Yandex Metrika
Uçankuş
CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR: "5 TANE ÜLKEYE DÜNYANIN KADERİ BIRAKILMAZ!..''

CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'DAN FLAŞ AÇIKLAMALAR: "5 TANE ÜLKEYE DÜNYANIN KADERİ BIRAKILMAZ!..'

08/10/2015 12:16

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine Waseda Üniversitesi tarafından fahri doktora verildiği törende yaptığı konuşmada, dünyanın 5’ten büyük olduğunu vurgulayarak, '5 tane ülkeye dünyanın kaderini bırakalım böyle bir şey olamaz 'dedi.    

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine Waseda Üniversitesi tarafından fahri doktora verildiği törende yaptığı konuşmada, “Terörizm bir insanlık suçudur ve tüm dünyaya yönelik bir küresel tehditti. Terör hiçbir dini, etnik, kültürel, coğrafi aidiyetle bağdaştırılamaz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’nın başkenti Tokyo’daki resmi temaslarına devam ediyor. Erdoğan’a Tokyo’da bulunan Waseda Üniversitesi tarafından fahri doktora verildi. Tören sırasında yaptığı konuşmada, Wasede Üniversitesi yönetimine teşekkür ederek, “Bu ödülü Türk-Japonya dostluğunun yeni bir nişanesi olarak görüyorum. Japonya’nın en köklü ve prestijli eğitim kurumlarından biri olan Waseda Üniversitesinin ülkenin her alanda gelişmesi ve bugünkü düzeyine ulaşmasında sağladığı katkılarını biliyorum. Mezunları arasında birçok Başbakan, Bakan, Parlamenter ile kamu ve özel sektör üst düzey yöneticisi bulunan Waseda Üniversitesine bundan sonraki çalışmalarında da başarılar diliyorum. Değerli misafirler Türk-Japon ilişkileri tarihi derinliğe sahiptir. Bizler Asya’nın en doğu diğeri en batı ucunda özgün kültürel miraslarını günümüze kadar korumuş, sömürgeleşmeden modernleşme başarısını göstermiş 2 büyük devletiz. Türklerin ve Japonların birbirlerini daha yakından tanımaları 19.yüzyılın sonlarında gerçekleştir. Bundan tam 125 yıl önce meydana gelen elim bir deniz kazası halklarımızı birbirine samimi dostluk bağlarıyla bağladı. Ertuğrul firkateyni, Osmanlı sultanı İkinci Abdülhamid’in dostluk mesajını Japonya İmparatoruna iletmek üzere 1890 yılında Japonya’ya gönderildi. Görevini başarıyla tamamlayan Ertuğrul dönüş seferine çıktıktan hemen sonra Kuşimoto açıklarında yakalandığında şiddetli fırtınada battı ve 532 denizcimiz burada şehit oldu. Kuşimoto halkı cansiperane çalışmalarıyla 69 denizcimizi kurtardı. Japon hükümet ve Japon halkı da yaralı denizcilerimize yakın ilgi gösterdi ve sahip çıktı. Bu denizcilerimiz Japon donanmasının iki zırhlısı ile Türkiye’ye kadar götürüldüler. Milletimiz Japon devletinin ve halkının bu alicenaplığını kalbine kazımış ve ona müstesna bir yer ayırtmıştır. Japon halkı ve devletinin 125 yıl önceki elim kazada şehadet mertebesine yükselen denizcilerimizin aziz hatıralarını bugüne kadar yaşatmaları da bizleri ayrıca memnun etmiştir. Elim bir kaza ile başlayan bu dostluğu daha da güçlendirerek yeni nesillere aktarmak hepimizin görevidir” dedi.

“2014 YILI İTİBARIYLA TİCARET HACMİ 3.6 MİLYAR DOLAR SEVİYESİNDE”

