UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

ANDROID'İN EN YENİ İŞLETİM SİSTEMİ MARSHMALLOW GÜNCELLEMESİ, 13 EKİM'DE HANGİ CİHAZLARA GELECEK? İŞTE ŞU ANKİ LİSTE!..

ANDROID'İN EN YENİ İŞLETİM SİSTEMİ MARSHMALLOW GÜNCELLEMESİ, 13 EKİM'DE HANGİ CİHAZLARA GELECEK? İŞTE ŞU ANKİ LİSTE!..

ANDROID'İN EN YENİ İŞLETİM SİSTEMİ MARSHMALLOW GÜNCELLEMESİ, 13 EKİM'DE HANGİ CİHAZLARA GELECEK? İŞTE ŞU ANKİ LİSTE!..

Android'in en son sürümü Android Marshmallow'un geliştirici önizleme sürümü, şu an Nexus 5, Nexus 6 gibi birkaç cihazda denenebiliyor. İşletim sisteminin final sürümü ise Ekim ayı itibariyle dağıtılmaya başlanacak.

Peki şimdiye kadar hangi cihazların yeni işletim sistemine geçeceği resmi olarak duyuruldu?

İŞTE O LİSTE

Nexus 5 (2013)

Nexus 6 (2014)

Nexus 9 Evet

Nexus Player

Huawei Nexus 6P

LG Nexus 5X

LG G3

LG G4

HTC One M8

HTC One M9

HTC One M9 +

Motorola Moto G (3. nesil)

Motorola Moto X Play

samsung galaxy s6

Samsung Galaxy S6 Edge

Samsung Galaxy S6 EdgePlus

Samsung Galaxy Note 5

Samsung Galaxy Note Edge

Samsung Galaxy Alpha

Sony Xperia Z5 Hayır

Sony Xperia Z5 Compact

Sony Xperia Z5 Premium

Sony Xperia Z3 Hayır

Sony Xperia Z3 Compact

Sony Xperia Z3 +

Android Marshmallow'a geçecek cihazların listesi şimdilik kısa olsa da, yakında daha fazla üreticinin güncelleme haberlerini alabiliriz. Android 6.0, 13 Ekim'de yayınlanacak.

ANDROID 6.0 İLE YENİ NE GELİYOR?

Kişiselleştirme

Gelen ilk eleştiri Android 6.0 Marshmallow’un kişiselleştirme özellikleri şu anda kullanılan pek çok hazır ROM’dan daha iyi değil. Hala üzerinde çalışılması gerekiyor. Eleştiriye göre işletim sisteminin karanlık-aydınlık arayüz seçimleri çok büyük bir yenilik değil ve bunu yapabilen bazı hazır Android ROM’lar piyasada bulunabiliyor.

Tablet arayüzü

Eleştiriler Android 4.0 Ice Cream Sandwich sürümünden sonra Android tablet arayüzlerinin çok da değişmediği kanaatinde. Marshmallow’da kullanıcıya bir yenilik sunmuyor. Lollipop ile arasında fark edilebilir bir değişiklik olmadığı fikri hakim. Eleştiriler bu noktada aslında ikiye ayrılıyor, kimi bunun kötü bir şey olamadığını alışkanlıkların devam etmesi açısından olumlu olduğunu savunurken, diğer taraftan bir yenilik getirmeyecekse sürüm atlamanın manası olmadığı tartışılıyor.

RAM yönetimi ve çok işlem yapabilme kapasitesi

KitKat sürümüyle RAM yönetimi algoritmasını tamamen değiştiren Android işletim sisteminin, onca yeniliğe rağmen bu algoritma üzerine Marshmallow ile bir şey katmadığı konuşuluyor. Bunu savunanlar, Android M’in uygulama geliştiriciler için çıkardığı sürümü deneyen kullanıcılar. Uygulama geliştiricilerine göre, telefonlar henüz 4GB RAM kullanmayı bir standart haline getirmemişken “multitasking” yani çok işlem özelliği de optimize edilmemiş.

Daha iyi bir kilit ekranı ve Widget’lar

Android 6.0 Marshmallow’un boot ekranı (açılış) çok güzel olsa da, kullanıcılar kilit ekranın da Lollipop’dan daha değişik bir işlevsellik bulamamışlar. Bu da Marshmallow ve Lollipop arasında önemli bir fark olmadığının bir işareti olarak eleştiriliyor. Kilit ekranında kullanılabilen widget’lar ve bildirimler hala aynı ve yeni özelliklere ait çok az widget ya da az bildirim kilit ekranına taşınabiliyor. Ancak bildirimlerin Marshmallow’da daha düzenli ve kişiselleştirebilir olmasının da bir artı puan olduğuna dikkat çekiyorlar.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERandroid  telefon  marshmall  güncelleme