde yapılan araştırmada, katılanların dörtte üçünden fazlası konuşmaya dayalı bu terapi ardından, yatıştırıcı almadan dişçi koltuğuna oturmayı başardı.

Kimi zaman fobi düzeyine ulaşan dişçi korkusu, hastaların dişçiye gitmeyi ertelemelerine ve bunun sonucunda ağız ve diş sağlıkları daha fazla bozulduğu için daha çok acı çekmelerine neden oluyor.

Araştırmayı kaleme alan Prof. Tim Newton, tedavi öncesinde alınan yatıştırıcıların o anda etkili olsa da uzun vadede korkuyu yenmeye yardım etmediğine dikkat çekiyor.

BBC'ye konuşan diş hekimi Ben Atkins ise, 23 yıllık meslek hayatında sadece iki hastayı yatıştırıcı alarak tedaviye sevkettiğini belirterek, hastanın korkusunu yenmeye yardımcı olacak en iyi şeyin, onunla konuşmak olduğunu söyledi.

Çocukluğundan beri dişçi korkusu çeken Andrew Parkin de bu görüşü doğrular nitelikte konuşuyor.

"Daha bekleme odasında otururken avuçlarım terlemeye başlayınca, kontrolden çıkmaya başladığımı anlıyorum" diyor.

"Bunun üstesinden gelmenin çaresi, bu konuda konuşmak ve sizi dinleyebilecek, dürüstçe konuşabilecek bir diş hekimi bulmak."

Bilişsel Davranış Terapisi nedir?

Duygu ve düşüncelerle davranışlar arasındaki bağlantıya dayanan Bilişsel Davranış Terapisi, olumsuz duygu ve düşünceleri değiştirerek, davranışları da değiştirmeyi hedefliyor.

Terapi, insanların konuşarak olumsuz düşüncelerini belirlemesine ve bu düşünceleri değiştirmesine yardımcı oluyor.

Bunu yaparken de sorunları küçük bölümler halinde ele alıyor ve olumsuz düşünceleri gidererek, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaya çalışıyor.

BBC Türkçe

 

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERdişçi  korku