Şehitliğin bakımı, kazanın meydana geldiği Kuşimoto ilkokul öğrencileri tarafından yapıldığını kaydeden Erdoğan, “Bu durum Türk-Japon dostluğunun yeni nesillere aktarılmasının en güzel örneğidir. Bu vesile ile ben yaşları küçük gönülleri büyük bu Japon dostlarımıza sizlerin huzurunda şükranlarımı sunuyorum. Biz Japonya’yı bölgesel ve küresel vizyonumuz kapsamında önemli bir ortak olarak görüyoruz. Uluslararası toplumun dinamiklerinin değiştiği günümüzde her iki ülkede barış ve istikrarın korunması için gayret gösteriyor. Diğer pek çok uluslararası konuda da aramızda da yakın işbirliği, dayanışma mevcut. Bu vesile ile Türkiye ve Japonya ilişiklilerinin don dönemde kazandığı, derinlik, ivme ve çeşitlilikten duyduğum memnuniyeti de ifade etmek isterim. Siyasi alandaki iş birliğimizin geliştirilmesi, ortak idealleri paylaşan ülkelerimiz arasındaki stratejik ortaklığın çeşitlendirilerek güçlendirilmesi bakımından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı. 2020 yılında düzenlenecek Olimpiyatlara ev sahibi olmak için İstanbul ile Tokyo aday olduğunu ve iki şehir arasındaki centilmence rekabet sonrası yapılan oylamada Tokyo kentinin olimpiyatları düzenleme hakkı kazandığını kaydeden Erdoğan, “Bu sonucun ardından sayın dostum, Başbakan Shinzo Abe’yi ilk ben tebrik ettim. Başbakan Abe ile gerek bu ziyaretim sırasında gerek kendilerinin Kasım ayında gerçekleştirilecek G20 zirvesi kapsamındaki Türkiye ziyareti sırasında kapsamlı görüşmeler yapacağız. Bu görüşmelerde ülkelerimiz arasında mevcut stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerin daha da derinleştirilmesi ve geliştirilmesi imkanları üzerinde duracağız. Önemli ve büyük bir ekonomik ortak olarak gördüğümüz Japonya ile ekonomik ve ticari ilişkilerimiz mükemmel düzeydeki siyasal ilişkilerimize yaraşır bir seviyeye getirmek istiyoruz. Türkiye ve Japonya arasındaki ikili ticaret maalesef arzu ettiğimiz seviyelerin çok altında bulunuyor. 2014 yılı itibarıyla 2 ülke arasındaki ticaret hacmi 3.6 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu rakam iki ülke gerçek potansiyelinin oldukça altındadır. Ülkenize geçen yıl yaptığımız ziyaret esnasında stratejik ortaklığımızın temel yapı taşlarını veyahut temel yapı taşlarından birini oluşturacak ekonomik ortaklık anlaşması için önemli bir adım atmıştım. Bu anlaşmanın resmi müzakereleri geçen yıl başlatıldı. Eylül ayında da 3’üncü turu yapıldı. Görüşmelerin bir an önce tamamlanarak bu anlaşmanın hayata geçirilmesini temenni ediyorum. Bugün dünyada ekonomik iş birlikleri piyasa açılımları, serbest ticaret düzenlemeleri milletlerin karşılıklı refahlarının artmasında çok önemli yapı taşlarını oluşturuyor” dedi.

