Yandex Metrika
Uçankuş
‘OZ BÜYÜCÜSܒ OLARAK TANINAN DÜNYANIN EN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN MEHMET ÖZ, MÜJDELİ HABERLER VERDİ!..

‘OZ BÜYÜCÜSܒ OLARAK TANINAN DÜNYANIN EN ÜNLÜ DOKTORLARINDAN MEHMET ÖZ, MÜJDELİ HABERLER VERDİ!..

26/07/2015 17:19

“Alzheimer’ı önleyecek ilaçlar geliştirildi, 5-6 yılda piyasada olacak. Pankreas gibi en korkutucu kanser türlerini bile ölümcül olmaktan çıkaracak ilaçlar da yolda.”

Ekibinizle birlikte alzheimer, demans ve kaliteli yaşlanma konuları hakkında yeni araştırmalar yaptığınız duyumunu aldık... Alzheimer’la mücadele etmek mümkün mü?

- Evet. Ve sonuca yaklaştık. Ama hastalıklardan bahsederken neyin ne olduğunu iyi anlayalım. Alzheimer, demansın bir şekli. Demans ne demek: Unutkanlık. Unuttuğunu unutuyorsun, farkında değilsin. İki tip var. Birincisi ve yüzde 5’i genetik; hastalar arasında sadece yüzde 5’inde yüzde yüz genetik geçiş seyreder. İkincisi de kalıtsal olmayan alzheimer. Eğer babanız 80 yaşında nerede okuduğu gibi bilgileri unutmaya başladıysa, bu sefer sizde olma oranı yüzde 30.

Nasıl gelişiyor bu hastalık?

- Beyinde birçok elektrik kablosu olduğunu düşünün. Elektrik kablolarının üzerinde yapışık bir madde, bir plak tabakası oluşuyor. Ve bunlar enflamasyona neden oluyor. Ve beyin çalışamıyor, çünkü içeride bir savaş oluyor. Kablolar tutuşuyor, yangınlar çıkıyor, başlıyorsun ortaokulu nerede okuduğunu unutmaya... Ve devam ediyor.

Bu hastalığa yakalanmamızın nedenleri ne?

- Riski artıran farklı sebepler var. Mesela toksinler, vücutta cıvanın fazla olması. İkinci sebep, B vitamini gibi bazı vitaminlerin eksikliği. Omega 3 eksikliği de tehlikeli. Beynin yüzde 60’ı yağ olduğu için gereken derecede Omega 3 yağı alınmazsa, unutkanlık başlıyor. Çocuklarda da Omega 3 olmayınca IQ düşer, zindelik düşer. Somon, ton gibi balıkları tavsiye etmemiz de bu yüzden.

Peki engellemenin yolu nedir?

- Bu konuda son dönemde gelişmeler kat ettik. Mesela eskiden neden olduğunu bilmiyorduk, tomografi çekiyorduk, teşhisi koyuyorduk, sonra bir şey yapamıyorduk. Şimdi en azından neden olduğunu biliyoruz. Ve hastalığı önlemek için yeni ilaçlar da çıkıyor... Bu henüz çok yeni bir gelişme, ama herhalde 5-6 sene içerisinde her yere yayılacak.

Sizin tavsiyelerinizi dinleyerek seneler senesi brokoli yedik, şimdi de bir kinoa’dır gidiyor. Daha ne kadar kinoa yiyeceğiz? ‘Sağlıklı besinler’ trendlerinde yeni bir yıldız çıkmayacak mı?

- Kinoa sevmiyor musunuz, hayret! Ben bayılıyorum.  Ama zevk meselesi tabii. Bahsettiğiniz yeni yıldız, lif açısından çok yoğun haliyle metabolizmayı çalıştıran, beyin için de yararlı ‘tef’ diye bir besin var. Bu, tam tahıllı bir karbonhidrat. Afrika’da yetişiyor. Henüz Türkiye’de var mı bilmiyorum ama Amerika’da patlama yaptı. Yakında burada da meşhur olacak.

Bu ilaç nasıl çalışacak peki? Tamamen ortadan kalkacak mı hastalık?

- Yok etmek değil de, önüne geçmek kastım. Geçenlerde Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün başkanıyla görüştüm. Hastayı 20-25 yıl daha fazla yaşatacak ilaçlar olduğunu söyledi. Tıpkı epilepsi ya da şeker ilaçları gibi, her gün ilacı alacaksınız ve günlük hayatınıza devam edeceksiniz. Alzheimer’dan ölünmeyecek artık. Hastalığın gidişatını kontrol altına alacağız. 5 sene ömrü kalanları 25 sene yaşatabileceğiz. Bu kanserde de böyle olacak.

Kanserin tedavisi de çıkacak mı yani?

- Evet. Kanseri asla tamamen iyileştirmeyeceğiz yani kökünü kazıyacak bir tedavi çıkmayacak. Ama kanserli hastaları uzun yıllar boyunca yaşatacağız. Öldürücü hastalığı kronik hastalığa çevireceğiz. 10 sene içinde pankreas, karaciğer ve mide gibi en korkulan kanser türlerinin bile ilaçla tedavisi olacak. Nasıl insanların yüzde 90’ı lösemiyle yaşayabiliyorsa, kanserle de yaşayabilecekler.
Uçankuş TV canlı yayın için tıkla

UÇANKUŞ İHBAR HATTI
BiP - Whatsapp

Telefon:
0 532 472 88 88
BiP'teki UçanKuş Kanalı

e-mail:
Haber Merkezi
0212 283 54 54
ÜNLÜ ŞARKICI İSYAN ETTİ

POP TOP 10
 • OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
  1- OĞUZHAN KOÇ- AŞK DEDİĞİN
 • KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
  2-KENAN DOĞULU- BİZİMDİR
 • İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
  3-İREM DERİCİ- DUDAK PAYI
 • TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
  4-TUĞBA YURT- TAŞ YÜREK
 • PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
  5-PİNHANİ- AŞK BİR MEVSİM
 • SİMGE- PES ETME
  6-SİMGE- PES ETME
 • ERSAY ÜNER- GÜM
  7-ERSAY ÜNER- GÜM
 • IRMAK ARICI- KULA BELA
  8-IRMAK ARICI- KULA BELA
 • HANDE YENER- PENCERE
  9-HANDE YENER- PENCERE
 • ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
  10-ZİYNET SALİ&BİLAL SONSES- YARA
ALAY KONUSU OLDU

ANKET
SİZCE CORONAVİRÜS NE ZAMAN BİTER?

A: Nisan sonu
B: Mayıs
C: Haziran
D: Temmuz


Anket Sonuçları    Anket Arşivi  Copyright © 2003 - 2020 Uçan Kuş
 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter