UÇANKUŞ İHBAR HATTI: Whatsapp Telefon: 0 532 472 88 88 E-Posta: haber@ucankus.net Haber Merkezi: 0212 283 54 54

FLAŞ! ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ MHP'NİN SEÇİM VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!..

FLAŞ! ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ MHP'NİN SEÇİM VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!..

FLAŞ! ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANI TANER YILDIZ MHP'NİN SEÇİM VAATLERİNİ DEĞERLENDİRDİ!..

MHP'nin seçim vaatlerini değerlendiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "MHP sağolsunlar biraz daha gerçekçi davranmış ama yine Türkiye gerçekleriyle mesafesinin uzak olduğunu söylemem lazım" dedi.

Enerji ve Tabbi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'na (TANAP) ortaklık için başvuran bir, iki firma ile görüşeceklerini bildirdi. Yıldız, "STEAM Geopolitical Energy Arena" konferansında yaptığı konuşma sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TANAP gibi büyük projelerin gerçekleşeceğine olan inanç arttıkça taleplerin de arttığını belirten Yıldız, "Somut manada görüşeceğimiz bir iki firma olacak. Bu firmaların da halka açık olmaları ve dünya piyasalarında yer almaları sebebiyle ancak bu açıklamaları kendileri yaptığında değer kazanacaktır" dedi.

"TÜRKİYE GERÇEKLERİYLE UZAK"

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'nin çiftçilere mazotun 1,75 lira üzerinden verileceğinin hatırlatılması üzerine üzerine Bakan Yıldız, "MHP sağolsunlar biraz daha gerçekçi davranmış ama yine Türkiye gerçekleriyle mesafesinin uzak olduğunu söylemem lazım" dedi. Bu ülkeyi yönetmek gibi bir gayesi olmayan bazı yöneticilerin, oturduğu yerden çay kahve içerken böyle taahhütlerde bulunmalarını doğru bulmadığını ifade eden Yıldız, "7 Haziran akşamında vatandaşımız her zaman olduğu gibi Türkiye'nin gerçekleriyle ve siyasi istikrarıyla karşı karşıya kalacak" diye konuştu.

Cumhuriyetçi Halk Partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçim vaatlerini de eleştiren Bakan Yıldız, şöyle konuştu: "Sayın Kılıçdaroğlu'nun bahsettiği gibi TÜPRAŞ'taki motorinin çıkış fiyatı 1,21 lira değildir. 1,41 liradır ve 13 bin 600'e yakın bayi ile beraber. Türkiye'nin dört bir tarafına dağıtılan benzin ve motorinin herhalde TÜRAŞ'ın kapısından bidonlarla dağıtılacak hali yok. 42 kuruş da bayilerin kar payı var. 40, 42 veya 38 olabiliyor, değişken bir şekilde. Toplarsanız 1,80-1,81 lira yapıyor. KDV almıyorsunuz, ÖTV de zaten almıyorsunuz, anladığım kadarıyla. Nasıl yönetilecek? 46 milyar lira civarında geçtiğimiz yıl toplanan ve toplandıktan sonra yol, su, köprü, hizmet, sağlık ocağı ve hastane, adliye sarayları olarak vatandaşımıza dönen kamu harcamalarının finansmanı, buradan toplanan vergilerle oluyor. O zaman bir parti yöneticisinin şunu da açıklaması gerekiyor, 'Ben buraya yapılan hastanelerin, adliye saraylarının inşaatını durduruyorum. Çünkü ben bu vergiden vazgeçiyorum' demesi lazım. Gerçekçi olalım."

"SEHVEN YAPMIŞTIĞINI..."

Türkiye'de mesken başına aylık tüketilen elektriğin 137 kilovatsaat olduğunu anımsatan Bakan Yıldız, CHP lideri'nin 230 kilovatsaate kadar elektrik parası almayacağını vaat etmesini eleştirdi. Yıldız, Kılıçdaroğlu'nun bunu sehven yaptığını veya yanlış bilgilendirildiğini düşündüğünü belirterek, "Eğer kasten yapıyorsa durum daha da kötüdür. 'Oradan 5 milyar lira silin, buradan 25 milyar lira silin' diyerek bu işler olmaz" ifadelerini kullandı. Devlet Bahçeli'nin 200 kilovatsaatin altında elektrik kullananlardan ücretin yüzde 75'ini tahsil edeceğini açıklamasının Türkiye'nin gerçekleriyle bağdaşmasa da CHP'nin seçim beyannamesine göre daha insaflı olduğunu ifade eden Yıldız, "Çiftçilerimize motorin ve mazot desteğiyle oluşan toplam maliyet şu anda 11 milyar liraya yakındır. Çiftçimize 19 ayrı kalemde destek veriliyor. Mazot desteği bunlardan bir tanesi. O yüzden gerçekçi olacağız, samimi olacağız ve inandırıcı olacağız. Vatandaşlarımız bunların her birini ayıklayabilecek feraset ve sağduyuya sahiptir. Bizim de güvenimiz bunların 7 Haziran akşamında tezahür etmesidir" değerlendirmesinde bulundu.

Son Güncelleme: 3.05.2020 15:14:13
ETİKETLERtaner yıldız  mhp