UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

SİNEMA DÜNYASINDA ADINDAN SIKÇA SÖZ ETTİREN KAAN MÜJDECİ'NİN YAZIP YÖNETTİĞİ "SİVAS" FİLMİ AMERİKA YOLCUSU!..

SİNEMA DÜNYASINDA ADINDAN SIKÇA SÖZ ETTİREN KAAN MÜJDECİ'NİN YAZIP YÖNETTİĞİ "SİVAS" FİLMİ AMERİKA YOLCUSU!..

SİNEMA DÜNYASINDA ADINDAN SIKÇA SÖZ ETTİREN KAAN MÜJDECİ'NİN YAZIP YÖNETTİĞİ "SİVAS" FİLMİ AMERİKA YOLCUSU!..

İlk filminde yakaladığı başarıyla sinema dünyasında adından sıkça söz ettiren Kaan Müjdeci'nin yazıp yönettiği "Sivas"ın; 73. Altın Küre Ödülleri başvurusu kabul edildi.

Kaan Müjdeci’nin yazıp yönettiği 'Sivas'ın 73. Altın Küre Ödülleri başvurusu kabul edildi. ABD’de, adaylık kampanyası için sıkı bir çalışma yürüten 'Sivas' ekibi 73. Altın Küre Ödülleri adaylarının açıklanacağı 10 Aralık için gün sayıyor.

'Sivas', dünyanın farklı festivallerinde büyük övgüler alan ve ödüller kazanırken son olarak, filmin minik başrol oyuncusu Doğan İzci Los Angeles’ta düzenlenen Asian World Film Festivali Ana Yarışma bölümünde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Aynı zamanda 88. Akademi Ödülleri’nde (Oscar) 'En İyi Yabancı Film' dalında Türkiye’nin adayı olan 'Sivas'ın 73. Altın Küre Ödülleri’ne yaptığı başvuru da kabul edildi. ABD’de adaylık kampanyası için, ödül stratejisi konusunda çalışmalar yapan Kean& Kolar şirketiyle ve Tatiana Detlofson ile çalışan 'Sivas' filmi için Altın Küre üyelerine gönderilmek üzere özel DVD’ler tasarlanıyor ve Los Angeles’ta üyelere yönelik özel gösterimler düzenleniyor.

10 Aralık 2015, Perşembe günü adayların açıklanacağı Altın Küre’nin ödül töreni ise 10 Ocak 2016, Pazar akşamı gerçekleşecek.

SİVAS' HAKKINDA

'Sivas' ile 71. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazanan Kaan Müjdeci ilk uzun metrajlı filmiyle festivalin ana yarışma bölümüne seçilen ve ödül kazanan ilk Türkiyeli yönetmen oldu. Filmin minik başrol oyuncusu Doğan İzci de, festivali takip eden uluslararası 15 sinema yazarının oluşturduğu jüri tarafından Premio Bastio D’Oro 2014 – En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. Film 51. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden de 3 ödülle döndü. Festivalde, En İyi Kurgu Ödülü’nü 'Sivas' filmiyle Yorgos Mavropsaridis kazandı. Aynı zamanda, Jüri Özel Ödülü’nü alan iki filmden biri olan 'Sivas'ın oyuncusu Doğan İzci de, Behlül Dal Özel Ödülü’nü paylaşan isimlerden biri oldu. 'Sivas', 8. Abu Dhabi Film Festivali’nde ise 'En İyi Senaryo Ödülü'nü kazanırken, İzci “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü”ne layık görüldü. İzci ayrıca; 26 Ekim-2 Kasım 2015 tarihleri arasında Los Angeles’ta düzenlenen Asian World Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü kazandı.

'Sivas'ın başrollerinde Doğan İzci ve Çakır yer alıyor. Ana oyuncuların neredeyse tamamının, Yozgat Yerköy’de yaşayan halktan oluştuğu filmde Muttalip Müjdeci, Hasan Özdemir, Ezgi Ergin, Furkan Uyar ve Hasan Yazılıtaş’a, profesyonel oyuncular Ozan Çelik, Banu Fotocan ve Okan Avcı eşlik ediyor.

İstanbul Film Festivali Köprüde Buluşmalar Atölyesi kapsamında '1000 Volt Post Prodüksiyonu Ödülü' alan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün yapım desteği ile gerçekleştirilen 'Sivas'ın çekimleri, Yozgat’ın Yerköy ilçesinde gerçekleştirildi. Senaryosu da Kaan Müjdeci’ye ait olan filmin görüntü yönetmenliğini Armin Dierolf ve Martin Hogsnes Solvang, ses ve müzik yönetmenliğini ise Cevdet Erek üstlendi.

Ataerkil düzen içinde gitgide çocukluğunun masumiyetini yitirerek gücün cazibesine kapılan ve yetişkinlerin dünyasına adım atan 11 yaşındaki Aslan ile Sivas isimli bir dövüş köpeğinin, bozkırda geçen hikayesini anlatan 'Sivas' son dönemin en beğenilen filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Senaryo ve yönetmenlik açısından son yılların en iyi 'ilk film'lerinden biri olarak da değerlendirilen 'Sivas' gerçekçi diyalogları ve oyuncuların performanslarıyla da dikkat çekiyor.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERSİVAS  KAAN MÜJDECİ