“TÜRKİYE-JAPONYA BİLİM VE TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ PROJESİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin AB ile olan gümrük birliğini tam üyelikle taçlandırmak için müzakerelere devam ettiğini kaydederek, “Ülkemiz ikili serbest ticaret anlaşmaları ile de dünyayla ticari bütünleşmesini tamamlamak için yoğun gayret içinde. Japonya’nın da trans-pasifik ortaklık anlaşması müzakereleri, AB ile müzakereler ve ikili müzakerelerle uluslararası ticareti ilişkilerde açılımlar yaptığını görüyoruz. Bu çerçevede ülkelerimizin 2014 yılında resmi müzakerelere başladığı Ekonomik Ortaklık Anlaşmasını en kısa zamanda tamamlaması büyük önem taşıyor. İki ülke arasındaki bu şekilde bir serbest ticaret rejimi inşa edilmesi karşılıklı ticaret ve yatırımların artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Ekonomik ilişkilerimizin en önemli unsurlarından biri de hiç kuşkusuz karşılıklı doğrudan yatırımlardır. Son yıllarda Türkiye’ye yönelik Japon yatırımlarında önemli bir artış yaşanmakta olduğunu memnuniyetle ifade etmek istiyorum. 2015 Haziran ayı itibariyle Türkiye’deki Japon doğrudan yatırımları 1.7 milyar dolara ulaştı. Bu yatırımların 1.6 milyar doları son 5 yıl gerçekleşti. Yine bu tutarın iki ülkenin potansiyeli dikkate alındığında oldukça mütevazı düzeyde kaldığını belirtmek zorundayım. Japonya yurtdışına 2013 yılında yaklaşık 136 milyar dolar, 2014 yılında da 114 milyar dolar yatırım yaptı. bu büyük rakamlar içinden Türkiye’ye gelen miktar 2013 yılında 439 milyon dolara, 2014 yılında daha da düştü 212 milyon dolar seviyesinde kaldı. Bugün Türk iş adamları da dünyanın birçok yerine yatırımlar yapıyor. Japonya’da ise maalesef kayda değer Türk yatırımı bulunmuyor. Özellikle perakende yiyecek içecek sektörlerinde ciddi potansiyelimizin bulunduğu bu ülkeye, ısrar ediyorum bu ülkeye yönelik yatırımları teşvik edeceğiz. Karşılıklı doğrudan yatırımlarına arttırılması için birlikte çalışmalıyız. Hızla gelişen ülkemiz için altyapı çalışmaları önem taşıyor. Marmaray projesinde olduğu gibi altyapıyla yatırımları alanında Japonya ile işbirliğimizi devam ettirmek istiyoruz. Dünyanın en uzun asma köprüsü olması planlanan Çanakkale Boğaz Köprüsü, 3 katlı büyük İstanbul Tüneli ve Ankara-İstanbul yeni hızlı tren hattı gibi pek çok büyük projelerimiz var. Bu tür altyapı projelerinin finansmanı için Japonya ile ortak çalışmalar yürütmek istiyoruz. Diğer taraftan İstanbul’dan en fazla 3 saatlik uçuşla ulaşabilecek bölgede çok geniş ticaret ve yatırım imkanları mevcut. Türkiye’nin bu bölgelere yakınlığı ve dağlayabileceği lojistik imkanlar ile Japonya’nın teknik ve mali potansiyelini bir araya getirerek çok güzel sonuçlar elde edebiliriz. Böyle bir dinamiği geliştirebildiğimiz takdirde her iki ülke açısında bir kazan-kazan durumu ortaya çıkaracaktır. Bu çerçevede özellikle kuruluş çalışmaları süren Türkiye-Japonya Bilim ve Teknoloji Üniversitesi projesine önem veriyoruz. Yaklaşık şu anda bin dönümlük araziyi bu proje için ayırmış durumdayız” açıklamasını yaptı.   

İHA
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 531 546 08 56
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
3 SEBZEDE YASAK ZEHİR

POP TOP 10
 • MURDA & EZHEL - AYA
  1-MURDA & EZHEL - AYA
 • SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
  2-SAGOPA KAJMER - AVUTSUN BAHANELER
 • BURAY - TAC MAHAL
  3-BURAY - TAC MAHAL
 • FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
  4-FERİDE HİLAL AKIN - YOK YOK
 • BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
  5-BERKAY & TEPKİ - DELİ ET BENİ
 • NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
  6-NORM ENDER - MEKANIN SAHİBİ
 • İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
  7-İLYAS YALÇINTAŞ - FARZET
 • TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
  8-TUĞÇE KANDEMİR - YELKOVAN
 • SILA – KARANFİL
  9-SILA – KARANFİL
 • ERSAY ÜNER - NOKTA
  10-ERSAY ÜNER - NOKTA


İNENLER
 • KOTON
  1-KOTON
 • SEN ANLAT KARADENİZ
  2-SEN ANLAT KARADENİZ
 • BEREN SAAT
  3- BEREN SAAT
 • VODAFONE
  4-VODAFONE
 • CEM YILMAZ
  5-CEM YILMAZ
ÇIKANLAR
 • TÜRKİYE
  1-TÜRKİYE
 • SABANCI
  2-SABANCI
 • MUCİZE DOKTOR
  3-MUCİZE DOKTOR
 • ORKİD
  4-ORKİD
 • KENAN İMİRZALIOĞLU
  5-KENAN İMİRZALIOĞLU

TOP MEKANLAR

BÜŞRA PEKİN VE ERSAY ÜNER AŞKI NEDEN BİTTİ? İŞTE AYRILIK SEBEBİ!

ANKET
HANGİ ÜNLÜ ÇİFTİN BOŞANMASINA ŞAŞIRDINIZ?

A-) Burcu Esmersoy – Berk Suyabatmaz
B-) Ezgi Eyüboğlu – Kaan Yıldırım
C-) Işın Karaca – Tuğrul Odabaş
D-) Uraz Kaygılaroğlu – Melis İşiten


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter