UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 (BiP'teki Uçankuş Kanalı) E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FLAŞ İDDİA! ABD'DEN HASEKE'YE 50 TON SİLAH VE MÜHİMMAT!..

FLAŞ İDDİA! ABD'DEN HASEKE'YE 50 TON SİLAH VE MÜHİMMAT!..

FLAŞ İDDİA! ABD'DEN HASEKE'YE 50 TON SİLAH VE MÜHİMMAT!..

Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye'nin kuzeyinde ağırlıkla PYD kontrolünde olan Haseke bölgesine dün gece 50 ton cephane indirdiği iddia edildi.

PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'ye yakınlığıyla bilinen gruplar "Suriye Demokratik Güçleri" adı altında birleşti. AA'nın haberine göre YPG sözcülerinden Polat Can, Twitter hesabında, PYD'nin askeri kanadı  YPG ve YPJ, Suriye Arap Koalisyonu'nu oluşturan Ceyş el Suvar, Burkan el Fırat,  El Sanadid, El Cezire Tugayları ve Süryani Askeri Konseyi'nin, "Suriye Demokratik  Güçleri" oluşumu altında birleştiğini duyurdu.

CNN'DEN FLAŞ İDDİA...

Öte yandan flaş bir iddia da CNN'den geldi. BBCTürkçe'nin haberine göre Amerikan askeri nakliye uçaklarının, Suriye'nin kuzeyinde Haseke bölgesine dün gece 50 ton cephane indirdiği iddia edildi.

Haseke, ağırlıkla YPG ve Arap milis grupların kontrolündeki bir bölge ve Cizire kantonu adı verilen yerin bir parçası.

CNN'in haberinde silah ve cephanenin dün YPG ve YPJ ile resmen ittifakını açıklayan Suriye Arap Koalisyonu'na iletildiği, bu grubun güvenilirliğinin ABD tarafından kontrol edilmiş olduğu da kaydediliyor.

Suriye Arap Koalisyonu içinde IŞİD'e karşı YPG ile birlikte savaşan Cayş el Tuwar, Burkan el Fırat, El Sanadid ve El Cezire Tugayları gibi küçük milis grupları var.

CNN'in haberine göre, savaş uçaklarının eşlik ettiği C-17 nakliye uçaklarının ulaştırdığı 112 balya silah ve cephane, Obama yönetiminin eğit-donat sonrası muhalif gruplara yardım için alternatifler arama sürecinin ilk adımı olarak görülüyor.

İndirilen balyalarda küçük silah ve cephane ile el bombası gibi malzemeler bulunduğu kaydediliyor.

Henüz resmi açıklama yapılmadığı için adının gizli kalmasını isteyen bir Amerikalı yetkili CNN'e haberi doğruladı ve "Bütün balyalar dost güçlerin eline geçti" dedi.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERabd  suriye  muhimmat  yardım